Első körben az USA-ban, az Egyesült Királyságban és Németországban tették elérhetővé a windowsos változatot.

Korlátozott funkcionalitással ugyan, de legalább ingyenesen tölthető le múlt hét péntekétől a Microsoft alkalmazásboltjából Windows 10-re az Amazon virtuális asszisztense, az Alexa. De nemcsak a funkcionalitás korlátozott, hanem az is, hogy hol lehet elérni. Egyelőre az amerikai, a brit és a német felhasználók használhatják Windows 10-es rendszereiken a Cortana mellett az Alexát is.

A windowsos Alexa korlátozott funkcionalitása azt jelenti, hogy a zenelejátszás mellett az otthoni hálózaton lévő okosotthon eszközöket lehet vele vezérelni. Nincs viszont még sem hang- és videohívás, sem Spotify- és Pandora-támogatás – hogy csak néhányat említsünk. 2019 elejétől azonban várhatóan az Alexával is kezelhetővé válnak bizonyos Windows rendszerfunkciók.

Hangparanccsal az Alexát egyelőre csak az asszisztenssel előre felszerelt eszközökön lehet indítani, máshol marad a billentyűkombináció. (A notebook-fronton a HP volt az úttörő a beépített Alexa-támogatással: januárban, az idei CES-en jelentette be azokat a Pavilion Wave modelleket, melyek ilyen támogatást kaptak.)

Ez nem az integrált Cortana-Alexa

A Microsoft és az Amazon már tavaly ősszel bejelentette, hogy elérhetővé teszik a Cortana és az Alexa virtuális asszisztenseket ugyanazokon az eszközökön, egymással párhuzamosan és egymás funkcionalitását kiegészítve. Az integrált Cortana-Alexa párost idén májusban mutatták be a Build fejlesztői konferencián, augusztusban pedig megjelent az integráció első preview-ja is.

Az integrált megoldás lehetővé teszi például, hogy egyik virtuális asszisztensből hangparanccsal nyissuk meg a másik asszisztens, és azok át is tudnak adni egymásnak feladatokat. Mint arra a The Verge is felhívja a figyelmet, a most elérhető ingyenes appal ez még nem oldható meg, a felhasználó lényegében a két asszisztenst egymástól függetlenül, párhuzamosan használhatja.
 



A windowsos Alexa app kezelőfelülete


Az Amazonnak ez egyértelműen jó, hiszen hozzáfér egy nagyon nagy felhasználói bázishoz, amelyben tovább tudja teríteni az Alexát. Korábban az Xbox-közösséghez már eljutott: október elejétől az Xbox One-tulajdonosok a konzol bizonyos funkcióit – bekapcsolás, hangerő-szabályozás, játékindítás – vezérelhetik alexás eszközről. Ezt az Amazon azzal is megtámogatta, hogy egy akcó keretében az S és X modell vásárlóknak a konzol mellé Echo Dotot adott ajándékba.

Bővülhet az együttműködők köre

A tavaly őszi bejelentéskor az Amazon és a Microsoft olyan elképzelést vázolt, hogy az integráció nem áll meg a két vállalat virtuális asszisztenseinél, hanem bevonnának más fontos szereplőket, akár az Apple-t (Siri) és a Google-t (Google Home) is. Ez azonban valószínűleg sokáig csak terv marad, a munka továbbra is kétszereplős. De van igény az együttműködésre: Amazon és a Microsoft még 2016-ban hozott létre közös kutatórészleget, amelynek egyik legfontosabb feladata, hogy a gépi mélytanulási rendszerekhez készítsen egy könnyen használható programozási interfészt.

Cloud & big data

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.