A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) Internetes Bűnügyi Központja adatai szerint továbbra is az az üzleti e-mailekhez kapcsolódó visszaélések (business email compromise, BEC) okozzák a legnagyobb pénzügyi veszteségeket: ezt 2021-re 2,4 milliárd dollárra becsülték, szemben a 2020-as 1,8 milliárd dollárral. Az amerikaiak eszerint 6,9 milliárd dollárt veszítettek tavaly a zsarolóprogramok (ransomware), a BEC vagy a kriptovaluta-lopások miatt, ami szintén jelentős növekedés az egy évvel korábbi 4,2 milliárdhoz képest.
Az FBI éves jelentése alapján az egyes bűncselekmények átlagos értéke is növekszik, miután 2021-ben közel 850 ezer panasz érkezett hozzájuk az ilyen jellegú károkozások miatt, ez pedig csak 7 százalékkal több a 2020-as mennyiségnél. Ami évek óta változatlan, az az üzleti levelezést célzó csalások vezető szerepe: ez annak ellenére is így van, hogy a címlapokat az utóbbi időben inkább a zsarolóvírus-támadások lepték el, köszönhetően az ilyen akciók egyéb kockázatainak.
A BEC-csalások a hatóságok szerint a technológiával együtt fejlődnek, gondoljunk például a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott hang- és videóhamisítványok (deepfake) megjelenésére. A bűnözők megszállták a virtuális megbeszéléseket is, és olyan trükköket használnak, mint mondjuk egy üzletvezetőről készült állókép beszúrása, hogy aztán a hang- és videófolyam akadozására hivatkozva így vegyék rá az alkalmazottakat az elektronikus átutalásokra.
Részletes statisztika az FBI 2021-es Internet Crime Report jelentésében »
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak