Az izraeli kormány hétfőn hagyta jóvá az Intel Kiryat Gat melletti chipgyárának 6 milliárd dolláros fejlesztési tervét, amelyhez öt év alatt összesen 300 millió dolláros támogatást nyújt, ezen felül 5 százalékra mérsékli a 26,5 százalékos társasági adót a következő 10 évben. Ez lesz az eddigi legnagyobb külföldi beruházás a közel-keleti ország történetében, amelynek keretében az Intel 3500 főre növeli az összevont üzem alkalmazotti létszámát, illetve a munkálatok során előnyben részesíti a helyi beszállítókat, többszáz millió dollárt költve a lokális termékekre és szolgáltatásokra.
Többen vannak, mint itthon a tescósok
Az Intel még az év elején jelentette be a fejlesztéssel kapcsolatos elképzeléseit, amelyek a 10 nanométeres gyártástechnológia 2016-os beindítására irányulnak. Akkor annyit lehetett tudni, hogy Kiryat Gat lesz az új üzemekért versengő helyszínek egyike, amelyekből egyébként nem sok található az Egyesült Államok határain kívül. A megállapodás ezért is különösen nagy siker az izraeliek számára, amely a kormány szerint bizonyítja, hogy Izrael valóban az innováció élmezőnyébe tartozik. (És azt is megmutatja, hogy hozzánk miért a gumiabroncs-gyárak jönnek – lásd két évvel ezelőtti beszélgetésünket az Intel Hungary üzletfejlesztési igazgatójával.)
Az Intel a legjelentősebb multinacionális vállalat Izraelben, amely közvetlenül 10 ezer, közvetve pedig 30 ezer embernek ad munkát, és 40 éves jelenléte során több mint 10 milliárd dollár fektetett ottani létesítményeibe. A cég izraeli termelése – itt elsősorban a Fab 28 jelű gyárról van szó – tavaly 3,8 milliárd dollárra rúgott, szemben az egy évvel korábbi 4,6 milliárddal. Ezt az új létesítmény, amely a maga idejében a világ legmodernebb félvezetőgyára lesz, a következő generációs chipekkel alaposan megemelheti, és az ország legjelentősebb exportőrévé válhat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak