És mit adtak nekünk a rómaiak? Jelen esetben a Microsoft... Sokaknak az első webes élményt.

Tegnap véget ért a 26 évig tartó Internet Explorer-saga. A Microsoft végleg leállította az amúgy is elenyésző piaci részesedéssel bíró böngészőjének támogatását. Ezzel végérvényesen átveszi helyét a Chromium-alapú Edge.

De mit adott nekünk az IE? A böngésző támogatásának leállítása nem olyan drámai, mint mondjuk korábban bármely Windows-verzió kivezetése. Ennek ellenére okoz némi zavart, Japánban például, ahol nagyon sok kormányzati szerv és vállalat még mindig IE-re optimalizált weboldalt használ, kisebbfajta pánik tört ki a támogatás megszűnése miatt.

Ez azonban helyi jelenség, a netezők tömegének nem jelent különösebb megrázkódtatást az ősöreg böngésző kivezetése. A Microsoft már jó egy éve nyomja, hogy aki még nem akadt le a régi böngészőről, sürgősen lépjen.

De nemcsak ezért nem kavart nagyobb viharokat a támogatás leállítása. Miközben a webes alkalmazások, a felhős mikroszerviz architektúra terjedése miatt a böngészők jelentősége lassan az operációs rendszerekével vetekszik, a Statcounter adatai szerint az IE piaci részesedése ma már elenyésző (1 százalék alatt van). Azaz a világ lényegében már döntött: funkcionálisan az IE nem tényező, foglalta össze a jelen helyzetet egy Mashable-poszt.

Na de mit adott nekünk az IE?

Például a világ legrosszabb böngészőjét. Bár élete több mint két és fél évtizede alatt a Microsoft keményen küzdött, hogy versenyképessé tegye, valahogy mindig lyukra futott. Az IE egy sor webhelyet képtelen volt helyesen megjeleníteni. Felugró ablakok tömege rontotta a böngészési élményt. Biztonsága minimum kétséges volt, mivel képtelen volt kiszűrni a rosszindulatú oldalakat. És még hosszasan lehetne sorolni a problémáit.

És valóban csak ezt adta nekünk az IE?

A Mashable anyaga – persze utólag – megengedőbb. A cikk szerint ugyanis sokaknak az Internet Explorer nyitott ajtót a web határtalan világába, hiszen 1995-től minden windowsos PC-n ott volt, előre telepítve. Ha tehát valaki később, tudatosabb netezőként át is állt valamilyen alternatív böngészőre, az első lépéseket nagy valószínűséggel az IE-vel tette meg a világhálón, és ismerte meg azokat a lehetőségeket, melyeket a gyorsan terebélyesedő World Wide Web nyújtott.

Aztán persze a tudatosabb netezők elég gyorsan rájöttek a gyengeségeire, és tértek át a Firefoxra, az Operára, majd pedig mindent elborított – nem kis részben a nyílt forráskód vonzó üzenetét sugallva – a Chromium-alapú Google Chrome. De maga a Microsoft sem maradt hűséges hozzá, hiszen később kiadta a minden szempontból jobb, később szintén Chromium-alapúra alakított Edge-et, amely akár sikeresnek is mondható, hiszen hónapok alatt lenyomta a legjelentősebb alternatív böngészőt, a Firefoxot.

Hiába vannak tehát alapvetően szép emlékeink az IE-ről, azok nem helyettesítik a jó teljesítményt és biztonságot. Mindazonáltal kulturális jelentősége elvitathatatlan abban a (kit tudja, milyen) folyamatban, amelynek során az internet a digitális vadnyugatból a ma ismert kiberpokollá vált.

Miért nem okoz megrázkódtatást a kivezetése?

A Nikkei fentebb idézett cikke alapján arra gondolhatnánk, hogy az IE végeleges kivezetése komoly viharokat kavar, legalábbis intézményi felhasználói körökben. Egy a lapnak nyilatkozó szolgáltató például azt mondta, hogy ügyfeleinek közel fele még mindig használja a böngészőt. Sok vállalatnál azon futottak különböző belső, nem egyszer üzletkritikus (pl. megrendeléskezelő) alkalmazások. Bár a cégek jelentős része tudta, hogy az IE napjai meg vannak számlálva, nem foglalkozott a kiváltásával.

Pedig a Microsoft alapvetően előrelátó volt 2020-tól intenzív kampányba kezdett az IE kivezetésével kapcsolatban. Ráadásul a Chromium-alapú Edge-be eleve beépített egy ún. kompatibilitási modult, ami képes kezelni az olyan HTML oldalakat és plug-inokat, amelyeket IE alá fejlesztettek. Ezt a modult legalább 2029-ig támogatják is.

Tehát nosztalgia ide vagy oda, végső soron az Internet Explorer kivezetése valószínűleg nem zavar sok vizet az internet végtelen tengerén.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.