Impozáns a lista: Intellel közös vállalat tavaly szeptemberben, idén májusban a H3C többségi tulajdonjogának a megszerzése 2,3 milliárd dollárért, nyáron 23 milliárdos ajánlat a Micronért... (A Micron-ügylet azóta teljesen leállt, mert felek kicsi az esélyt láttak arra, hogy megkapják az amerikai hatóságok jóváhagyását.)
Mint azt a Micron-ügy kapcsán írtuk, a kínai állam nagy erőkkel küzd azért, hogy minden olyan kompetenciát megszerezzen, ami hiányzik a technológiai függetlenségéhez. Ennek egyik kulcsa a szerteágazó céghálózatot összefogó, állami tulajdonú Tsinghua Holding, amely nem csak felvásárlásokban, hanem saját fejlesztésekben is gondolkodik. Nyáron például 100 millió dollárt fektettek hongkongi Acadine Technologiesbe, amely a volt Mozilla-vezér, Li Gong irányításával fejleszti a Firefox OS alapjaira a H5OS nevű operációs rendszert, amivel az Android és az iOS dominanciáját szeretnék megtörni.
Kompetenciát vásárolnak
Ebbe a sorba illeszkedik az is, hogy most részesedést vásárolnak a Western Digitalban. A kínaiak ugyanis a félvezető-gyártás mellett a merevlemez fronton is kénytelen volt külföldi forrásokra támaszkodni. Ez azonban nem igazán felel meg a kínai kibervédelmi doktrínának, amelynek egy fontos tétele, hogy a külföldi (elsősorban amerikai) gyártók eszközei alkalmasak lehetnek a kiberkémkedésre. (A Microsoft is belátta, ha felhős szolgáltatásait akarja értékesíteni a távol-keleti országban, belső szövetségest kell találnia.)
A WD kisebbségi tulajdonrészének a megszerzése azonban a korábbi tranzakciókkal szemben nem klasszikus felvásárlás. A merevlemez-gyártó ugyanis új részvényeket bocsát ki, és azokat veszi meg melyekért a Unisplendor – a holdingnak az a tagja, amelybe az Intel is beszállt, illetve amelyik a a H3C többségi tulajdonát is megszerezte – összesen 3,78 milliárd dollárt fizet.
Az ajánlat nagyvonalú: az Unisplendor a WD papírjai most 68-69 dollár körül forognak, a Unisplendor viszont 92,5 dollárt kínált értük. Ez már csak azért is gáláns ajánlat, mert a WD-nek mostanság kevésbé szalad a szekér a flash tárolók előretörése miatt.
Az ügylettel rövid távon a WD nyer többet, hiszen égetően szükséges van forrásokra, hogy finanszírozhasson olyan fejlesztéseket, amivel versenyképesebbé válik a vállalat. Az Unisplendour öv évig nem válhat meg a részvényeitől, amelyekkel ráadásul csak korlátozott szavazati jogokat kapott. Hosszabb távon viszont az Unisplendor jöhet ki jól az üzletből. Házon belül ugyanis már könnyebb dolga lesz, ha nagyobb beleszólást akar a cég ügyeibe, vagy növelni szeretné a részesedését.
A tranzakció lezárását 2016 első negyedévére tervezik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak