A tudományt népszerűsítő uniós kezdeményezés keretében itthon is számtalan intézmény, egyetem és cég tart ingyenesen látogatható, izgalmasnak ígérkező bemutatókat.

2006 óta minden év szeptemberének végén Magyarországon is megnyílnak a kutatási laborok, egyetemek és más tudományos műhelyek kapui, hogy népszerűsítsék a kutatói életpályát és általában a tudományt. Az Európai Unió által kezdeményezett, kontinensszerte megtartott rendezvénysorozatra idén szeptember 27-én és 28-án kerül sor, jellemzően a késő délutáni, esti órákban.

A Kutatók Éjszakáján a szervezők ígérete szerint a szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. Idén mindezt országszerte mintegy 200 helyszínen és 2500 program keretében tehetik meg a vállalkozó kedvű fiatalok és idősebbek.

Megméretteti magát az NMHH

Érdekes helyszínnek ígérkezik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Esztergomi úti mérőkomplexuma. A 2023-ban átadott központ elektromágneses kompatibilitást mérő EMC-laboratóriumába ellátogatók például kimérhetik, hogy mennyi elektromágneses sugárzást bocsát ki egy mikrohullámú sütő vagy egy fényforrás. 
 


A hatósági ígérete szerint fény derül arra is, hogy miben hasonlít vagy miben különbözik a mobiltelefon-hálózatok 4G- és 5G-technológiája a felhasználók szemszögéből, sőt a résztvevők még egy kis segítséget is kaphatnak a mobilkészülékük beállításához.

Százas téttel játszanak az egyetemek 

A hazai felsőoktatási intézmények szinte mindegyikében lesz majd látni- és látogatni való: egyáltalán nem ritka az az egyetem, ahol száznál is több programmal készülnek a hétvégére.

A Szegedi Tudományegyetem több mint négyszáz tudományt népszerűsítő eseménye mellett változatos programokkal várják az érdeklődőket a szegedi kutatóintézetek is. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban többi közt kiderül, miként készíthetők néhány mikrométer méretű háromdimenziós tárgyak és hogyan lehetnek ezek a mikrogépek a kutatók segítségére a fizikai és biológiai kísérletekben. A Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Kiállításon a Neumann-társaság jóvoltából az idén ötvenéves HP-65-öst, a világ első programozható zsebszámológépét is megismerhetik a látogatók.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) hadászati bemutatókkal, szabadulószobákkal, drónszimulátorokkal és szolgálati kutyás bemutatókkal is várják az érdeklődőket pénteken.

Idén a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) több helyszínen, összesen közel 250 programmal készülnek. A rendezvényeken egyebek mellett szó lesz az állatok jogairól, a mesterséges intelligencia jogi kihívásairól, a bioterrorizmusról, a "jó és rossz" zsírokról, a természetes fóbiákról, a mikroműanyagokról, de akár a 3D-nyomtatás rejtelmeivel is megismerkedhetnek a látogatók.

Majdnem 200 eseménnyel várják az érdeklődőket a Debreceni Egyetemen (DE), de nem csupán Debrecenben, hanem az intézmény összes campusán, így Nyíregyházán, Szolnokon és Hajdúböszörményben is csatlakozhatnak az érdeklődők a Kutatók éjszakájához. A résztvevők többek között megtudhatják majd, hogy mi a közös Taylor Swiftben, a műszaki játszótérben, a kémiai szabadulószobában és a földikutyában.

Ingyen adják a tudományt

A további lehetőségeket böngészni és jelentkezni az eseménysorozat oldalán lehet. A programok minden esetben ingyenesek és szabadon látogathatók, de egyes esetekben előzetes regisztrációt igényelnek.

(Illusztráció: Kutatók Éjszakája)

Konzumer tech

Nem kell nagyon messze menni a zsíros fizetésért

Nem pörög a német gazdaság, de néhány területen továbbra is jelentős a kereslet a technológiai szakemberekre, akinek a fizetése is tükrözi ezt.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.