A WannaCry ransomware fertőzése még ijesztőbb, ha figyelembe vesszük, hogy a hasonló kódok a jövőben már nem csak a számítógépeket célozhatják.

A hétvégén az egész világon végigsöpört a WannaCry zsarolóvírus (ransomware), amely egy Windows-sebezhetőséget kihasználva fertőzött meg rekordidő alatt rengeteg számítógépet. Az NSA-tól lopott kód vasárnapra már 150 országban több mint 200 ezer felhasználó és szervezet állományait titkosította. Bár ideiglenesen megállították a terjedését, a történtekből azt a következtetést kell levonni, hogy a jövőben bármikor újra lecsaphat egy hasonló malware.

A Symantec vonatkozó kutatásából kiderül, hogy az elmúlt években a gazdasági élet minden területén előfordultak hasonló incidensek, néhány ágazat azonban a többinél is nagyobb mértékben került a bűnözők a látókörébe. A Datto adataira épülő kutatásból persze kiderül, hogy a fertőzéseket legelsősorban még mindig az emberi tényező, vagyis a felhasználók figyelmetlensége okozza, akik ész nélkül kattingatnak az emailek csatolmányaira.

Az ideális célpont az amerikai szolgáltató

Bár a ransomware támadások jellemzően még mindig nem válogatnak a célpontok között, a Symantec szerint már megfigyelhető az a trend, hogy a bűnözők egyre inkább az üzleti, céges felhasználást próbálják kipécézni. A zsarolóvírusokat terjesztőcsoportok rásdásul szntén elkezdtek a korábbinál kifinomultabb technikákat használni, a szakértelem olyan jeleit mutatva, amit az időről időre nagy port kavaró kiberkémkedési incidensek során tapasztalnak.
 


Emelkedőben a szervezeteket célzó ransomware-támadások száma
(forrás: Symantec)


Az üzleti területek közül a szolgáltatások a leginkább veszélyeztetettek, itt fordul elő a szervezeteket érintő összes fertőzés 38 százaléka. Ennél jóval alacsonyabb, de még mindig igen magas a gyártóipar 17 százalékos, illetve a pénzügyi szolgáltatók és a közszféra 10-10 százalékos érintettsége. A globális fertőzések egyébként az Egyesült Államokat találják meg a legnagyobb, 28 százalékos arányban, Európából az olaszok a legveszélyeztetettebbek 4 százalékkal.

A korábbiakhoz képest fontos változás, hogy 2011 óta egyre több ransomware-családot azonosítanak, így az elmúlt évben is száz új zsarolóvírus-családot határoztak meg a biztonsági szakemberek, ami ismét csak rekordnak számított. Érdekesség, hogy tavaly a ransomware-variánsok között egy kivételével már kizárólag kriptovírusokat találtak, szemben a 2015-ös 80 százalékkal. Néhány éve még magasan vezettek a lockerek vagy a hamis antivírusok.

Egyre többen egyre többet követelnek

Ezzel párhuzamosan a zsarolók által követelt váltságdíjak átlagos összege is gyorsan növekszik: ez 2015-ben még 294 dollár volt, tavaly viszont már elérte ennek csaknem két és félszeresét, a 679 dollárt is. A támadások már 43 százalékban cégeket, vagyis céges felhasználókat érintenek, a közeljövő IoT-hulláma pedig azt vetíti előre, hogy a bűnözők új célpontokat is támadnak majd, az okos tévéktől egészen a meglepően védtelen ipari irányítórendszerekig.
 

Ransomware-rel fertőzött okostévé
(forrás: Symantec)


Ezzel párhuzamosan terjed a RaaS (ransomware-as-a-service) modell is, amelynek lényege, hogy kvázi előfizetéses renszerben lehet hozzájutni jutni a zsarolóvírusokhoz, a hozzájuk tartozó frissítésekhez és technikai támogatáshoz. Az úgynevezett exploit kitek segítségével aztán magas fokú szakértelem nélkül hajthatók végre támadások; a váltságdíjakból a vírus készítői aztán levonják a maguk jutalékát, a többit pedig eljuttatják a szolgáltatásukat igénybe vevő ügyfélnek.

A WannaCry mostani felbukkanása olyan szervezeteket érintett, mint például a brit egészségügyi rendszer, az orosz belügyminisztérium, kínai állami hivatalok, a német vasút, a Nissan, a Renault, a PetroChina vagy a FedEx, nem számítva a világszerte érintett többi céges vagy akár kórházi rendszert. Nem véletlen, hogy a Microsoft tegnap már azt szorgalmazta, hogy a hasonló kiberbűncselekményeket a törvények is hasonló módon ítéljék meg, mint a fizikai világban végrehajtott fegyverhasználatot.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.