A AlphaBay Market a hónap elején állt le, de az üzemeltetők nem reagáltak. Kiderült, nem önszántából zárt be a sötét web egyik leghíresebb feketepiaca.

Az AlphaBay Marketeten mindent be lehetett szerezni, ami illegális. Leginkább drogokat, de akár fegyvert is lehetett vásárolni, így meglehetősen nagy pénzek forogtak rajta. A hónap elején váratlanul elérhetetlenné vált az online piactér. Mivel az üzemeltetők nem reagáltak a megkeresésekre, sokan azt feltételezték, hogy leléptek a felhasználók pénzével. Erre utalt az is, hogy a leállást megelőzőn közel 1500 bitcoint (kb. 930-940 millió forint) vettek ki a piactér számláiról.

Három ország hatóságai léptek

A The Wall Street Journal szerint azonban az oldalra az Egyesült Államok, Kanada és Thaiföld hatóságai csaptak le. Az akció során letartóztattak Tahiföldön egy kanadai állampolgárt, bizonyos Alexandre Cazest. Cazest amerikai kérésre július 5-én tartóztatta le a thaiföldi rendőrség. A férfitől, aki programozóként dolgozott, és nyolc éve élt thai feleségével a délkelet-ázsiai országban, három házat és négy Lamborghinit foglaltak le. A 26 éves kanadai férfi azonban néhány nappal később öngyilkos lett a cellájában.

Cazes letartóztatásával egy időben a kanadai hatóságok az FBI-jal együttműködve Montrealban is razziáztak, bár ott állítólag nem tartóztattak le senkit.

A hatóságok már régóta figyelték a 2014-ben indított oldalt, amely a Silk Road bukása (üzemeltetőjét, Ross William Ulbrichtot 2015-ben első fokon életfogytiglanra ítélték) után az egyik legfontosabb online piactere lett a drog- és fegyverkereskedelemnek, de adatok és kibertámadásokra alkalmas eszközök is gazdát cseréltek az oldalon. Ahogy a Silk Roadon, az AlphaBayen is kizárólag visszanyomozhatatlan kriptovalutával fizettek az áruért.

Az üzlet jól mehetett, bár az AlphaBay forgalmát jobbára csak megbecsülni lehetett közvetett információkból. A Carnegie Mellon Egyetem egy online piacterekkel foglalkozó szakértője szerint a napi forgalom 600-800 ezer dollár lehetett. Az oldalt mintegy 100 ezren használhatták aktívan.

A Dark Web bankja?

A Bloomberg is foglalkozott a témával. A cikk szerint az oldal közel sem csak piactér volt, hanem egyfajta letéti banki szolgáltatást is nyújtott. Az oldal mindaddig a visszatartotta az áru ellenértékét, míg a vevő vissza nem igazolta a vásárolt termék megérkeztét. Ezért természetesen húzós jutalékot is felszámított, jellemzően a vételár 5-10 százalékát.

Ebből következően ahogy nőtt a piactér forgalma, úgy nőtt az a pénzmennyiség is, ami az oldalon állomásozott. A Bloomberg szerint ebbe a modellbe eleve kódolva van az ún. kilépési csalás, azaz a piactér üzemeltetői megvárják azt a pillanatot, amikor a legnagyobb összeg van az oldalon, és akkor leállítják. Valószínűleg ugyanez történt a Evolution nevű oldallal, amely a Silk Road felszámolása után futott be karriert, ám 2015-ben egyszerűen eltűnt a netről. Mivel az üzemeltetőknek sikerült megőrizniük anonimitásukat, így nem kellett tartani az ügyfeleiktől. Az ügyfelek meg amúgy sem nagyon fordulhattak a nyomozó hatóságokhoz, hiszen maguk is tilosban jártak.

Biztonság

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.