A Mozilla bejelentette, hogy a jövőben külön kérésre aktiválódik csak a mozgóképes tartalmakat megjeleníteni hivatott, szebb napokat is látott webes szabvány a böngészőben.

Újabb lépést tett a Mozilla abba az irányba, hogy végleg eltüntesse a Flash-t a webről. A Firefox fejlesztője ugyanis bejelentette, hogy a böngésző 55. változatától kezdve a plugin futását mindig meg fogja előzni egy aktiválásra vonatkozó kérdés.

Mostoha sorsa ellenére csak nem akar kihalni

Az Adobe által létrehozott, és a kétezres években kvázi standardként használt formátumhoz fejlesztője továbbra is ragaszkodik; biztonsági okokból időnként kénytelen frissíteni is. Pedig az egykor minden böngészőben megkerülhetetlen Flash jó ideje járja már saját haláltáncát. A Google Chrome-ból jó ideje száműzetett, a szoftver mögött álló amerikai keresőóriás régóta nagy barátja a HTML5-nek, így minden lehetőséget megragadott az Adobe fejlesztése száműzéséhez.

Hasonlóan kikerült a norvég Operából is, kattintással lehet csak működésre bírni az Internet Explorerben és sosem létezett Microsoft Edge alatt. Igaz, utóbbi böngésző piaci részesedése (még mindig) majdhogynem elenyésző: a 14-es kiadás - mint legnépszerűbb – is csupán 4,9 százalékot tudhat magáénak a teljes asztali böngészőpiacból:

A fentiekhez képest tehát még a Firefox bánt a leginkább kesztyűs kézzel a Flash-sel, de ennek most vége. Teljesen ugyan nem tünteti el a plugint, viszont először kattintással aktiválni kell a jövőben, ha az internetező látni akarja az általa megjeleníteni kívánt tartalmat. Az Internet Explorerhez hasonló megoldással találkozhatnak majd tehát a Mozilla szoftverét használók.

Az utolsó nyár

A Firefox fejlesztője döntésével automatikusan a HTML5 alapú tartalmakat részesíti előnyben. A Flash betöltődése pedig egyenesen blokkolva van, ha az nem a megszokott HTTP és HTTPS környezetből érkezik. Mit jelent ez? Nem lejátszhatók többé a helyileg tárolt állományok (SWF) vagy azok, amik például FTP-n vagy WEBDAV-on keresztül elérhető szerveren találhatók a Mozilla böngészőjében.

A „flash-telenítésre” még az idei nyár során kerül: a Firefox ütemterve szerint az 55. verzió augusztus 8-án jelenik majd meg. A bétafelhasználók viszont már most kipróbálhatják, milyen lesz az élet a Mozilla böngészőjében a kattintásra aktiválódó Flash-sel. Azzal a Flash-sel, mely 2015-ben – tehát már bőven a leszálló ágának végén – 79 biztonsági javítást kapott. Egyetlen hónap alatt...

Van, aki halálra ítélné a Flash-t

A Flash eddig sem tartozott a műértő közönség kedvencei közé: a rendszeres biztonsági kockázatok és az erőforrás-igények mellett az is gyakori élmény, ahogy a Flash player összeomlása térdre kényszeríti a böngészőket. Ugyanebben az évben a Facebook frissen kinevezett biztonsági vezetője, Alex Stamos szólt be a Flash-t fejlesztő Adobe-nak: Twitter-üzenetében arra szólította fel a szoftvercéget, hogy jelölje ki a Flash életciklusának utolsó napját, és állapodjon meg a böngészők gyártóival, hogy azok úgynevezett killbitekkel még ugyanazon a napon végleg vonják ki a forgalomból a Flash-t.

Stamos szerint ez az egyetlen módja, hogy felszámolják a Flash-függőséget, és mindenkit rávegyenek az olyan újabb és biztonságosabb technológiák alkalmazására, mint amilyen például a HTML5. Ez nyilvánvalóan megkönnyítené a Facebookhoz hasonló online szolgáltatók életét, de általában véve is megoldana egy csomó problémát, hiszen az exploitok jelentős része kapcsolódik a Flash technológiához, sőt a böngészőkben alkalmazott sandboxing technikák célja is jórészt a Flash-alapú támadások vagy összeomlások hatásainak minimalizálása.

Konzumer tech

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.