Kutatók egy csoportja olyan működőképes és olcsó megoldással állt elő, amely gond nélkül képes (szó szerint) félrevezeti a legtöbb autóst.

Bár a navigációs eszközöket megzavarni képes technológiákról már nagyjából egy évtizede is hallhattunk, ezek nem váltak különösebben veszélyessé. Ennek oka a valóság és a virtuálisan áthelyezett környezet különbözőségében keresendő: az emberek nagy többsége elég gyorsan rájön a trükkre, ha egy egyenes úton azt tanácsolja a géphang, hogy forduljon jobbra. Most azonban valami olyannal álltak elő tudósok, amire mindenképpen jó lesz odafigyelni a gyártóknak.

Torzított valóság

Amerikai és kínai egyetemi kutatók a Microsoft Research munkatársaival karöltve készítették el azt a mindössze 223 dollárért összeállítható, nagyjából kéttenyérnyi méretű rendszert, amelynek közel valós időben dolgozó algoritmusa könnyedén módosíthatja a közelben lévő navigációs eszközök adatait. Az újdonságot az jelenti, hogy ez a technológia figyelembe veszi a valós útviszonyokat és azok alapján úgy avatkozik be az eltéríteni szándékozott jármű rendszerébe, hogy azt még a figyelmesebb vezetők sem nagyon képesek érzékelni.

A fenti ábrát megértve jól látszik, miben áll a trükk. Az eredetileg tervezett útvonal az első képen látható P és D pont között. A támadást a második képen lévő A pontban indították, amikor is a navigáció rendszerét "átterelték" a B pontra. A vezető így pontosan akkor kapja a kanyarodási útvonalakat, amikor azoknak a való életben is van értelme (mert vezet arra út), ám végül D helyett C-ben köt ki.

Ugyan a fenti példában is van egy kis "üzemzavar", hiszen a vezetőnek eggyel több kanyart kell tennie, ám kísérletek bizonyították, hogy ezt az emberek elsöprő többsége egyáltalán nem veszi észre. Az alanyok 95 százaléka boldogan elnavigált oda, ahová a kutatók terelték őket.

Távolról is működik

A szerkezetet ráadásul nem is szükséges a navigációs rendszer közvetlen közelébe telepíteni, elég, ha egy másik autó követi a célpontot. Maximum 50 méteres sugárban így is sikerült a hatalomátvétel. Az eltereléshez természetesen megfelelően sűrű és konzekvens szabályok szerint kialakított úthálózat szükséges, de ilyenekre bőven akad példa a világ nagyvárosaiban. A próbák során az algoritmus szinte mindig tudott találni egy olyan pontot, amelynél képes volt az eltérítésre a tervezett útvonal minimális változtatásával.

A megoldás ráadásul mindenféle GPS-vezérelt alkalmazást képes manipulálni, legyen az okostelefon, beépített navigációs rendszer, vagy éppen a csomagszállítók által használt speciális platform. Még riasztóbb, hogy önvezető járműveknél is működik a dolog, ott pedig fokozottan fennáll az átverés veszélye, hiszen az utasok hajlamosak teljesen megbízni a gépi vezérlésbe, és így esélyük sincs kiszúrni, hogy nem oda viszik őket, ahová eredetileg el akartak jutni.

A témát a kutatók egy tanulmányban fogalták össze, amellyel szerették volna felhívni a szállítók figyelmét az ilyen típusú támadásokra. A csapat egyébként tanácsokat is ad a gyártóknak azzal kapcsolatban, hogy mindezt hogy lehet megakadályozni a rendszereikbe épített biztonsági lépésekkel.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

 

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.