Az Android Wear megnyitja az utat az okosórák új generációja előtt.

Aki 2014-et a hordható eszközök évének jósolta, az eddig is közel járt az igazsághoz, a Google tegnapi bejelentése után pedig egyértelművé vált, hogy mi lesz a legerősebb trend idén. A testen viselhető eszközök burjánzása a CES-en indult meg, a Mobile World Congress standjain folytatódott, és azzal, hogy a Google hivatalosan is bejelentette az Android Wear létezését, eldördült a startpisztoly.

Indulhat az okosóra verseny

A gyártók eddig saját erejükből igyekeztek az Androidot úgy átalakítani, hogy az a csuklón viselhető pántok, órák és egyéb eszközök apró kijelzőjén mutasson valahogy, de főleg használható legyen. Ez többé, de inkább kevésbé sikerült, így a Google maga kezdte el az Androidot úgy átalakítani, hogy az az órákon is megfelelően működjön. A vállalat a Weart az Android hordható eszközökre való kiterjesztéseként emlegeti, és a bejelentésből kiderül, hogy az órák csak az első állomást jelentik egy hosszabb fejlesztési folyamatban.

Az Android Wear pontos képességeiről egyelőre nem lehet sokat tudni, a megjelent képek és demó videók csak fel-felvillantják, hogy mire lesz képes a rendszer. A Google közzétette a Wear fejlesztőknek szóló előzetes verzióját, ami az ígéretek szerint már most egy sor Google szolgáltatást és alkalmazást támogat. Az Android Weart futtató órák funkciói nem sokban fognak eltérni azoktól a képességektől, amelyekkel a mostani modellek rendelkeznek, a különbség „csupán” annyi lesz, hogy a hangutasítás központi szerepet kap az eszközzel való kommunikációban.

A hívások, üzenetek, az alkalmazások különböző értesítéseinek megjelenítésén túl lehetőség lesz a mágikus „Ok Google” varázsszóval kereséseket indítani, úti célokat megadni, üzeneteket küldeni, vagy asztalt foglalni egy étteremben. A bemutató videóban kiemelt szerepet kapott a sporttevékenységek támogatása, és úgy általában a fitnesz témaköre, ami az eddigi modellek esetében is az egyik elsődleges terület volt.

Az még nem teljesen világos, hogy a képsorokon feltűnő, kerek kijelzős okosóra pontosan így fog-e működni a jövőben, hiszen a gyártók a mobilokon használt Androidokhoz hasonlóan ezt a rendszert is a saját ízlésükre, céljaikra fogják szabni. Az együttműködő cégek listája már most is elég hosszú, hiszen a Google az Asus, a HTC, az LG, a Motorola, a Samsung, a chipgyártók közül a Broadcom, az Intel, az Imagination, a Mediatek és a Qualcomm nevét említi, sőt, a divattal is van már kapcsolat a Fossil Group személyében. 

Az első fecskék

Maguk a készülékek sincsenek már messze, mivel a Google lépésével egy időben egyszerre két gyártó is bemutatta, hogy miként képzeli el az Android Wear okosóra formába való öntését. Nyilván nem véletlen, hogy a Google-al legjobb kapcsolatokat ápoló két vállalatról, az LG-ről és a Motoroláról van szó, olyannyira, hogy a koreai cég a saját órájáról szóló sajtóközleményben hevesen emlegeti a korábbi együttműködések gyümölcseit (Nexus 4, 5). Az egy szem közölt termékfotó szerint egy szögletes kialakítású eszközről van szó, ami a tervek szerint már 2014 második negyedévében a piacra kerülhet. Az LG G Watch névre keresztelt óra az androidos mobilok széles körével kompatibilis lesz, további információkat a következő hónapokra ígér az LG.

LG G Watch

A Motorola is kirukkolt a saját elképzelésével és erről sem tudunk meg túl sokat, de az biztos, hogy a hamarosan a Lenovo tulajdonába kerülő cég kör alakú kijelzővel álmodta meg a saját okosóráját. A Moto 360 néven futó fejlesztés első blikkre kísértetiesen hasonlít a nemrégiben felkapott, egy magyar grafikus által elképzelt formavilághoz, ami annak a jele, hogy a Motorola tervezői is a klasszikus dizájnt és anyagokat szeretnének felhasználni a készülő órához. A technikai részletek itt is homályban maradnak, annyit azonban elárult a gyártó, hogy a többféle változatban elkészülő Moto 360 idén nyáron kezdi meg pályafutását, és elsőként az USA területén kezdik meg a forgalmazást.

Moto 360

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.