Az izraeli kormány is jóváhagyta a chipgyártó fejlesztési tervét, amely az eddigi legnagyobb külföldi beruházás lesz a közel-keleti országban.

Az izraeli kormány hétfőn hagyta jóvá az Intel Kiryat Gat melletti chipgyárának 6 milliárd dolláros fejlesztési tervét, amelyhez öt év alatt összesen 300 millió dolláros támogatást nyújt, ezen felül 5 százalékra mérsékli a 26,5 százalékos társasági adót a következő 10 évben. Ez lesz az eddigi legnagyobb külföldi beruházás a közel-keleti ország történetében, amelynek keretében az Intel 3500 főre növeli az összevont üzem alkalmazotti létszámát, illetve a munkálatok során előnyben részesíti a helyi beszállítókat, többszáz millió dollárt költve a lokális termékekre és szolgáltatásokra.

Többen vannak, mint itthon a tescósok

Az Intel még az év elején jelentette be a fejlesztéssel kapcsolatos elképzeléseit, amelyek a 10 nanométeres gyártástechnológia 2016-os beindítására irányulnak. Akkor annyit lehetett tudni, hogy Kiryat Gat lesz az új üzemekért versengő helyszínek egyike, amelyekből egyébként nem sok található az Egyesült Államok határain kívül. A megállapodás ezért is különösen nagy siker az izraeliek számára, amely a kormány szerint bizonyítja, hogy Izrael valóban az innováció élmezőnyébe tartozik. (És azt is megmutatja, hogy hozzánk miért a gumiabroncs-gyárak jönnek – lásd két évvel ezelőtti beszélgetésünket az Intel Hungary üzletfejlesztési igazgatójával.)

Az Intel a legjelentősebb multinacionális vállalat Izraelben, amely közvetlenül 10 ezer, közvetve pedig 30 ezer embernek ad munkát, és 40 éves jelenléte során több mint 10 milliárd dollár fektetett ottani létesítményeibe. A cég izraeli termelése – itt elsősorban a Fab 28 jelű gyárról van szó – tavaly 3,8 milliárd dollárra rúgott, szemben az egy évvel korábbi 4,6 milliárddal. Ezt az új létesítmény, amely a maga idejében a világ legmodernebb félvezetőgyára lesz, a következő generációs chipekkel alaposan megemelheti, és az ország legjelentősebb exportőrévé válhat.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.