A Nokia és a Windows Phone evolúciója egy jól különválasztható utat jár be, de azt is mondhatnánk, hogy a finnek legalább annyit, ha nem többet tesznek a rendszer jobbításáért, mint maga a Microsoft. A Nokia készülékek lényegében egyet jelentenek a csempés világgal, rajtuk kívül alig akad gyártó, akik képesek labdába rúgni, de szerencsére a cég ennek megfelelően karban is tartja a Lumia modelleket.
Black is Back
Ennek jeleként elindult a Lumia Black elnevezésű frissítőcsomag bevezetése, ami egyrészt elhozza a Windows Phone 3-as verzióját, másrészt több olyan funkciót, illetve alkalmazás frissítés telepítését teszi lehetővé, amivel a WP egyre jobban képes lesz felzárkózni fejlettségben a konkurens rendszerekhez.
A Lumia 1520 bejelentésekor a Nokia már megmutatta, hogy mit fog elhozni a Lumia Black csomag, és amivel egyidejűleg megérkezik a WP GDR 3-as frissítése is. Ez utóbbi például végre lehetővé teszi, hogy zároljuk a képernyő elforgatását, vagy könnyebben kezelhetővé teszi a multitasking nézetet, de ezzel válik elérhetővé az, hogy az üzenetekhez, e-mailekhez, emlékeztetőkhöz egyedi csengőhangokat rendelhessünk.
A Lumia Black szerencsére ennél továbbmegy, viszont kizárólag a Nokia tulajdonosaknak nyújtja az új funkciókat. Az egyik legfontosabb ilyen az App Folder nevű app letöltésének és telepítésének lehetősége, aminek köszönhetően végre rendet lehet vágni a Windows Phone kezdőképernyőjén. Az App Folder segítségével egyedi mappákat hozhatunk létre a start sceenen, és a kezünk sincs megkötve, mert a Nokia szerint korlátlan mennyiségben gyárthatjuk a mappákat.
A másik fontos, a használhatóságot javító megoldás a Glance Screen 2.0, ami a a nélkülözhetetlen infók leolvasását segíti a kijelzőről anélkül, hogy feloldanánk a képernyőzárat. A funkció létezett eddig is, de most sokkal több appot (egyszerre maximum 5-öt, pl. Facebook, Twitter, WhatsApp) támogat, illetve változtatható a karakterek színe is.
Teljes körű a frissítés
A Lumia Black többi hozadéka elsősorban a fotózási élményt hivatott javítani, amit egyrészt különböző appokkal, illetve egyéb frissítésekkel tesz meg. Előbbiekhez tartozik a legalább 1 GB RAM-al ellátott mobilokon használható Refocus, a fotókat világtérképen elhelyező Storyteller, a Pro Camera és Smart Camera képességeit egyesítő Nokia Camera, illetve több képjavító algoritmus bevezetése, ami azonban kizárólag a 1020 tulajoknak fog kedvezni.
Az információkat (dokumentumok, prezentációk, GPS-koordináták) különböző HTML 5 képes megjelentők között megosztó Nokia Beamer szintén a Lumia Black része, amit egyébként első körben a 1020 és 925 modellekre telepíthető. Az elkövetkező hetekben tulajdonképpen a teljes Lumia család megkapja a pakkot, vagyis akár a legolcsóbb készülék, az 520-as tulajdonosai is hozhatnak létre mappákat, bár a RAM mennyiséghez kötött lehetőségekből az alsóbb kategóriás készülékek kimaradnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak