Az NFL amerikaifutball-szövetség az Amazon felhő alapú technológiáit is beveti annak érdekében, hogy képes legyen jobban védeni a játékosok egészségét és biztonságát. Az NFL és az AWS csütörtökön jelentette be új együttműködését a Digital Athlete (digitális sportoló) nevű platform kifejlesztésére, amelynek lényege, hogy az egyes futballisták számítógépes szimulációban létrehozott modelljén vizsgálhatja a különféle játékhelyzetekben elképzelhető forgatókönyveket. Ez elsősorban azoknak a szituációknak az elemzését jelenti majd, amelyek akut sérülésekkel vagy más, közvetett módon káros behatásokkal járhatnak, a modellek vizsgálata pedig nem csak a megelőzésben, de a diagnóziaban vagy a sérülések hatékonyabb kezelésében is előrelépést jelenthet.
A digitális ikernek nevezett koncepcióba olyan szimulációs megoldások tartoznak, amelyeknek a mesterséges intelligencia és a felhő alapú adatfeldolgozás felfutásával komoly jelentőséget tulajdonítanak egy nagy csomó felhasználási területen. Tulajdonképpen a fizikai dolgok, vagyis a termékek, épületek vagy különféle rendszerek (akár élő szervezetek) virtuális modellejének felépítéséről van szó, különös tekintettel a velük kapcsolatos információáramlásra. Ez lehetővé teszi a tetszőleges helyzetek vagy módosítások nagy pontosságú szimulációját, megközelítve azt az állapotot, amit akár a digitális és a fizikai világ valós idejű kapcsolatának is nevezhetünk.
Mindez igen hasznos eszközöket biztosít az előrejelzésektől és a változásokra való gyors reakcióktól kezdve a folyamatok és a teljesítmény optimalizálásán át a preventív karbantartásig vagy a gyorsabb és olcsóbb prototipizálásig. A gyártóipar, a gyógyszeripar és más területek mellett az NFL és az AWS most egy újabb lehetséges felhasználást mutatna a sportban. A bejelentés szerint a közös fejlesztések leginkább a focisták biztonságágát szolgálják majd olyan készségeken keresztül, mint amilyen mondjuk az agyrázkódások és az agyrázkódásokat kiváltó erők azonosítása. Emellett azonban a Digital Athlete platform hozzájárul mindazokhoz az új technikákhoz is, amelyek a nézőket próbálják elkápráztatni részletes statisztikákkal és soha nem látott vizualizációs megoldásokkal.
Ebben is technológiai megoldást keresnek
A bejelentés alapján az NFL már korábban is rengeteg adatot gyűjtött a játékról és a játékosokról, amit most az AWS technológiáinak (Amazon SageMaker, Amazon SageMaker Ground Truth, Amazon Rekognition) segítségével próbál meg sokkal hatékonyabban hasznosítani. Itt egyébként egy létező együttműködés kiterjesztéséről van szó, az NFL például a 2017 óta futó Next Gen Stats statisztikai programot jórészt az Amazon felhős üzletágának segítségével valósítja meg, amelyben már szerepet kapnak a játékosok felszerelésébe épített RFID csipek és más szenzorok is.
Az NFL vezetői természetesen a játékosok testi épségének mindenek felett való fontosságát hangsúlyozzák, reflektálva egyebek mellett azokra az aggasztó vizsgálati eredményekre, amelyek az agyi traumák következményeiről szólnak a visszavonult játékosok esetében. A peren kívüli kártérítések összege már bőven a milliárd dolláros nagyságrendben mozog, és a felmérések szerint az amerikai szülők majdnem fele már úgy nyilatkozik, hogy lehetőség szerint eltanácsolná gyerekeit a futballtól, tekintettel a sportkarrier lehetséges egészségügyi következményeire. Az Amazon ugyanakkor az amerikaifutball és általában a sport megújításáról beszél, az egyes emberek egészségi adatait a biomechanikai információkkal egyesítve széles körben alkalmazható, innovatív megoldásokat ígér nem csak a sportolók védelmében, hanem közvetve a betegségek kezelésére szolgáló modellek fejlesztésében is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak