Állítólag a kínaiak több éve úgy járnak ki-be az Apple és az Amazon rendszereiben, mintha otthon volnának. Vagy nem. Valami történt, de mindenki tagad mindent.

Kínai összeszerelő üzemekben olyan chipeket építettek szerverekbe (a nyitóképen – a Bloomberg fotója –, egycentes érme érzékelteti a méretét) melyeken keresztül backdoorokat biztosíthattak maguknak a szerereken futó rendszerekbe – írta Bloomberg Businessweek tegnap. A hírt ugyan egy nappal korábban lehozták, de aztán terjedelemes összeállításban is elemezték a helyzetet.

A lap összeállítása mintegy másfél tucat informátortól származó értesülésekre épül. Ezek szerint legalább három éve tart a kínaiak tevékenysége, és többe között az Apple és az Amazon is a célpontok között volt.

Az Amazon volt az egyik fő elosztóközpont

A hírügynökség szerint az egész történet azzal kezdődött, hogy az Amazon gőzerővel kezdte fejleszteni a videós űzletét, és ezért egy sor felvásárlásba kezdett. Többek között megszerezte az Elemental Technologies nevű startupot, amelynek a videotömörítési eljárása nagyot tudott volna dobni a Prime Video steramingszolgáltatáson. Ezt a technológiát használták például az olimpia online közvetítésében, sőt a nemzetközi űrállomással való kommunikációhoz is. A felvásárlás kockázatmentesnek tűnt, hiszen az Elemental szoros kapcsolatban volt nemzetbiztonsági cégekkel, így különösen jól jött a kormányzatnak – többek között a titkosszolgálatoknak is – szolgáltató Amazonnak.

Az Elemental Technolgies méregdrága, 100 ezer dolláros szervereit azonban egy kínai bérmunkával gyártó cég, a Super Micro Computer szállította – amely a világ egyik legnagyobb szerveralkatrész-szállítója (az alaplaptól kezdve a kondenzátorokig szinte mindent szállít az egész világra).

A Bloomberg most többször is megerősítve azt állítja, hogy a kínai összeszerelő üzemben beszereltek egy kis plusz chipet is a szerverekbe, hogy azon keresztül vállalati és nemzetbiztonsági információkat tudjanak ellopni.

Voltak gyanús jelek, aztán támadások is

Állítólag a turpisságra az Amazon már rég rájött, sőt a hatóságokat is értesítette, amikor átvizsgáltatta az Elemental szervereket, és kiderült, hogy van rajta olyan chip, amit a szerverdizájn nem tartalmaz. Ez nemzetbiztonsági szempontból is fontos volt, mert az Elemental szervereit a CIA mellett a védelmi minisztérium és a a haditengerészet is használta, ráadásul harcászati eszközökön is, így alapos vizsgálat következett – természetesen titokban. Úgy tűnik, mintha a Bloomberg informátorai végül ennek a vizsgálatnak az eredményeit szellőztették volna meg.

Az Amazon ráadásul még ellenszert is kidolgozott, amit többek között a kínai adatközpontjában alkalmazott. Mivel azt nem tudta, hogy a chipek eltávolítása milyen zavart okozhat – többek között ezért is veszélyes egy hardveres támadás –, a biztonsági csapat inkább lefejlesztett egy programot a chipek felügyeletére: a program figyelte, hogy mikor kísérelnek meg a rendszerbe behatolni a chipen keresztül illetéktelenek. Állítólag mindeddig nem került sor tényleges tevékenységre (legalábbis amíg Bezos cége el nem adta az egész adatközpontot a kínai üzemeltetőjének).

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A hatóságok szerint ez minden idők legsúlyosabb kibertámadása, amit a beszállítói láncon keresztül követtek el amerikai cégek ellen – már ha volt ilyen támadás. A hírügynökség szerint persze volt, és közel 30 szervezetet érint, bankot, kormányzati beszállítót – és az Apple-t is, amelynek adatközponti szervereit szintén a Super Micro Computer gyártotta le. Egy informátor szerint azonban Cupertinóban is rátaláltak a rejtett kémchipre, ezért 2016-ban indoklás nélkül szerződést bontottak a gyártóval.

Mindenki tagad mindent

Az ügy egyelőre homályos. Az biztos csak, hogy a hardveren keresztüli támadások nagyon komolyak, nehezebb ellenük a védekezés is. A kémchip elsődleges feladata állítólag a külső kommunikáció, illetve rajta keresztül manipulálni is lehet távolról a rendszert, és akár távoli adminisztrátori bejelentkezést is lehetővé tesz.

De hogy történt-e bármi, azt nem tudni. Tagad az Amazon, tagad az Apple, legfőképpen tagad a Super Micro Computer, és tagad a kínai kormány is. Az Amazon tagadja, hogy tudott volna az Elemental szerverekbe épített kémchipekről. Az Apple állítja, hogy nem talált a Super Micro által szállított szerverekben gyanús chipet, a Super Micro Computer visszautasított minden gyanúsítgatást. És tagadja a kínai kormány is, hogy ehhez bármi köze lenne, mondván, a beszállítókon keresztüli támadás valóban súlyos probléma, ami számára is nehézségeket okoz.

A Bloomberg azonban kitart az állításai mellett. Értesüléseit több hatósági személy és másfél tucat informátor erősítette meg egymástól függetlenül. Még az sem elképzelhetetlen, hogy amolyan kettősügynök módjára akarják üzemeltetni a képchipeket, ellátva a hallgatózókat mindenféle dezinformációval.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.