Szupergyors 4G mobilinternetet tudnánk kínálni már jövőre, de a szabályozási hiányosságok meggátolnak ebben – nyilatkozta a Figyelőnek adott interjúban Beck György, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója.
Milliárdos hálózatfejlesztést hajtanak végre, és így jövőre olyan hálózatuk lesz, amely országszerte biztosítja a szélessávú mobilinternetet – az erről szóló szerződést a napokban írták alá. Reális igényekre adnak ezzel szolgáltatói választ, vagy kockáztatnak, előre menekülnek?

– Részben kényszerpályán mozgunk, mert harmadik szereplőként folyamatosan keresnünk kell az üzleti előrelépés lehetőségét. Időhátránnyal indultunk a piacon, és a hangátvitelben nagy energiabefektetéssel is csak szerényebb eredményeket tudtunk elérni. A 3G technológiára alapozva viszont az adatátviteli piacba időben „beleharaptunk”, mert ott csak egy éves hátrányunk volt. Ebben láttuk a felzárkózás lehetőségét, és a stratégiának meg is lett az eredménye, hiszen az aktív mobilinternetezők arányát nézve a második helyen állunk, 3 százalékkal megelőzzük a Telenort. Ugyanakkor igény is van minderre, az okostelefonok terjedésével egyre dinamikusabban nő a mobilinternet iránti kereslet az egész országban. Ebben robbanásszerű fejlődés lesz, mert az újabb készülékeket csak megfelelő hálózaton lehet értelmesen használni.

Hiába erősebbek az adatátvitelben a Telenornál, ha a bevételek döntő része továbbra is a hangpiacból jön. Milyenek most az arányok?

– Most már mérhető bevétel jön a mobilinternetből, és dinamikusan növekszik. Egy éve tartottunk ott, hogy a bevétel 94 százalékát adta a hang, és az erőforrásaink 20 százalékát vitte el, miközben az adatátvitel 80 százalékos erőforrás-lekötéssel a forgalom 6 százalékát hozta. Ez az arány mára javult, az internet javára.

Fotó: Aknay Csaba

Pedig a statisztikák szerint csökken az egy előfizetőre jutó mobilos adatforgalom…

– Igen, de csak azért, mert az okostelefonok száma jelentősen emelkedik, és azokon kevesebb adatot forgalmaznak, mint a számítógépeken. A trend tehát nagyon is kedvező, annak ellenére, hogy a statisztika csökkenést mutat.

Tényleg úgy gondolják, hogy a legeldugottabb magyar falvakban is sorban állnak majd az emberek a 3G mobilinternetért?


– Tavaly az utolsó negyedévben a világon már több okostelefont adtak el, mint személyi számítógépet, ez már jelez valamit. A hazai eladások is szépen megugrottak. Országszerte 4 millióan nem interneteznek, részben az infrastruktúra hiányosságai miatt; ezzel a fejlesztéssel most mindenki számára elérhetővé válik a gyors világhálós kapcsolat. Úgy érezzük, áttörés lesz ezen a fronton, és szükséges a befektetésünk. Az országos hálózatunkat további 400 bázisállomás építésével erősítjük meg.

Elég lesz ennyi? Hiszen eddig mindig az volt a probléma, hogy az országos 3G lefedettséget csak a 900 megahertzes frekvenciát használva gazdaságos kiépíteni. Erre jelenleg nem ad lehetőséget a szabályozás, a hiányában pedig sokkal több bázisállomást kellene felhúzni, ezért nem terjeszkedik olyan vehemensen vidéken egyik szolgáltató sem.

– Amikor „csak” 400 új bázisállomást említünk, mi is alapvetően azzal számolunk, hogy a 900-as sáv elérhetővé válik a fejlesztéseinkhez. Ez a bizonyos frekvencia ugyanis teljesen szabad, csak az államnak ki kellene már adnia. Bízom benne, hogy a minisztérium hamarosan bejelenti az ezzel kapcsolatos döntéseket.

A tavalyi költségvetésben 20 milliárd forint bevételt terveztek ebből, de az összeget a mobilszolgáltatók nagyon sokallták. Ér Önöknek ennyit ez az infrastruktúra, hogy meglegyen az országos 3G?


– Sokalljuk az összeget, de ettől függetlenül a tény az, hogy nem is volt aukció. Mi képesek vagyunk a 3G növelésére a 900-as sáv nélkül is. A munkát már ma mindenképpen elkezdjük, függetlenül attól, hogy mikor lesz meg hozzá ez a bizonyos hullámsáv. Ha nem lesz meg egyhamar, akkor meg kell fontolnunk a jelenlegi 3G hálózatunk kiterjesztését vidékre, 400-nál sokkal több bázisállomás építésével.

