Az apró élőlények sérülésveszély nélkül tanulmányozhatók a speciális eszközzel. A fejlesztés a remények szerint az orvoslásban is hasznosítható lesz.

Az eddigiekhez képest lényegesen nagyobb szabadságot kaphatnak a kutatók a környezet apró elemeinek fizikai vizsgálatánál annak a japán projektnek köszönhetően, amely távolról irányítható parányi robotujjak segítségével oldotta meg a problémát.

A Ritsumeikan Egyetem tudósai által megálmodott "mikroujjak" nagyjából egy centiméteresek és 3 mm szélességűek. Az ezekben lévő rugalmas, folyékony fémből készült nyúlásérzékelők és a parányi pneumatikus "léggömbizmok" együttesen lehetővé teszik, hogy az eszközt távolról irányító személy éppen elegendő erőt fejthessen ki például egy apró rovar megérintéséhez anélkül, hogy az megsérülne. A kezelő a manipulációhoz egy robotkesztyűt használ, amelynek mozgását leköveti a kisméretű robotvégtag.
 


A technológia teszteléséhez a kutatók a mikroujjakat egy pillebogár lábainak és törzsének reakcióerejének mérésére használták. A lény lábaiból származó 10 millinewtonos visszatolóerő egybevágott a korábbi becslésekkel, ám ezt a számot a tudomány eddig nem tudta közvetlenül ellenőrizni.

Kisebb léptékben gurítanának nagyobbat

A fejlesztés nem csupán a rovarok által kifejtett erőhatások tanulmányozásában segítheti a tudományt. A projekten dolgozó csapat úgy látja, a találmány más mikroméretű interakciók esetében is hasznos lehet, különösen úgy, ha a rendszert kibővítik a kiterjesztett valóság eszköztárával, mivel egy AR-szemüveg bevetése még pontosabb interakciókat eredményezhet.

Talán a legfontosabb reménybeli felhasználási területet pedig az orvostudomány jelenti. A tudósok szerint a jövőben előállított, továbbfejlesztett változatok egy nap akár azt a lehetőséget is biztosíthatják majd az orvosoknak, hogy közvetlen interakcióba léphessenek baktériumokkal és vírusokkal.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.