Az egyik biztosítótársaság adatai szerint már most is feltűnően növekszik a VR-szemüvegekhez kapcsolódó háztartási balesetek száma, pedig a technológia még csak ezután terjedhet el igazán az otthoni felhasználók körében.
Hirdetés
 

A brit Aviva biztosító adatai szerint 2021-ben éves viszonylatban 31 százalékkal emelkedett az olyan otthoni balesetek száma, amelyek valamilyen módon összefüggésbe hozhatók a virtuális valósággal, illetve a VR-szemüvegek használatával. Az egész még látványosabb, ha 2016 óta nézzük a statisztika alakulását, az akkorihoz képest ugyanis már 68 százalékkal több ilyen kártérítési esetet kellett kezelnie a társaságnak – derül ki a The Guardian hétvégi riportjából.

A lap az Aviva illetékes vezetőjét idézi, aki szerint az új játékok és kütyük népszerűségének növekedése az ügyfelek által benyújtott esetekből is jól látszik: a múltban hasonló felfutást tapasztaltak például a mozgásérzékelős konzolok, a fitneszjátékok vagy akár az "ujjpörgettyű", a fidget spinner divathullámának idejében is. Most a VR headsetek jelennek meg sorra a háztartásokban, és ezzel egyre gyakoribbá válnak a tulajdoni károk, sőt a súlyos sérülések is.

Az Avivához ennek alapján sorra futnak be a panaszok azzal kapcsolatban, hogy valaki a VR-szemüveg használata közben törte össze a tévéképernyőjét, bútorait vagy különféle lakberendezési tárgyait. A túlságosan lelkes játékosok a biztosító szerint átlagosan 650 fontos (nagyjából 275 ezer forintos) kárigényekkel jelentkeznek, és egyre extrémebb esetekről számolnak be: mondjuk reflexből hozzávágják a távirányítót a tévéhez, amikor eléjük ugrik a nappalijukban egy zombi.

Ilyen nagyságrendben is feltűnő a dolog

A szolgáltató igyekszik rendezni a követeléseket, de közben arra kéri az embereket, hogy egyrészt figyeljenek a környezetükre, másrészt vessenek egy pillantást a lakásbiztosításukra, hogy az a VR-eszközök használata mellett is megfelel-e az igényeiknek. Mivel az Egyesült Királyságban sokan kaptnak VR headsetet karácsonyra, az Avivához is sorra futnak be a tavalyi ajándékokkal kapcsolatos követelések, és a táraság a jövőben ennél is többre számít.

A kommentárok közben arra is felhívják a figyelmet, hogy annak idején mindenki hallott olyan esetekről, amikor valaki véletlenül összetörte a tévéjét egy elhajított Wii Remote kontrollerrel, azonban a Wii konzolok akkori eladásaihoz képest a VR szemüvegek adaptációja egyelőre még látványosan alacsony. Hogy ez a biztosítási esetek tekintetében mégis ennyire feltűnően jelenik meg, az mindenképpen elgondolkodtató az újfajta felhasználás veszélyeire nézve.

Hogy a virtuális valóság és a VR-eszközökre épülő metaverzum milyen karriert futhat be, arról egyelőre megoszlanak a vélemények, de a trendet talán az ilyen esetek is befolyásolhatják majd, amennyiben a felhasználó személye nem feltétlenül egyezik meg minden esetben az összetört berendezés tulajdonosáéval. A maradisággal nehezen vádolható Elon Musk nemrég a meggyőző felhasználási esetek hiányáról és kiábrándító fogyasztói élményről beszélt a metaverzum kapcsán: szerinte egyelőre nem világos, hogy miért akarna valaki egész nap egy képernyővel az arcán mászkálni a lakásában.

Közösség & HR

Aggasztóan sokat hallucinálnak az OpenAI legfejlettebb MI modelljei

A cég belső mérései szerint a múlt héten debütált legújabb algoritmusok lényegesen többször "találnak ki" dolgokat, mint fejletlenebb elődeik.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.