Ebből az látszik, hogy üzletileg óriási szüksége van a három mobilcégnek erre a bizonyos sávra, tehát igen rossz pozícióban vannak az aukción. Az állam nagyot kaszálhat ezen?

– Nem egészen, mert hangsúlyozom, hogy mi a jelenlegi 3G kiterjesztését is meg tudjuk tenni. Ha ez egyetlen forinttal kevesebbe kerül, mint a 900-as frekvencia díja, akkor ezt fogjuk meglépni. De szerintem ne ebből induljunk ki, mert Európa-szerte mindenhol ésszerű döntések születtek, és nyilvánvaló, hogy technológiai illetve üzleti szempontból egyaránt a 900-as sáv használata az ésszerű.

Úgy hírlik, a különadó az idén elviszi a Vodafone teljes profitját. Ez igaz?


– Igen, bennünket a különadó érzékenyebben érint, mint a versenytársainkat, negatív tartományba löki az eredményünket.

Mivel az adó alapja az árbevétel, ebből az következik, hogy ahhoz viszonyítva kisebb profittal dolgoznak, mint a konkurencia.

– Igen, de ez törvényszerű is, mert harmadikként indultunk el a piacon, így jó ideig magasabb költséggel kell dolgoznunk, hogy beérjük a versenytársainkat.

Ám ha ez így lesz, akkor 2012-től veszteséges cégként nem indulhatnak majd el egyetlen közbeszerzésen sem. Így a háromszereplős piacon a másik két cég elég nagy előnybe kerülhet minden állami megrendelésnél. Mit kezdenek ezzel?

– Reméljük, hogy újragondolja a kormányzat ezt a szabályt, mert az államnak sem jó, ha a tendereken ennyire lecsökkenti a versenyt.

Milyen megoldást tudna elképzelni?

– Például azt, ha a különadó előtti eredményt vennék figyelembe a közbeszerzési kizárásoknál. Ezzel nem kérünk semmi különöset, csak azt, hogy hadd versenyezzünk.

Továbbgondolva a frekvenciákat, nem csak a 3G, hanem a 4G körül is akadhatnak furcsaságok. Annak országossá tételéhez ugyanis a 900-as sáv mellé még szükség lenne a 800-asra is, ám ez csak akkor válik elérhetővé, ha a jelenlegi funkciója, az analóg tévésugárzás megszűnik. Ezt a lépést nemrég egy évvel későbbre, 2012 végére halasztották. Ami nyilván azzal jár, hogy a hazai 4G is egy évet csúszik.

– Valóban összefügg a két dolog, mert az analóg tévézés lekapcsolása nélkül nincs 4G, legalábbis a 800-as sávban. Nem hiszem, hogy utóbbiból bevételeket tervezhetünk a következő egy-két évben.

Ez azért érdekes, mert Önök egy olyan hálózatot építenek ki jövő nyárra, amelyben a 4G szolgáltatás elindítása csak egy gombnyomás lesz. Tehát startra készen áll majd egy országos 4G hálózat, amely nem indulhat el?

– Minden, ami most bekerül a hálózatba, 4G képes lesz.

Ha a tévés átállással nem csúsztunk volna el, és használható lenne a szükséges frekvencia, akkor azonnal „feltekernék” a 3G-t 4G-re?

– Igen, ebben az esetben megfontolhattuk volna a 4G azonnali bevezetését. De ez nem csak hálózati kérdés, a sikerhez széles körben, jó áron elérhető végberendezések is kellenek.

Európában már ma is vannak működő 4G hálózatok. Ezek szerint elkéstünk?

– Ez egy jó lehetőség volt arra, hogy Európa első harmadához igazodva megvalósítsunk egy fejlesztést. Csak két összetevő kellett hozzá: az, hogy a mobilszolgáltatók invesztáljanak, és az, hogy a kormány is megtegye a szükséges lépéseket. A három hazai szolgáltató közül most már kettő, a Telenor és a Vodafone is bejelentette, hogy kész erre, és nyilván hamarosan a harmadik szereplő is ezt teszi, most az államon a sor.

Mihez kezd 2011-ben a Magyar Telekom?
Digitális átállás: teljes sötétségben

(Az interjú a Figyelő 2011/10. számában jelent meg.)

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.