Az eddigiekhez képest lényegesen nagyobb szabadságot kaphatnak a kutatók a környezet apró elemeinek fizikai vizsgálatánál annak a japán projektnek köszönhetően, amely távolról irányítható parányi robotujjak segítségével oldotta meg a problémát.
A Ritsumeikan Egyetem tudósai által megálmodott "mikroujjak" nagyjából egy centiméteresek és 3 mm szélességűek. Az ezekben lévő rugalmas, folyékony fémből készült nyúlásérzékelők és a parányi pneumatikus "léggömbizmok" együttesen lehetővé teszik, hogy az eszközt távolról irányító személy éppen elegendő erőt fejthessen ki például egy apró rovar megérintéséhez anélkül, hogy az megsérülne. A kezelő a manipulációhoz egy robotkesztyűt használ, amelynek mozgását leköveti a kisméretű robotvégtag.
A technológia teszteléséhez a kutatók a mikroujjakat egy pillebogár lábainak és törzsének reakcióerejének mérésére használták. A lény lábaiból származó 10 millinewtonos visszatolóerő egybevágott a korábbi becslésekkel, ám ezt a számot a tudomány eddig nem tudta közvetlenül ellenőrizni.
Kisebb léptékben gurítanának nagyobbat
A fejlesztés nem csupán a rovarok által kifejtett erőhatások tanulmányozásában segítheti a tudományt. A projekten dolgozó csapat úgy látja, a találmány más mikroméretű interakciók esetében is hasznos lehet, különösen úgy, ha a rendszert kibővítik a kiterjesztett valóság eszköztárával, mivel egy AR-szemüveg bevetése még pontosabb interakciókat eredményezhet.
Talán a legfontosabb reménybeli felhasználási területet pedig az orvostudomány jelenti. A tudósok szerint a jövőben előállított, továbbfejlesztett változatok egy nap akár azt a lehetőséget is biztosíthatják majd az orvosoknak, hogy közvetlen interakcióba léphessenek baktériumokkal és vírusokkal.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak