Folyamatosan növekszik az üzleti levelezéssel kapcsolatos csalások értéke, ahogy a bűnözők itt is sorra bevetik a legújabb technológiákat.

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) Internetes Bűnügyi Központja adatai szerint továbbra is az az üzleti e-mailekhez kapcsolódó visszaélések (business email compromise, BEC) okozzák a legnagyobb pénzügyi veszteségeket: ezt 2021-re 2,4 milliárd dollárra becsülték, szemben a 2020-as 1,8 milliárd dollárral. Az amerikaiak eszerint 6,9 milliárd dollárt veszítettek tavaly a zsarolóprogramok (ransomware), a BEC vagy a kriptovaluta-lopások miatt, ami szintén jelentős növekedés az egy évvel korábbi 4,2 milliárdhoz képest.

Az FBI éves jelentése alapján az egyes bűncselekmények átlagos értéke is növekszik, miután 2021-ben közel 850 ezer panasz érkezett hozzájuk az ilyen jellegú károkozások miatt, ez pedig csak 7 százalékkal több a 2020-as mennyiségnél. Ami évek óta változatlan, az az üzleti levelezést célzó csalások vezető szerepe: ez annak ellenére is így van, hogy a címlapokat az utóbbi időben inkább a zsarolóvírus-támadások lepték el, köszönhetően az ilyen akciók egyéb kockázatainak.

A BEC-csalások a hatóságok szerint a technológiával együtt fejlődnek, gondoljunk például a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott hang- és videóhamisítványok (deepfake) megjelenésére. A bűnözők megszállták a virtuális megbeszéléseket is, és olyan trükköket használnak, mint mondjuk egy üzletvezetőről készült állókép beszúrása, hogy aztán a hang- és videófolyam akadozására hivatkozva így vegyék rá az alkalmazottakat az elektronikus átutalásokra.

Részletes statisztika az FBI 2021-es Internet Crime Report jelentésében »

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.