2006 óta minden év szeptemberének végén Magyarországon is megnyílnak a kutatási laborok, egyetemek és más tudományos műhelyek kapui, hogy népszerűsítsék a kutatói életpályát és általában a tudományt. Az Európai Unió által kezdeményezett, kontinensszerte megtartott rendezvénysorozatra idén szeptember 27-én és 28-án kerül sor, jellemzően a késő délutáni, esti órákban.
A Kutatók Éjszakáján a szervezők ígérete szerint a szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. Idén mindezt országszerte mintegy 200 helyszínen és 2500 program keretében tehetik meg a vállalkozó kedvű fiatalok és idősebbek.
Megméretteti magát az NMHH
Érdekes helyszínnek ígérkezik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Esztergomi úti mérőkomplexuma. A 2023-ban átadott központ elektromágneses kompatibilitást mérő EMC-laboratóriumába ellátogatók például kimérhetik, hogy mennyi elektromágneses sugárzást bocsát ki egy mikrohullámú sütő vagy egy fényforrás.
A hatósági ígérete szerint fény derül arra is, hogy miben hasonlít vagy miben különbözik a mobiltelefon-hálózatok 4G- és 5G-technológiája a felhasználók szemszögéből, sőt a résztvevők még egy kis segítséget is kaphatnak a mobilkészülékük beállításához.
Százas téttel játszanak az egyetemek
A hazai felsőoktatási intézmények szinte mindegyikében lesz majd látni- és látogatni való: egyáltalán nem ritka az az egyetem, ahol száznál is több programmal készülnek a hétvégére.
A Szegedi Tudományegyetem több mint négyszáz tudományt népszerűsítő eseménye mellett változatos programokkal várják az érdeklődőket a szegedi kutatóintézetek is. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban többi közt kiderül, miként készíthetők néhány mikrométer méretű háromdimenziós tárgyak és hogyan lehetnek ezek a mikrogépek a kutatók segítségére a fizikai és biológiai kísérletekben. A Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Kiállításon a Neumann-társaság jóvoltából az idén ötvenéves HP-65-öst, a világ első programozható zsebszámológépét is megismerhetik a látogatók.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) hadászati bemutatókkal, szabadulószobákkal, drónszimulátorokkal és szolgálati kutyás bemutatókkal is várják az érdeklődőket pénteken.
Idén a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) több helyszínen, összesen közel 250 programmal készülnek. A rendezvényeken egyebek mellett szó lesz az állatok jogairól, a mesterséges intelligencia jogi kihívásairól, a bioterrorizmusról, a "jó és rossz" zsírokról, a természetes fóbiákról, a mikroműanyagokról, de akár a 3D-nyomtatás rejtelmeivel is megismerkedhetnek a látogatók.
Majdnem 200 eseménnyel várják az érdeklődőket a Debreceni Egyetemen (DE), de nem csupán Debrecenben, hanem az intézmény összes campusán, így Nyíregyházán, Szolnokon és Hajdúböszörményben is csatlakozhatnak az érdeklődők a Kutatók éjszakájához. A résztvevők többek között megtudhatják majd, hogy mi a közös Taylor Swiftben, a műszaki játszótérben, a kémiai szabadulószobában és a földikutyában.
Ingyen adják a tudományt
A további lehetőségeket böngészni és jelentkezni az eseménysorozat oldalán lehet. A programok minden esetben ingyenesek és szabadon látogathatók, de egyes esetekben előzetes regisztrációt igényelnek.
(Illusztráció: Kutatók Éjszakája)
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak