A hazai kis- és középvállalkozások az elmúlt években nagyon keveset fordítottak informatikai eszközeik megújítására: 42 százalékuknál ötévesnél öregebb matuzsálemek dolgoznak.

Lesz fordulat a hazai kkv-k IT és kommunikációs igényeiben! A Magyar Telekom felhasználói szegmenssel foglalkozó üzletágának nemrégiben kinevezett marketingvezetői, Diószegi Ágnes és Árvai Gergely szerint a következő években nem egyszerűen az eszközök megújítása, hanem filozófiaváltás várható. A kkv-k egyre inkább az újgenerációs szolgáltatások irányába mozdulnak el.

100 forint kiadásból kevesebb mint 2 forint megy IT-re

A MT erre vomatkozóan saját üzleti ügyfélkörében végzett reprezentatív kutatást, de erre a következtetésre jutottak a kkv-k informatikai és távközlési szokásait rendszeresen monitorozó Bellresearch legújabb kutatásainak eredményeiből is. Ennek alapján van még hová fejlődni, a gazdasági válság által még jobban sújtott vállalati kör az utóbbi években nem nagyon foglalkozott vállalkozása számítógépes hátterének a megújításával. A Telekom saját felmérése szerint a kkv-k 42 százaléka öt évnél is régebbi gépmatuzsálemeket használ. A spórolás állhat annak a hátterében is, hogy ezeknek a cégeknek a 41 százaléka ingyenes levelező rendszert használ. A kutatók számításai szerint egy átlagos hazai kkv a költségeinek ma csupán 1,8 százalékát fordítja informatikára. Ennél valamivel többet, 3,3 százaléknyit költ távközlési szolgáltatásokra.

Egy év alatt megduplázódhat náluk a felhőpiac

Az újfajta szolgáltatások köréből a leglátványosabb fejlődésre a cloud területén lehet számítani. A Bellresearch kutatásából kiderül, hogy az kkv-knak jelenleg 11 százaléka használ valamilyen felhő-szolgáltatást, a mikrovállalkozóknál ez a mutató viszont alig 2 százalék. A kutatók és a Telekom várakozásai szerint ugyanakkor ez a piac egy éven belül megduplázható.


A felhőalapú szolgáltatások közül legdinamikusabban a jövőben is az e-mail szolgáltatások, a CRM és értékesítést támogató szolgáltatások, a szerverkapacitást kínáló szolgáltatások igénybevétele növekszik. Ezeket követik a különböző felhőalapú pénzügyi, humánerőforrás és számlázási rendszerek igénybevétele, majd a biztonsági, hálózati és rendszerkiszolgáló szolgáltatások, valamint az irodai szoftverek. Az érdeklődés ezek iránt nem véletlen, mert havidíjas konstrukcióban vehetők igénybe, ráadásul a használatukhoz szükséges infrastruktúrával együtt.

Ami a menedzselt szolgáltatásokat illeti, a kkv-k elsősorban a webhosting szolgáltatásokat keresik mint alapszintű menedzselt informatikai szolgáltatást. Jelenleg átlagosan hat cégből egy vesz igénybe ilyen megoldást, jellemzően honlapjának tárolására és kiszolgálására. Emellett – bár egyelőre csak egy jóval szűkebb szegmensben – , már ezen cégek körében is tapasztalható az emelt szintű szolgáltatások, például a saját szerver elhelyezése/kolokáció, illetve a szolgáltató által üzemeltetett szerverszolgáltatások igénybe vétele.

Hódít körükben a kisképernyős mobilnet

A felmérésből egyéb érdekességek is megtudhatók. Például az, hogy a kisvállalkozások több mint a 90 százaléka vezetékes internetet használ. A mikrovállalkozásoknál ez az arány jóval alacsonyabb, mindössze 44 százalék. Náluk ugyanakkor gyakran előfordul, hogy az internet-előfizetés magánszemély nevén van, és azt használja a vállalkozásban is.

Leginkább az internetes eszközök területén történt az utóbbi időben érdemi elmozdulás, mégpedig a kisképernyős mobilnet irányába. Ez egyértelműen az okostelefonok és a tabletek üzleti szférában való terjedésének köszönhető. Az új technológiai lehetőségeknek, például a 4G-nek és az okos eszközöknek köszönhetően óriási robbanás előtt áll a mobilinternet. Ez a kis- és középvállalati szektort sem kerüli el. A tendencia első jelei már 2013-ban is láthatóak voltak.

A kkv szektor körében is egyre elterjedtebbek az okostelefonok. A kkv-k kétötöde rendelkezik legalább egy céges okostelefonnal, miközben készülékhez kapcsolódó adatcsomaggal némileg kevesebben: hozzávetőlegesen minden harmadik cég vesz igénybe ilyen szolgáltatást. Tavaly ugrásszerűen megnőtt a kisvállalkozások tulajdonában lévő tabletek száma is, a mikrovállalkozások 5, a kisvállalkozások 18 százalékának van már táblagépe.

Mobilitás

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.