A témában különösen jól értesült The Informer további információkat csöpögtetett a keresőóriás tervezett nagy kínai visszatéréséről.

A tényfeltáró újságírást fókuszába állító The Informer még augusztus elején dobott követ a nyári állóvízbe azzal, hogy informátorokra hivatkozva részletesen beszámolt a Google új keresőalkalmazásáról, amelyet kifejezetten a kínai kormányzat kívánalmai szerint fejleszt, hogy a cég végre visszatérhessen a távol-keleti nagyhatalom egyre zsírosabbra hízó piacára. A lap nemrégiben újabb részleteket osztott meg a Dragonfly projektről, amiről az amerikai politika szereplői is egyre idegesebben kérdezősködnek.

Tálcán kínálnák fel a tiltott dolgok után kutakodókat?

A szitakötőről elnevezett lokalizált keresőt mobil alkalmazásként tervezik Kínába vinni. A Dragonfly a hírek alapján nem csak hogy tökéletesen kielégíti a kommunista párt kívánalmait a cenzúrázandó témákkal kapcsolatban, de képes a keresések mellé a mobil telefonszámát is rögzíteni. Azaz ha a Google ezeket az adatokat kínai központokban tárolja, elég nehéz elképzelni, hogy az ország titkosszolgálatai és egyéb szervei ne tudjanak majd hozzáférni mindehhez. A telefonszámhoz kapcsolt tiltólistás keresések pedig igencsak kellemetlen helyzetbe hozhatják az embereket egy olyan országban, ahol rendszerszintű törekvés van arra, hogy a lakosság csak azt láthassa, amit a pártvezetés ildomosnak gondol.

A nagy kínai visszatérésnek persze ára van, és úgy tűnik, ezt a Google hajlandó is megfizetni. Az amerikai lap állítása szerint a cégnél szépen gyűlik a cenzúrázandó témák köre, ami többek között tartalmazza az "emberi jogok", a "diáktiltakozás" és a "Nobel-díj" kifejezéseket is mandarin nyelven.

Jogvédő szervezetek természetesen azonnal felszólaltak a tervek ellen. Általános vélemény szerint a Dragonfly élesítésével megtörténhet, hogy a vállalat közvetlenül hozzájárul, illetve bűnrészessé válik az emberi jogok megsértésében, hiszen az országban rendszeresek a politikai aktivisták és újságírókat célzó kormányzati támadások.

A speciális keresőmotor kezelését egyébként egy vegyesvállalat végezné, amelynek egyik tagját természetesen a kínai fél adná. Az itt dolgozóknak lenne lehetősége (és egyben feladata) többek között a feketelistás kifejezések frissítésére, ami azt a kérdést is felveti, hogy vajon mennyi beleszólása, rálátása marad az amerikai cégnek az ott folyó műveletekre.

Hogy milyen kiterjedt a kínai cenzúra, azt jól példázza az időjárási és légszennyezettségi adatok manipulálása is. A Dragonfly projekthez közel állók szerint a program ezen a területen is felkészült a pártállam elvárásaira, hiszen a valódi adatok helyett egy meg nem nevezett pekingi forrásból jelenít meg ilyen jellegű információkat.

Egyelőre hallgatnak

A Google nem különösebben töri magát, hogy a témával kapcsolatban hivatalos tájékoztatást adjon. Pedig nagyon úgy tűnik, hogy a kínai piacról 2010-ben tulajdonképpen lelkiismereti okokból kivonuló keresőóriás valóban megpróbál újból bekerülni a távol-keleti (üzleti) paradicsomba. A Dragonflyról szóló augusztusi cikket követően a Bloomberg például arról írt, hogy nem csak a keresővel, de cloudos szolgáltatásaival is visszatérhet a cég Kínába.

Az elmúlt másfél hónap alatt a cég sem újságírói, sem jogvédő szervezetektől érkező megkeresésekre nem válaszolt, sőt még amerikai szenátorok megnyilvánulásaira sem reagált. Ez azonban lassan tarthatatlanná válik. Múlt héten ugyanis 16 amerikai képviselő levélben fordult a céget vezető Sundar Pichaihoz, amelyben a Dragonfly projekttel és úgy általában a cég kínai terveivel kapcsolatban felmerülő komoly aggodalmakra várnak megfelelő választ.

Közösség & HR

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.