Vajon megérett-e a helyzet arra, hogy a jegybankok is beszálljanak a digitálisvaluta-őrületbe? A BIS jelentése egyelőre a kockázatokat próbálja felmérni.

A nemzetközi pénzügyi szervezetek legöregebbje, a Bázelben székelő Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank for International Settlements – BIS) is részletesen foglakozik azzal legújabb negyedéves jelentésében a digitális pénz porblémakörével. A jegybankok jegybankjaként is emlegetett szervezet felvetése az, hogy a bitcoin és az ether rendkívül gyors terjedését látva a jegybankoknak is el kell gondolkodniuk azon, hogy kibocsátanak-e saját digitális pénzt.

A kérdés egyáltalán nem új, ha más kontextusban is, de például Svédországban már napirenden van az ottani pénzhasználati szokások miatt, hogy teljes mértékben kiiktatnák a készpénzt. (A svéd példára egyébként a BIS is hivatkozik.)

Mint a jelentés írja, nem kellett hozzá egy évtized sem, hogy a bitcoin árfolyama néhány centről 4000 dollár körülire emelkedjen, miközben mellette gombamód szaporodnak az egyéb kriptovaluták. A jelentés szerint az is fontos tényező, hogy ez idő alatt maga az egész ökoszisztéma általánosan ismertté vált, és már egyáltalán nem az obskurus különlegesség, amiről még a technológiát értőknek is csak homályos képük volt.

Nincs egyértelmű válasz

A BIS nem véletlenül a legrégebbi nemzetközi pénzügyi szervezet. Kellően körültekintő és konzervatív módon közelít a kérdéshez. Azaz egyáltalán nem állítja, hogy ez az út, ugyanakkor szükségesnek tartja a lehetőségek megvizsgálását, és különösen nagy teret szentel a kockázatok elemzésének.

Alapvetően három olyan terület van, melyet vizsgálni kell: a személyiségi jogok védelme, a hatékonyság kérdése, valamint a pénzügyi stabilitás problémaköre. A jegybankoknak ugyanis mindhárom területre egyaránt figyelemmel kell lennie, miközben a legfontosabb feladatuk, hogy biztosítsák a pénzügyi rendszer, azon keresztül pedig a szélesebben vett gazdaság stabilitását, illetve azt, hogy a jegybanknak igazodnia kell a monetáris politika céljaihoz.

Egy ilyen döntésnek egyébként beláthatatlan a hatása, de az valószínűsíthető, hogy a rendszer minden szintjét érintetné. Hogy egy egészen kézenfekvőt említsünk, a készpénz kiiktatása után az embereknek elveszne az a lehetőségük, hogy a negatív kamatok ellen készpénzfelhalmozással védekezzenek (ami a szakemberek szerint egyébként a lehető legrosszabb stratégia).

Az, hogy egy esetlegesen államilag létrehozott kriptopénz jön létre – az elosztott főkönyvi rendszerre, azaz a blockchain technológiára alapozva –, beleszól a pénzforgalomba is, hiszen a peer-to-peer fizetési modellekben épp a blockchain miatt megszűnik a központi felügyelet szerepe. Maga a blockchain ugyanis épp azt biztosítja, hogy minden tranzakció valós időben és hamisíthatatlan módon könyvelődik el.

A BIS jelentése mindazonáltal egyelőre nem tartja valószínűnek, hogy a kriptovaluták kiszorítják a szuverén valutákat, arra azonban mindenképpen alkalmasak, hogy megmutassák az elosztott főkönyvi rendszerekben rejlő lehetőségeket. Ahhoz azonban, hogy az előnyök a hagyományos pénzügyi világ léptékeiben is érvényesüljenek – például radikálisan csökkenjenek az elszámolási idők és javuljon az egész pénzügyi rendszer hatékonyságot –, még sok technikai részletet ki kell kidolgozni.

Technikai és rendszerszintű kockázatok

A szervezet jelentése szerint egyelőre a kiberbiztonsági kockázatokra sincsenek megnyugtató válaszok, azaz nem tudható, hogy egy esetleges átfogó támadásnak mennyire képes ellenállni egy ilyen elosztott főkönyvre épülő rendszer.

A Business Insider a tanulmány ismertetése kapcsán felidézi a német központi bank, a Bundesbank vezetőjének, Jens Weidmann-nak a véleményét. Weidmann nyáron egy beszédében azt mondta, hogy a bitcoin és a hozzá hasonló digitális pénznemek minden eddiginél pusztítóbbá tehetik a pénzügyi válságokat.

A német jegybank elnöke szerint ha a pénzforgalom teljesen digitalizálttá válik, egy esetleges bankválság az ügyfelek – ha megrendült bizalmuk az adott pénzintézetben – lényegében egy billentyű lenyomásával kivonhatják a pénzüket az adott bankból, amely így nagyon gyorsan likviditási problémákkal szembesül. Ezt a folyamatot a fizikai pénzhez jutás körülményesebb volta lassítja, és a pénzintézetnek így van lehetősége-ideje beavatkozni.

A BIS jelentése itt olvasható teljes terjedelmében.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.