Az Egyesült Királyság egyik területi rendőrségi szervezeténél új technológiával próbálják azonosítani azokat a nyomokat, amelyeket esetleg nem találtak meg korábban a bizonyítékok kézi felkutatása során. Az Avon and Somerset Police ennek érdekében teszteli az ausztrál Akkodis által szállított Söze "fejlett digitális nyomozati platformot", ami párhuzamosan képes elemezni videofelvételeket, pénzügyi tranzakciókat, a közösségi médiát, e-maileket és más dokumentumokat is – olvasható a Sky News néhány nappal ezelőtti riportjában.
Bár azt nem tudjuk, hogy a rendszert mennyire találják majd hatékonyannak, az már kiderült, hogy a Söze rettentő gyorsan dolgozik. A cikk alapján mindössze 30 óra alatt képes volt áttekinteni a bizonyítékokat 27 összetett ügyben, ami a becslések szerint egy emberi nyomozónak több mint 80 évébe került volna. A Sky News-nak nyilatkozó rendőrségi vezető szerint az már most látszik, hogy a technológia nagyon hasznosnak bizonyulhat a "hideg esetek", vagyis az ország legrégebbi és leghírhedtebb megoldatlan ügyeinek áttekintésére.
Ez utóbbiak ismételt feldolgozása időnként lehetetlennek tűnik a hozzájuk kapcsolódó anyagok mennyisége miatt, az MI-eszköz bevonásával azonban hirtelen reálissá válhat. A Sky News korábbi híradásai alapján egyre kevesebb rendőr végez ilyen feladatokat, miután az állomány minden szempontból túlterhelten működik, bár a megoldatlan gyilkossági nyomozásokat elvileg sohasem zárják le. Így is fontosnak tartják azonban, hogy nem a felelősséget ruháznák át a technológiára, hanem arra támaszkodva javítanák a teljesítményüket.
Nagy lehetőség és még nagyobb kockázat
Az arcfelismerés, az automatizálás és más eljárások nem is helyettesíthetik a rendőröket, amennyiben a végső döntésekben mindig részt kell vennie az illetékes személyeknek, és arra is figyelmet fordítanának, hogy az új eszközök adaptációjának üteme és felhasználása összhangban legyen a közvélemény elvárásaival. A jelenleg tesztelt megoldások általános bevezetésével mindenesetre 15 millió munkaóra és 350 millió font megtakarítását is elérhetőnek tartják, ami még ezen a szinten is nagy hatással lenne a szervezetek működésére.
A Söze-vel együtt ugyanis 64 hasonló technológiai programot indítottak országszerte, köztük például a késekről és kardokról szóló adatbázis felépítésével vagy egy olyan rendszerrel, ami a híváskezelőket segítené a családon belüli bántalmazás áldozataival való beszélgetések során. A rendszerek ellenőrzése azonban különösen fontos az ilyen felhasználásokban, miután az MI tévedései hamis pozitív eredményekhez vezethetnek, és a kimeneteik is emberek által gyűjtött adatokra épülnek, amelyek ugyancsak elfogultak és tévesek lehetnek.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak