A Tsinghua Holding – és rajta keresztül a kínai állam – újabb szerzeménye a Western Digital 15 százaléka.

Impozáns a lista: Intellel közös vállalat tavaly szeptemberben, idén májusban a H3C többségi tulajdonjogának a megszerzése 2,3 milliárd dollárért, nyáron 23 milliárdos ajánlat a Micronért... (A Micron-ügylet azóta teljesen leállt, mert felek kicsi az esélyt láttak arra, hogy megkapják az amerikai hatóságok jóváhagyását.)

Mint azt a Micron-ügy kapcsán írtuk, a kínai állam nagy erőkkel küzd azért, hogy minden olyan kompetenciát megszerezzen, ami hiányzik a technológiai függetlenségéhez. Ennek egyik kulcsa a szerteágazó céghálózatot összefogó, állami tulajdonú Tsinghua Holding, amely nem csak felvásárlásokban, hanem saját fejlesztésekben is gondolkodik. Nyáron például 100 millió dollárt fektettek hongkongi Acadine Technologiesbe, amely a volt Mozilla-vezér, Li Gong irányításával fejleszti a Firefox OS alapjaira a H5OS nevű operációs rendszert, amivel az Android és az iOS dominanciáját szeretnék megtörni.

Kompetenciát vásárolnak

Ebbe a sorba illeszkedik az is, hogy most részesedést vásárolnak a Western Digitalban. A kínaiak ugyanis a félvezető-gyártás mellett a merevlemez fronton is kénytelen volt külföldi forrásokra támaszkodni. Ez azonban nem igazán felel meg a kínai kibervédelmi doktrínának, amelynek egy fontos tétele, hogy a külföldi (elsősorban amerikai) gyártók eszközei alkalmasak lehetnek a kiberkémkedésre. (A Microsoft is belátta, ha felhős szolgáltatásait akarja értékesíteni a távol-keleti országban, belső szövetségest kell találnia.)

A WD kisebbségi tulajdonrészének a megszerzése azonban a korábbi tranzakciókkal szemben nem klasszikus felvásárlás. A merevlemez-gyártó ugyanis új részvényeket bocsát ki, és azokat veszi meg melyekért a Unisplendor – a holdingnak az a tagja, amelybe az Intel is beszállt, illetve amelyik a a H3C többségi tulajdonát is megszerezte – összesen 3,78 milliárd dollárt fizet.

Az ajánlat nagyvonalú: az Unisplendor a WD papírjai most 68-69 dollár körül forognak, a Unisplendor viszont 92,5 dollárt kínált értük. Ez már csak azért is gáláns ajánlat, mert a WD-nek mostanság kevésbé szalad a szekér a flash tárolók előretörése miatt.

Az ügylettel rövid távon a WD nyer többet, hiszen égetően szükséges van forrásokra, hogy finanszírozhasson olyan fejlesztéseket, amivel versenyképesebbé válik a vállalat. Az Unisplendour öv évig nem válhat meg a részvényeitől, amelyekkel ráadásul csak korlátozott szavazati jogokat kapott. Hosszabb távon viszont az Unisplendor jöhet ki jól az üzletből. Házon belül ugyanis már könnyebb dolga lesz, ha nagyobb beleszólást akar a cég ügyeibe, vagy növelni szeretné a részesedését.

A tranzakció lezárását 2016 első negyedévére tervezik.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.