Az IBM eladná chipgyártó üzletágát, és még fizetne is, hogy vigyék, csak épp kevesebbet, mint amennyit a potenciális vevő kérne – írja a Bloomberg.

Furcsa megállapodás körvonalazódott az IBM és az arab tulajdonú GlobalFoundries (GF) között (a cég két éve vált le teljesen az AMD-ről): az IBM felajánlott egymilliárd dollárt, hogy a GF átvegye félvezetőgyártó üzletágát, ami egyébként veszteséges.

A tárgyalások azonban nem jártak sikerrel, mert a GF épp a dupláját kérte, hogy ellensúlyozhassa az üzletág veszteségeit. A Bloomberg úgy értesült, hogy a részleg, amely a saját célra gyártott chipek előállítása mellett bérgyártást is vállal, mintegy 1,5 milliárdos veszteséget hoz össze évente 2 milliárd bevétel mellett. Ráadásul folyamatosan csökken a súlya is: a legutóbbi üzleti évében 17 százalékkal esett vissza a cég ebből származó bevétele, és mindössze 2 százalékát adja az IBM teljes éves bevételeinek.

A GF érdeklődését amúgy sem a gyár, hanem a részlegben felhalmozott tudás és a szabadalmak keltették fel. Az East Fishkill-i mikroelektronikai üzemet (a fenti képen), ami építésekor még az egyik legkorszerűbb févezető-gyértó üzem volt, gyakorlatilag értéktelennek tartja a vevőjelölt, legalábbis a Bloomberg értesülései szerint.

Ahhoz, hogy az IBM versenyben maradjon a félvezető-gyártásban, nagyon sokat kellene költeni az üzletágra és a gyárra. A cég egyébként korábban be is jelentette, hogy az alapkutatásokkal nem hagy fel, a következő öt évben több milliárdot szán új félvezető technológiák fejlesztésére.

A részleg eladása beleillene az IBM átalakítási stratégiájába, melynek fontos eleme a gyengén muzsikáló részlegek értékesítése. Így az sem lehetetlen, hogy bár most a tárgyalások megszakadtak, a felek álláspontja megváltozik, és mégis összejön a furcsa adás-vétel.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.