Igen rossz sorozatot folytatott a világ egyik legjelentősebb informatikai vállalata azzal, hogy most zárt pénzügyi negyedévében ismételten éves szinten csökkenő bevételi számokat közölt. Ez volt immár zsinórban a tizenegyedik zsugorodó periódus. Minthogy a kilábalást célzó reorgnizációs törekvések a vártnál lassabban vezetnek eredményre, Meg Whitman, a HP-t 2011 őszétől irányító első ember újabb komoly leépítési hullámot helyezett kilátásba.
A struktúraváltás 50 ezer áldozata
Whitman némi diplomatikus huzavona után komoly reformokat hirdetett, miután átvette a stafétát elődjétől, Léo Apothekertől. Először a nagy felvásárlásokra hirdetett stoppot, majd a PC üzletágról döntött úgy, hogy mégis inkább házon belül tartják. A reformok keretében a több mint 300 ezer főt foglalkoztató óriáscég számszerűleg hatalmas, több hullámban végrehajtott leépítésbe kezdett. A korábban meghirdetett, 29 ezer munkahely felszámolásával együtt járó reorganizáció a 2013-as pénzügyi évben csúcsosodott ki, hiszen ez alatt a 12 hónap alatt 24 ezer pozíciót szűntettek meg. Tavaly ősszel pedig ennek kibővítéséről döntöttek. Akkor azt tervezték, 2014 végére akár a 33-34 ezres mennyiséget is elérheti a leépítés. Ezt a korábbi célszámot toldották meg most újabb 11-16 ezer pozíció megszűntetésével. Azaz összességében a struktúraváltás keretében felszámolt munkahelyek száma elérheti az 50 ezret.
Bár a leépítések minden üzletágat érintenek, lesznek érinthetetlen területek. Whitman ezek között említette az eladásokért felelős kereskedelmi munkatársakat és a kutatás-fejlesztésen dolgozó embereket. A védett posztok nem okoznak különösebb meglepetést, hiszen előbbiek rövidebb, utóbbiak közép és hosszabb távon biztosít(hat)ják a bevételi oldal erősödését. A HP jövőbe vetett elkötelezettségének tekinthető, hogy a hatalmas elbocsátások mellett a k+f területen ennek ellenkezőjét, bővítést terveznek.
Apró kapaszkodók
Bár a forgalom folyamatosan esett az utóbbi években, ennek ellenére a struktúraváltásnak azért cégszinten már látszanak az eredményei. Egy ilyen jel lehet a befektetői bizalom, amely a tavaly októberi 20 dolláros részvényárfolyamot 30 fölé lökte az elmúlt hónapokban. A mostani, a vártnál kicsit rosszabb eredmények hatására is csak viszonylag enyhe, 2 százalék körüli korrekció következett. A friss negyedéves jelentésből kiderül, az elmúlt hónapokban elsősorban a korábban nagyon szenvedő PC-s üzletág, valamint a szoftverlicencek értékesítése alakult kedvezően. Előbbi 12, utóbbi 8 százalékot tudott erősödni éves összevetésben.
Az újabb elbocsátások miatt az egy részvényre jutó eredmény várhatóan tovább fog esni a leépítésekkel járó költségteher miatt, ám a társaság vezetése az előttünk álló hónapokban a forgalomcsökkenés megállítását, majd fokozatos bővülését reméli. Ezzel párhuzamosan a részvényenkénti nyereség, ha lassan is, de szintén megindulhat felfelé.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak