Egy igen fontos fronton fújt visszavonulót a Google azzal, hogy szeptember első felében szép csendben megszűntette azt a korábban bevezetett kötelező érvényű gyakorlatot, hogy egy friss Gmail fiók létrehozásánál a cég közösségi hálózatára is "be kellett nevezni".
Kötelező gyakorlatok
A cég 2012 elején vezette be, hogy bármiféle Google felhasználói fiók elkészítéséhez automatikusan kellett Gmail és Google+ accountot is készíteni. Ez természetesen jót tett a közösségi hálózatként és egyfajta központi szolgáltatásként elképzelt Google+ kommunikálható felhasználói számának, de valószínűleg több kár keletkezett a cég reputációjában az erőszakos "hittérítés" miatt, mint amennyi valóban aktív személyt megnyertek ezzel.
Mostantól választható a "No thanks" is
A nem túl nagy dobra vert szeptemberi változtatással immár újra nyitható levelezőfiók úgy, hogy az embernek nem kell eggyel feltornásznia a Google+ táborát. A változás ellenére sok más Google szolgáltatás használatához, így például a YouTube, a Play alakalmazásbolt vagy egyéb helyeken történő kommenteléshez, véleménynyilvánításhoz továbbra is szükséges lesz a G+-os fiók.
Macerás gyerek
A 2011-ben indított Google+ első körben nem tudta meghódítani a közönséget, és azóta is inkább az izzadságszagú erőlködés szókapcsolattal lehetne jellemezni, a cég próbálkozásait a platform felvirágoztatására. Bár a különböző fórumokon megnyilvánuló vezetők egyre hatalmasabb számokkal dobálóztak az aktív felhasználók táboráról beszélve (év elején már a félmilliárd is megvolt), emögött nincs más, mint a vállalat kisebb-nagyobb trükkjei, hogy ezt a számot minél nagyobbra fújja.
Eddig ide tartozott az új Gmail fiók készítésének menete, de a talán legnagyobb visszhangot kiváltó eset a YouTube "elfoglalása" volt. 2013 őszén ugyanis a vállalat bevezette a kötelező Google+ bejelentkezést, amennyiben valaki kommentálni akar egy-egy videót. Az akciót elsöprő felháborodási hullám követte, a visszavonást követelő petíciót pár nap alatt több mint 200 ezeren írták alá. A döntésen viszont ez sem változtatott, a Google szerzett néhány fekete pontot a felhasználók egy tekintélyes méretű csoportjánál, viszont a Google+ gazdagabb lett egy újabb adag "aktív" taggal.
Elengedik a kezét?
A mostani, liberalizált Gmail-feliratkozásban sokak már a Google+ teljes bukását vizionálják, de talán ennyire messzire kár lenne továbbgondolni egyelőre a történetet. Az viszont tény, hogy a platformért eddig felelős Vic Gundotra tavasszal váratlanul távozott a cégtől, ami egyrészt semmiképpen sem hízelgő a Google+ teljesítményére nézve, másrészt a vállalaton belüli megítélésének sem tehetett feltétlenül jót a szakembere elmenetele.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak