A szándékos szabotázs gyanúja is felmerült a balti-tenger alatt futó két távközlési vezeték hétfői meghibásodása kapcsán – derül ki a hivatalos közleményekből, melyeket a Németországot és Finnországot, illetve Litvániát és Svédországot összekötő száloptikás kommunikációs kábelek kiesése kapcsán adtak ki az érintett országok. A Litvánia és a svéd Gotland-sziget közötti 218 kilométeres vezeték vasárnap reggel, a Helsinkit a németországi Rostockkal összekötő, 1200 kilométeres vezeték forgalma pedig hétfő hajnalban állt le, és a tudósítások szerint az első esetben meg is állapították a kábel fizikai sérülését.
A Reuters riportja ezzel kapcsolatban más incidenseket is felidéz ugyanazon a vízi úton, amelyeket a hatóságok potenciálisan rosszindulatúnak minősítettek, kezdve az északi-tengeri gázvezetékek 2022-es felrobbanásával. Finnország és Németország közös közleményben minősítette aggasztónak a tenger alatti kábel megszakítását, ami Európa biztonságát fenyegeti "az oroszok Ukrajna elleni agressziójával és rosszindulatú szereplők hibrid hadviselésével" összefüggésben. A svéd polgári védelmi miniszter ugyancsak "abszolút központi kérdésnek" minőstette a meghibásodások okának felderítését a Balti-tengeren.
Vizsgálnak, javítanak, aggódnak
Utóbbi olyan aktív kereskedelmi hajózási útvonal, amelyet összesen 9 ország vesz körül, köztük Oroszországgal. A hírügynökség emlékeztet rá, hogy tavaly egy tenger alatti gázvezeték és több tenger alatti távközlési vezeték is súlyosan megsérült egy kínai konténerhajó horgonyától, és azóta sem közölték, hogy véletlen vagy szándékos károkozást sejtenek az eset mögött. A mostani kimaradásokat viszont nem sokkal előzte meg az Egyesült Államok szeptemberi figyelmeztetése, ami a CNN akkori híradása alapján fokozódó orosz katonai tevékenységről szólt a kulcsfontosságú tenger alatti vezetékek környékén.
A svéd, dán, norvég és finn közszolgálati műsorszolgáltatók korábban már közös vizsgálatot folytattak az északi vizekre telepített orosz "kémhajó-flottáról", ami állításuk szerint a kábelek például szélerőművek szabotálását célzó program részei lehettek. A litván haditengerészet kedden azt is közölte, hogy fokozott ellenőrzésbe kezd a hozzá tartozó vizeken. Az üzemeltető szerint a Litvánia és Svédország közötti közvetlen kapcsolat "teljesen megszűnt", a hiba feltárása és javítása pedig hetekig is eltarthat. Az online kommunikáció ezzel nem szűnt meg, de az adatokat addig más útvonalakon kénytelenek továbbítani.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak