A mesterséges intelligenciával turbózott személyi asszisztensek jó pár éve megjelentek az okostelefonok funkciói között, illetve dedikált otthoni eszközök formájában. Az igazi felfutás azonban még csak most jöhet, hiszen például az Apple is csak a héten állt elő saját, nappaliba szánt dobozával. A bejelentés jó apropót kínál arra, hogy megvizsgáljuk, mennyire intelligensek ezek a gyártók által előszeretettel mindentudónak beállított algoritmusok.
Nem sokkal okosabb, mint egy ötödikes
A Stone Temple tavasszal átfogó kutatást készített, amelyben a vezető megoldások hatékonyságát tesztelték. A vizsgálat alanya volt a Google Home-ba ágyazott Assistant, az Apple mobil eszközeiben használt Siri, a Microsoft Cortanája és az Amazon Alexája, ami az Echóban teljesít szolgálatot.
A teszt csak az asszisztensek egyik funkciójára, a ténybeli tudást igénylő kérdések megválaszolására koncentrált. A gépek ötezer kérdést kaptak, a válaszok pedig egyaránt meglepő eltérést mutattak válaszadási hajlandóság és pontosság tekintetében. Az asszisztenseknek olyan jellegű kérdésekre kellett választ adnia, mint például, hogy ki a legjobban kereső színésznő, vagy például, hogy milyen gyors egy jaguár.
A grafikonból jól látszik, hogy még a legjobb arányban válaszoló Google Assistant is mindössze a kérdések bő kétharmadára tudott valamit mondani. A Cortana ebből a szempontból hasonlóan teljesített, míg az Apple és az Amazon mesterséges segédjei meglehetősen lustának bizonyultak, hiszen csak 20-21 százalékban feleltek bármit is a nekik szegezett kérdésre. A többi esetben vagy egyáltalán nem értette a gép a kérdést, vagy félreértette, esetleg más okból tagadta meg a válaszadást.
Ráadásul abban sem volt mindig köszönet, amikor az asszisztens érdemben reagált, hiszen a válaszok sok esetben részlegesek, nem kielégítőek, illetve néha teljesen hibásak voltak. A teljes és hibátlan válaszok aránya szintén a Google algoritmusánál volt a legjobb: az Assistant tízből kilencszer megbízható megoldást szállított. Ebben a "versenyszámban" kielégítően teljesített a Cortana és az Alexa, míg a Siri ismét csak a futottak még kategóriába került. Az Apple asszisztense kevesebb mint kétharmados pontossággal dolgozott, ami bőven hagy teret a fejlődésnek.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak