Újabb lépést tett a Mozilla abba az irányba, hogy végleg eltüntesse a Flash-t a webről. A Firefox fejlesztője ugyanis bejelentette, hogy a böngésző 55. változatától kezdve a plugin futását mindig meg fogja előzni egy aktiválásra vonatkozó kérdés.
Mostoha sorsa ellenére csak nem akar kihalni
Az Adobe által létrehozott, és a kétezres években kvázi standardként használt formátumhoz fejlesztője továbbra is ragaszkodik; biztonsági okokból időnként kénytelen frissíteni is. Pedig az egykor minden böngészőben megkerülhetetlen Flash jó ideje járja már saját haláltáncát. A Google Chrome-ból jó ideje száműzetett, a szoftver mögött álló amerikai keresőóriás régóta nagy barátja a HTML5-nek, így minden lehetőséget megragadott az Adobe fejlesztése száműzéséhez.
Hasonlóan kikerült a norvég Operából is, kattintással lehet csak működésre bírni az Internet Explorerben és sosem létezett Microsoft Edge alatt. Igaz, utóbbi böngésző piaci részesedése (még mindig) majdhogynem elenyésző: a 14-es kiadás - mint legnépszerűbb – is csupán 4,9 százalékot tudhat magáénak a teljes asztali böngészőpiacból:
A fentiekhez képest tehát még a Firefox bánt a leginkább kesztyűs kézzel a Flash-sel, de ennek most vége. Teljesen ugyan nem tünteti el a plugint, viszont először kattintással aktiválni kell a jövőben, ha az internetező látni akarja az általa megjeleníteni kívánt tartalmat. Az Internet Explorerhez hasonló megoldással találkozhatnak majd tehát a Mozilla szoftverét használók.
Az utolsó nyár
A Firefox fejlesztője döntésével automatikusan a HTML5 alapú tartalmakat részesíti előnyben. A Flash betöltődése pedig egyenesen blokkolva van, ha az nem a megszokott HTTP és HTTPS környezetből érkezik. Mit jelent ez? Nem lejátszhatók többé a helyileg tárolt állományok (SWF) vagy azok, amik például FTP-n vagy WEBDAV-on keresztül elérhető szerveren találhatók a Mozilla böngészőjében.
A „flash-telenítésre” még az idei nyár során kerül: a Firefox ütemterve szerint az 55. verzió augusztus 8-án jelenik majd meg. A bétafelhasználók viszont már most kipróbálhatják, milyen lesz az élet a Mozilla böngészőjében a kattintásra aktiválódó Flash-sel. Azzal a Flash-sel, mely 2015-ben – tehát már bőven a leszálló ágának végén – 79 biztonsági javítást kapott. Egyetlen hónap alatt...
Van, aki halálra ítélné a Flash-t
A Flash eddig sem tartozott a műértő közönség kedvencei közé: a rendszeres biztonsági kockázatok és az erőforrás-igények mellett az is gyakori élmény, ahogy a Flash player összeomlása térdre kényszeríti a böngészőket. Ugyanebben az évben a Facebook frissen kinevezett biztonsági vezetője, Alex Stamos szólt be a Flash-t fejlesztő Adobe-nak: Twitter-üzenetében arra szólította fel a szoftvercéget, hogy jelölje ki a Flash életciklusának utolsó napját, és állapodjon meg a böngészők gyártóival, hogy azok úgynevezett killbitekkel még ugyanazon a napon végleg vonják ki a forgalomból a Flash-t.
Stamos szerint ez az egyetlen módja, hogy felszámolják a Flash-függőséget, és mindenkit rávegyenek az olyan újabb és biztonságosabb technológiák alkalmazására, mint amilyen például a HTML5. Ez nyilvánvalóan megkönnyítené a Facebookhoz hasonló online szolgáltatók életét, de általában véve is megoldana egy csomó problémát, hiszen az exploitok jelentős része kapcsolódik a Flash technológiához, sőt a böngészőkben alkalmazott sandboxing technikák célja is jórészt a Flash-alapú támadások vagy összeomlások hatásainak minimalizálása.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak