Japánban ezek lesznek az első hazai kvantumszámítógépek, amelyek kereskedelmi forgalomba kerülhetnek.

A japán Fujitsu és a kormány által támogatott Riken kutatóintézet a 2023 áprilisában kezdődő pénzügyi évben tenné elérhetővé közösen fejlesztett kvantumszámítógépeit a vállalati ügyfelekek – számolt be róla a Nikkei Asia. Ezzel a Fujitsu lenne az első hazai vállalat, amely Japánban bevezeti az új technológiát. Eddig elsősorban a tengerentúli, amerikai vagy kínai vezették a következő generációs gépek fejlesztését, a Google például 2029-től piacosítaná ezeket a termékeit. Ezektől mindenhol az ipari versenyképesség és a nemzetbiztonság erősítését várják, a Fujitsu közleménye szerint az általa szállított kvantumszámítógépeket is várhatóan a pénzügyi előrejelzésekben vagy új anyagok és gyógyszerek fejlesztésében fogják felhasználni.

Bár az IBM már 2021-ben telepítette saját kvantumszámítógépét a Kanagava prefektúrában fekvő Kavaszakiba, a japán vállalatok a beszámoló alapján lemaradtak a külföldiek mögött az ilyen eszközök fejlesztésében. Így a Fujitsu lehet közöttük az első, aki a Riken technológiájára és know-how-jára építve saját kvantumszámítógépeket épít. A szóban forgó gép 64 kvantumbites (qubites) lesz, és Fujitsu már azt tervezi, hogy három évvel később, 2026 áprilisa után 1000 kvantumbit feletti rendszereket fog gyártani. Bár a jelenlegi kvantumszámítógépek képességei és felhasználói köre erősen korlátozottak, legalábbis a bennük lévő potenciálhoz képest, a Boston Consulting Group becslése szerint egyébként a piac 2040-re évi 850 milliárd dollárosra növekszik majd a technológiai áttöréseknek köszönhetően.

Már mindenki benne van

Az elmúlt években a kínai egyetemek is továbbfejlesztették technológiáikat, és figyelemreméltóan megnőtt a startupok száma is ezen a területen. Csütörtökön, nem sokkal a Fujitsu bejelentése után a kínai keresőóriás, a Baidu is bemutatta első kvantumszámítógépét, amelyet ugyancsak elérhetővé tenne a külső megrendelők, csatlakozva ezzel a technológia gyakorlati felhasználásáért folytatott globális versenyhez. A "Qianshi" néven hivatkozott rendszer 10 kvantumbites processzorral rendelkezik, de a pekingi székhelyű vállalat már egy 36 qubites kvantumcsipet is kifejlesztett. Összehasonlításképpen, az IBM eddigi legfejlettebb processzora 127 kvantumbites, de a cég 2025-re 4 ezer kvantumbites rendszereket ígér, míg az Alphabet (Google) az évtized végére már 1 millió qubites számítógép kifejlesztését tervezi.

Az IDC piackutató szerint a kormányok és a piaci cégek körülbelül 16,4 milliárd dollárt fektetnek be ilyen fejlesztésekbe 2027 végéig. Az Egyesült Államok, Kína és az Európai Unió is bőkezűen finanszírozott projektekbe a kvantumszámítástechnika területén, remélve, hogy olyan előrelépéseket érnek el ezen a területen, amelyek globális hatalmi pozíciójukat is meg fogják határozni. (Idehaza négy és fél évvel ezelőtt jelentették be a Nemzeti Kvantumtechnológiai Programot.) Bár nem ez tűnik az elsődleges csapásnak, de a briteknél már azt is elkezdték vizsgálni, hogy az új technológiának milyen lehetséges harctéri alkalmazásai lehetnek, miközben a tudósok még csak mostanában kezdik igazolni a kvantumszámítástechnikai áttörés (kvantumfölény vagy kvantumelsőbbség), illetve a technológia gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.