A svéd zenei streaming szolgáltatónál nagyott ugrott tavaly a forgalom, ám a sok jogdíj és a versenytársak szorítása miatt még mindig nem látszik, miként termelhet profitot.

A Spotify még sosem tudott profitot termelni, és ez a kétes értékű sorozat tavaly sem szakadt meg. Ennek ellenére a Luxemburgban bejegyzett anyavállalat jelentése nem tekinthető totális kudarcnak, hiszen számos soron szép növekedést tudott produkálni a cég. Csak az a fránya veszteség nem tud eltűnni...

Sok pénzből sem maradt semmi

Tavaly 1,95 milliárd eurós forgalmat bonyolított a világ egyik legjelentősebb zenei szolgáltatója. Ez nagyjából 80 százalékkal több, mint a 2014-es teljesítmény. Ennek ellenére a kasszában most sem maradt semmi, sőt. A nettó veszteség 173 millió euróra rúg, ami egy hajszállal több is, mint az egy évvel korábban összehozott 162 milliós mínusz.

 

A Spotify számokban
Create your own infographics

 

Ahogy az fentebb látszik, a zenei streaming nem az a piac, ahol gigantikus profitráták repkednek. A Spotify eredményeit elsősorban a kiadóknak, jogtulajdonosoknak járó díjak rontják le. Ezek a költségek tavaly 1,63 milliárd eurót, azaz a teljes árbevétel közel 85 százalékát vitték el.

A Spotify alapvetően két forrásból tud pénzt szerezni. Az egyik az előfizetéses modell, amely korlátlan, reklámmentes, kiváló minőségű zenehallgatási lehetőséget biztosít. Ebből 1,74 millárd euró jött össze tavaly. A másik forrást az ingyenes szolgáltatás mellett sugárzott reklámok adják. A hirdetésekből "csak" 196 milliót kasszírozott a cég 2015-ben, ám a növekedés ebben a kisebb szegmensben volt a látványosabb, szinte centre pontosan duplaannyi lett a reklámbevétel, mint 2014-ben.

Nyomás alatt

A svédek helyzetét nem csak a magas jogdíjak, hanem az erősödő konkurencia is nehezíti. Tavaly egy igazi nagyágyú, az Apple szállt be a versenybe, ráadásul kifejezetten jól sikerült a rajt. Ellencsapásként a Spotify igyekszik gőzerővel szélesíteni a szolgáltatási portfólióját. A dalok mellett például megjelentek a podcastok és hírek, valamint terítéken van a saját gyártású, zeneiparhoz kapcsolódó kisfilmek gyártása is. Éppen tegnap pedig jelentős árcsökkentést jelentettek be az úgynevezett családi csomagnál, amely mostantól - egészen véletlenül - pontosan annyiba kerül, mint amennyiért az Apple kínálja a hasonló termékét.

Közösség & HR

Ezúttal 5000 ezer dolgozójától válik meg az Intel

A csipszektor egykori királya többek között a gyártáshoz, fejlesztéshez szorosan nem kötődő munkatársak kirostálásával igyekszik életben maradni.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.