Szerdán jelentette be megalakulását a legnagyobb amerikai dotkom cégek által életre hívott szervezet, amelynek legfontosabb feladata az internetes iparág érdekeinek védelme.

Az eredetileg az online kalózkodás visszaszorítását célzó törvényjavaslat, a Stop Online Piracy Act tavaly októberben került az Egyesült Államok képviselőháza elé, de nagyvonalú meghatározásai és az internet struktúráját félreértelmező, életszerűtlen szankciói miatt támogatói is kihátráltak mögüle. A SOPA finomított változatának tekinthető Protect Intellectual Property Act hasonló eszközökkel valósította volna meg a szellemi tulajdon védelmét, amit a felhasználói tartalomból élő vállalkozások és az internetezők többsége ugyanolyan aggályosnak tartott, így a hatalmas ellenállás miatt ez a tervezet is a kukában végezte.

Az év elején tapasztalt szervezett tiltakozási hullám megmutatta, hogy az internetes közösség egyre jelentősebb fellépésre képes, és a tétek emelkedésével a hagyományosan apolitikus internetes iparág is lassan magára talál. A hozzárendelt források még most sem túl látványosak, ha mondjuk a tartalomipar érdekérvényesítő eszközeihez viszonyítjuk azokat: tavaly az amerikai kiadók papíron is 94 millió dollárt fordítottak a kongresszusi lobbira, ami több, mint amennyit a teljes informatikai szektor költött hasonló célokra. Ugyanakkor a legdrágábban lobbizó informatikai cég már egy dotkom vállalat, a Google volt.

Végre összeállnak  A következő lépésre két nappal ezelőtt került sor, amikor az internetes vállalkozások The Internet Association néven önálló iparági szervezetet hoztak létre érdekeik képviseletére. Az alapítók között ott találjuk az Amazont, az eBay-t, a Facebookot, a Google-t, a LinkedIn-t vagy a Salesforce.com-ot, vagyis a Szilícium-völgyben működő legfontosabb online társaságokat. Az új szervezet az "internetes gazdaság szócsövének" nevezi magát, és lobbitevékenységét kiterjesztené a külföldről érkező mérnökök munkavállalási engedélyétől kezdve az adózással vagy az adatvédelemmel kapcsolat ügyekig.

Az Internet Association első elnöke a szenátus energiaügyi és kereskedelmi bizottságának korábbi tanácsadója, Michael Beckerman lett, aki a szerdai közleményben felhívta rá a figyelmet: az internet decentralizált, nyílt működése soha nem látott vállalkozási kedvet generál, a szabályalkotóknak pedig figyelembe kell venniük, hogy a rendszer működése és az általa gerjesztett konjunktúra a szabadság megőrzésén múlik. A szövetség célja, hogy az otthoni, vállalati és kormányzati felhasználók szabályozási kényszertől mentesen dönthessék el, milyen technológiákat és online platformokat támogatnak vagy vesznek igénybe.

A Google is a kukába küldené a Windows XP-t
Európai lapkiadók a Google megadóztatásán dolgoznak

Az E-Commerce News által megszólaltatott szakértő szerint egyszerűen arról van szó, hogy létrejött egy újabb marketing- és lobbicsoport, amely megpróbálja megakadályozni a SOPA-hoz hasonló ámokfutásokat a törvényhozásban, és biztosítani akarja, hogy a folyamatosan változó adatvédelmi rendelkezések nem szorítják ki őket az országból. Bár ezekkel a célokkal elég könnyű egyetérteni, azt is érdemes figyelembe venni, hogy a szabad választásból és az úgynevezett innovációból ki és hogyan profitál – a Google például nemrég tett keresztbe saját hardvergyártó partnerének, az Acernek, amiért az a kínai Alibaba operációs rendszerére, az Aliyunra épülő okostelefont akart bemutatni.

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.