A SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk tavaly novemberben jelentette be, hogy jelentős bevételnövekedés mellett sikerült egyensúlyba hozni a Starlink cash flow-ját, hozzátéve, hogy már az űripari vállalat internetes szolgáltatásában üzemeltetett műholdak adják az összes aktív műhold többségét világszerte, és ebben az évben is a vállalat bocsátja majd fel a legtöbb mesterséges égitestet a Földről. A SpaceX ennek alapján már 175 milliárd dollárra vagy annál is magasabbra értékelte saját magát, amikor az év végén tárgyalásokba kezdett részvényeinek értékesítéséről, de a Bloomberg friss beszámolója alapján Musk ezúttal is sikeresen görbítette a maga javára a valóságot.
A lap szerdai cikkében arról ír, hogy a korábban közölt eredmények mögött nagyon jóindulatú értelmezések állnak: a SpaceX-nél alábecsülték a műholdak felbocsátásával járó költségeket, miközben a cég több száz dolláros veszteséget jegyez az általa szállított több millió földi terminál mindegyikén. A Bloomberg "inkább művészetnek, mint tudománynak" nevezi a társaság könyvelését, és azt állítja, hogy a Starlink a mai napig veszteségesen működik. A Futourism összeállítása ezzel kapcsolatban felidézi, hogy a SpaceX pénzügyi igazgatója egy márciusi megszólalásában "nem akarta számszerűsíteni" az eredményeket, amikor a pozitív cash flow-ról és a nyereségességről beszélt.
Sok pénz van, de még sokkal több kellene
A dolog sok más mellett Musk terveire is hatással lehet a világűr betelepítésével kapcsolatban, miután a világ aktuálisan hamadik leggazdagabb embere nemrég arról beszélt, hogy az űrvállalat internetes műholdas üzletága biztosítja majd a szükséges finanszírozást az emberek Marsra juttatásához. Annyi biztosnak tűnik, hogy a Starlink a SpaceX idei bevételének több mint felét termeli majd, és az eddig alacsony Föld körüli pályára állított 5600 műholdja mellé további 10 ezer darab felbocsátását tervezi. Közben a teljes földi lefedettség biztosítása sem lesz egyszerű mobiltornyok nélkül, kizárólag műholdakkal, a szolgáltatás sebessége pedig már 2022 óta visszaesést mutat.
A Futourism szerint ez azt jelenti, hogy a SpaceX-nek elképesztő mennyiségű műholdat kellene felküldenie, hogy ki tudja szolgálni a sávszélességre vonatkozó, gyorsan növekvő igényeket. Ehhez pedig pénzre van szükség, és nem jó előjel, hogy a Bloomberg cikke alapján az összes nagy amerikai légitársaság elutasította a Starlink ajánlatát a járatain nyújtott internetes szolgáltatásra vonatkozóan, bár ennek pontos okáról a lapnak nem voltak információi. Forrásaik szerint egyébként a SpaceX árbevétele az egy évvel korábbi 4,7 milliárd dollárról idén 15 milliárd dollárra nőhet, és lehetséges, hogy a társaság egy évekig tartó folyamat során külön viszi majd tőzsdére az űrinternetes üzletét.
a kép forrása: starlink.com
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak