A chipgyártó 1,5 milliárd dollárért szerez kisebbségi tulajdont két kínai chipgyártó cégben, belépőt váltva az alsó kategóriás okostelefonok piacára.

Az Intel 1,5 milliárd dollárért 20 százalékos részesedést vásárol a kínai állam többségi tulajdonában lévő Tsinghua Unigroup két egységéban, a Spreadtrum Communications and RDA Microelectronics chipgyártó vállalatokban. Az Unigroup és az Intel oldalán is megjelent közlemény szerint a felek egy új holding létrehozására készülnek, amelynek a Spreadtrum és az RDA is birtokába kerül. A tranzakció feltétele a kínai szabályozók jóváhagyása, amelyre a bejelentés szerint még nem került sor.

A sanghaji Spreadtrum a világ egyik legjelentősebb fabless (saját félvezetőgyártást nem folytató) chiptervező cége, amely telefonokhoz és más elektronikai fogyasztási cikkekhez szállít chipkészleteket, elsősorban a kínai és a fejlődő piacokra koncentrálva. A hasonlóan működő RDA rendszerlapkákat (SoC) és rádiófrekvenciás egységeket tervez, fejleszt és forgalmaz különféle kommunikációs eszközökhöz.

A megállapodás értelmében az intel és a kínai partnerek közösen fejlesztett termékei 2015 második felében jelennének meg, és első körben a kínai okostelefon-gyártókat céloznák, de ez a piac méreteiből adódóan azt jelentené, hogy az Intel végre megvetheti a lábát az okostelefon-szegmensben, ahol eddig technológiai előnye ellenére sem alkotott semmi maradandót. (A szóban forgó piaci méreteket jól érzékelteti, hogy a vezető helyi mobilszolgáltató, a China Mobile önmagában is több előfizetővel rendelkezik, mint amennyi az Egyesült Államok teljes lakossága.)

A közös fejlesztés ebben az esetben azt jelentené, hogy az inteles processzormagok és kommunikációs modulok mellé a kínaiak tervezik a magon kívüli (uncore) funkciókat, amelyek azonban ugyanolyan fontosak az egység teljesítménye szempontjából. A gyártást az Intel simán megoldhatja egymaga is, de a termékek piacra vitelében ismét szükség lesz az ázsiai partnerek eszközgyártói kapcsolataira.

Ha kidobnak az ajtón, mássz be az ablakon

Az Intel tulajdonképpen a tabletpiacon is csak úgy ért el bizonyos eredményeket, hogy nyomott áron szállította az Atom chipeket az eszközgyártóknak. Az okostelefonok mezőnyében viszont már nem akarja követni ezt a stratégiát, inkább külső partnerek bevonásával próbálkozik: a vállalat tavasszal már megállapodott az ugyancsak kínai Rockchippel is a négymagos, 3G modult is tartalmazó SoFIA SoC továbbfejlesztéséről és piacosításáról, ami legelső lépésben egy olcsó kétmagos modell kiadását jelenti majd.

A társaság a jelek szerint az irdatlan méretű kínai piac, illetve a tengerentúlon is folyamatosan terjeszkedő kínai gyártók bevonásával próbálja kiaknázni saját kihasználatlan gyártókapacitását, ezúttal az olcsó okostelefonokra és táblagépekre koncentrálva, ami manapság már a leggyorsabban növekvő ág a mobil eszközök között. (Itt valóban a legalsó, 150 dollár alatti kategóriára kell gondolni.) Az Intel elkötelezettségét ezúttal jól mutatja, hogy a SoFIA tavaly még nem is szerepelt a cég útitervében.

A partnerek bevonása azt jelenti, hogy a cég ezúttal a piacszerzést tekinti prioritásnak: a legnagyobb chipgyártó a közmegegyezés szerint azért maradt le teljesen az okostelefonokról, mert az a korábbiaktól – így a PC-ktől vagy a szerverektől – eltérően pillanatok alatt nőtt ki a földből, és azóta is ugyanilyen sebességgel változik. Egyszerűen senki sem foglalkozott az inteles roadmapekkel és kék-fehér ábrákkal, inkább rendelt még tizenöt talicskával az egyre hatékonyabb ARM-alapú processzorokból, hogy kielégíthesse az újabb és újabb igényeket.

Az Intel technológiai fölénye azonos fogyasztást feltételezve az ár vagy a teljesítmény szempontjából is könnyen érvényesülhet a konkurens megoldásokkal szemben, de csak akkor, ha a gyártó már jelen van a piacon, amelyre belépni sokkal nehezebb, mint sikeresen versenyezni rajta.

Piaci hírek

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.