Szinte órára pontosan hét évvel ezelőtt végzett szörnyű pusztítást a Katrina hurrikán New Orleans városában. Ezekben a pillanatokban pedig Izsák tombol ugyanott, ám a technológia fejlődése sokat segíthet a védekezésben.

Magyar idő szerint szerda reggel, New Orleanstól 140 kilométerre partot ért az Izsák névre keresztelt hurrikán. Az előrejelzések szerint nyugat-északnyugati irányban halad tovább 12-13 kilométeres sebességgel. Az orkán erejű szél és a heves eső szakemberek szerint 24-36 órán át tarthat a térségben, és azonnal százezer embert érintő áramkimaradást okozott.


Hét év múlva  A 3-as kategóriába sorolt Katrina hét évvel ezelőtti pusztítása közel kétezer emberéletet követelt és dollármilliárdos károkat okozott. Ugyan 2005-ben is volt már szuperszámítógépes előrejelzési rendszer, ám az akkori és a mostani lehetőségek között óriási külünbség van. Remélhetőleg a technológia ilyen mértékű fejlődése nagyban hozzá tud járulni ahhoz, hogy a jelenlegi természeti csapás megúszható legyen a lehető legkisebb veszteséggel.

Katrina hatását akkoriban háromszázezer helyszín elemzésével próbálták előrejelezni, és ezek a pontok maximum 100-200 méteres pontosságúak voltak, ami egy sűrűn lakott térség esetében nem feltétlenül bizonyult elégségesnek. A számítások elvégzése pedig mintegy hat órát vett igénybe, így ennél gyorsabb, pontosabb képet nem kaphattak az akkori védelemben és mentésben részt vevő egységek.

Izsák egyelőre csak 1-es besorolású, de nem kizárt, hogy a parton tovább fokozódik az ereje. Ezért is jelent nagy segítséget az informatika, amely most már másfél millió pont analizálását képes másfél óra alatt elvégezni. Az előrejelzés pontossága is óriásit javult, hiszen immár tízméteres "szórással" kell csak számolni az eredményeknél. Ez azt jelenti, hogy nemcsak városnegyedekre, de akár házakra lebontva megkaphatják a szakemberek az információkat arról, mikor, milyen hatása lesz az orkánerejű szélnek és a rendkívül nagy mennyiségben lezúduló csapadéknak.

A beérkezett és folyamatosan frissülő adatoknak hála sokkal könnyebben lehet megtervezni, hova, mekkora erővel kell kivonulni a kármentésen dolgozó csapatoknak, milyen területeket kell evakuálni, hol és mekkora ideiglenes gátrendszert kell kiépíteni.

Az adatelemzés segíthet az energiaéhségen is
Az idő nem lesz jobb, csak a riasztások pontosabbak

Hazai riadó  Bár Magyarországon szerencsére nem kell ilyen méretű pusztító viharra számítanunk, az időjárás előrejelzését és az ehhez kapcsolód riasztásokat hazánkban is nagy számítási kapacitással rendelkező rendszerek segítik. Ebben komoly segítséget nyújt a 2010-ben munkába állított kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszer, amelynek köszönhetően a korábbi 7 régió helyett az ország 174 kistérségére vonatkozóan tud 1-3 órás objektív előrejelzést adni az Országos Meteorológiai Szolgálat.

A fejlett meteorológiai előrejelzéseket egyébként nem csupán a katasztrófavédelmi szervek tudják jól hasznosítani. Az ilyen rendszerek adatai alapján például a közműszolgáltatók képesek pontosabban kalibrálni a távfűtési rendszereket és nem fűteni feleslegesen a lakásokat, ha tartósan jó idő várható. De ugyanezen módszerrel egy esős időszak közeledtekor automatikusan leállíthatók a földeken a mezőgazdasági öntözőrendszerek is. A nagy szállítók közül például az IBM már egy ideje rendelkezik a Deep Thunder nevű időjárás-előrejelző analitikai megoldással, amelyet városi energiaszolgáltatóknak, nagyobb szervezeteknek kínál, és több startup is elkezdett az időjárás és az energiamenedzsment kapcsolatára alapuló megoldásokon dolgozni.

Trump sokadszor tolja arrébb a TikTok-döntés határidejét

Kezd a rétestésztához hasonló nyúlósságúvá válni a TikTok esetleges egyesült államokbeli kitiltásáról szóló történet. A kínai tulajdonú alkalmazás újabb 90 napot kapott az ügy rendezésére.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.