A magyar kkv-k a következő években nagyarányú informatikai korszerűsítésre szorulnak. Többségük ugyanis még mindig huszadik századi megoldásokat használ.

Újabb részleteket mutattak be ma abból a Magyar Telekom megbízásából februárban végzett kutatásból, amely a hazai kkv szektor informatikai felkészültségét mérte fel. Mint azt korábban megírtuk, a magyarországi kisvállalati kör kevés és elavult hardvereken és szoftveren dolgozik, de egyaránt kész az eszközcserére és az IT-költésekkel kapcsolatos filozófiaváltásra is. Ez utóbbi ráadásul azért is fontos eredmény, mert a kutatás szerint a kkv-k több mint a fele egyáltalán nem tartja stratégiai területnek az IT-t, ami meg is látszik az IT-használaton.

Pendrive-on tárolt céges adatok

A vállalkozások közel a felénél a bizalmas céges adatokat még mindig pendrive-okon és CD-ken tárolják. Kétharmaduknál az ügyféllel való kapcsolattartás az e-mailben merül ki, ráadásul ezek 65 százaléka nem saját levelezőt, hanem zömében ingyenes megoldást (freemail, gmail stb.) vagy az internetszolgáltatója rendszerét használja.

Az informatikai értelemben vett mobilitás sem terjedt el a hazai kkv körében. Háromnegyedük például irodán kívül egyáltalán nem fér hozzá az üzleti levelezéséhez. A mobilitás gátja az is, hogy a vállalkozások harmadánál van laptopjuk a  szellemi foglalkoztatottaknak. Még ennél is kevesebbnél, a válaszadók negyedénél van ugyanennek a körnek okostelefonja, mobilinternete pedig csupán az ötödének.

A felmérésből még az is kiderül, hogy a tipikus hazai kisvállalkozások cégszinten és évente legfeljebb nettó 340 ezer forintot fordítottak az utóbbi időben informatikára, ami többnyire kimerült egy ad hoc PC-cserében vagy okostelefon-vásárlásban.

Lakatos Péter vezérigazgató-helyettes: az Office 365-konstrukciók is változnak

A változások iránti igény megjelenésében kellő üzletet lát a Magyar Telekom. A kkv-knak IT-szolgáltatásokat nyújtó üzletág vezetője, Lakatos Péter vezérigazgató-helyettes a mai tájékoztatón elmondta, hogy az üzleti modellt a távközlésből vették. A zömében forráshiányos vállalkozások nem tudnak és nem is akarnak beruházás-igényes lépésekre költeni, kiszámítható és rugalmas megoldásokat keresnek. 

A kkv-k birtokolni akarják az eszközöket

A Telekomnál ennek ismeretében dolgozták ki az ennek a vállalati körnek szóló ajánlatokat. Miközben maguk a megrendelt eszközök – PC-k, laptopok, táblagépek, a felhőalapú Office 365 irodai programcsomag stb. – könyveléstechnikai szempontból egyszeri beruházásként számolhatók el, nem terhelik a vállalkozás készpénzállományát, az ellenértéket ugyanis havi részletekben törleszthetik a cégek. Azért ezt a megoldást választották, mert a kkv-k nem szeretik a bérleti és a lízing konstrukciókat, ugyanis fontos a számukra, hogy az informatikai eszközöket kezdettől birtokolják.

A szolgáltató a díj fejében vállalja az eszközök üzembeállítását, az adatok átmentését is a régi gépekről az újakra. A Telekomnál felkészültek arra, hogy ezeknek a megoldásoknak a finanszírozása a cég számára együttvéve akár több milliárd forintos tételt is jelent.

A Bitport kérdésére Lakatos Péter elmondta, hogy többféle módot is választ a távközlési cég az érintett vállalkozások megkeresésére, a 25 fő feletti foglalkoztatottal rendelkezőket proaktívan és közvetlenül keresik meg. A mikro- és kisvállalkozásokat pedig az ügyfélszolgálaton keresztül érik el: amikor oda egyéb ügyek miatt bejelentkeznek, a call centeres munkatárs tájékoztatja őket az IT-ajánlatokról is.

Arra a kérdésünkre, hogy tervez-e változtatást a Telekom az Office 365 szolgáltatáshoz kapcsolódó "kvázi" hűségidős gyakorlatban, vagyis abban, hogy bár az ügyfél ugyan fizetheti a díjat, de minimum egy évre kell szerződnie, a vezérigazgatóhelyettes így válaszolt: "hamarosan megjelenünk olyan ajánlattal, aminél az előfizetőnek adunk egy havi próbaidőt, de dolgozunk azon is, hogy az Office 365 csomag szétbontható legyen igény szerinti részszolgáltatásokra."

Mobilitás

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.