A briteknél már vizsgálják azt a mesterséges intelligenciával működő rendszert, ami emberi munkaórákban számolva évtizedekig tartó vizsgálatokat végezhet el néhány óra alatt alatt.

Az Egyesült Királyság egyik területi rendőrségi szervezeténél új technológiával próbálják azonosítani azokat a nyomokat, amelyeket esetleg nem találtak meg korábban a bizonyítékok kézi felkutatása során. Az Avon and Somerset Police ennek érdekében teszteli az ausztrál Akkodis által szállított Söze "fejlett digitális nyomozati platformot", ami párhuzamosan képes elemezni videofelvételeket, pénzügyi tranzakciókat, a közösségi médiát, e-maileket és más dokumentumokat is – olvasható a Sky News néhány nappal ezelőtti riportjában.

Bár azt nem tudjuk, hogy a rendszert mennyire találják majd hatékonyannak, az már kiderült, hogy a Söze rettentő gyorsan dolgozik. A cikk alapján mindössze 30 óra alatt képes volt áttekinteni a bizonyítékokat 27 összetett ügyben, ami a becslések szerint egy emberi nyomozónak több mint 80 évébe került volna. A Sky News-nak nyilatkozó rendőrségi vezető szerint az már most látszik, hogy a technológia nagyon hasznosnak bizonyulhat a "hideg esetek", vagyis az ország legrégebbi és leghírhedtebb megoldatlan ügyeinek áttekintésére.

Ez utóbbiak ismételt feldolgozása időnként lehetetlennek tűnik a hozzájuk kapcsolódó anyagok mennyisége miatt, az MI-eszköz bevonásával azonban hirtelen reálissá válhat. A Sky News korábbi híradásai alapján egyre kevesebb rendőr végez ilyen feladatokat, miután az állomány minden szempontból túlterhelten működik, bár a megoldatlan gyilkossági nyomozásokat elvileg sohasem zárják le. Így is fontosnak tartják azonban, hogy nem a felelősséget ruháznák át a technológiára, hanem arra támaszkodva javítanák a teljesítményüket.

Nagy lehetőség és még nagyobb kockázat

Az arcfelismerés, az automatizálás és más eljárások nem is helyettesíthetik a rendőröket, amennyiben a végső döntésekben mindig részt kell vennie az illetékes személyeknek, és arra is figyelmet fordítanának, hogy az új eszközök adaptációjának üteme és felhasználása összhangban legyen a közvélemény elvárásaival. A jelenleg tesztelt megoldások általános bevezetésével mindenesetre 15 millió munkaóra és 350 millió font megtakarítását is elérhetőnek tartják, ami még ezen a szinten is nagy hatással lenne a szervezetek működésére.

A Söze-vel együtt ugyanis 64 hasonló technológiai programot indítottak országszerte, köztük például a késekről és kardokról szóló adatbázis felépítésével vagy egy olyan rendszerrel, ami a híváskezelőket segítené a családon belüli bántalmazás áldozataival való beszélgetések során. A rendszerek ellenőrzése azonban különösen fontos az ilyen felhasználásokban, miután az MI tévedései hamis pozitív eredményekhez vezethetnek, és a kimeneteik is emberek által gyűjtött adatokra épülnek, amelyek ugyancsak elfogultak és tévesek lehetnek.

Cloud & big data

Téved és hazudozik a kórházakban is egyre többet használt MI-eszköz

Az OpenAI technológiájával hajtott Nablánál emberi szintű teljesítménnyel hirdetik az orvos-beteg megbeszélésekről átiratokat készítő terméküket, bár azt ők sem gondolhatják, hogy az egészségügyben dolgozó emberek rendszeresen ilyen hibákat követnének el.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.