A kiterjesztett valóság segítségét veszi igénybe az amerikai vállalat emberi sejteket vizsgáló új eszköze.

Az Amerikai Rákkutató Társaság (American Association for Cancer Research) éves gyűlésén álltak elő a Google kutatói egy kiterjesztett valóságot (augmented reality) alkalmazó mikroszkóp prototípusával. A továbbfejlesztett készülék a rákdiagnoszták munkáját segítheti majd, illetve hamarabb megállapíthatóvá teszi a páciensek esetében a daganatos betegségek kialakulásának tényét.

Emberéleteket menteni

Meglehetősen időigényes folyamat a patológusok számára a testszövetek rákos daganatok jelenlétét mutató jelzőinek felkutatása. Ennek felgyorsításából mind az orvostudomány, mind a betegek sokat profitálhatnának. Ráadásul ez a terület, a képfelismerés világa az egyik olyan szegmens, ahol a Google mélytanuló eszközeinek előnyei bőven kamatoztathatók. Hasonló kutatással egyébként a Microsoft is foglalkozik.

Az amerikai keresőóriás úgy véli, hogy az általa fejlesztett mikroszkóp a korlátozott pénzügyi lehetőségekkel bíró csoportoknak, mint például kis laboratóriumoknak és klinikáknak, vagy a fejlődő országok egészségügyi rendszereinek jelenthet sokat. Az olcsó, könnyen használható eszköz szerte a világon felpörgetheti és demokratizálhatja a mélytanulás patológusok általi elterjedését, vélekedett a Google.

Körvonalazódó lehetőségek

Maga a készülék egy hagyományos fénymikroszkóp, az a fajta, amit világszerte használnak a rákos markerek diagnosztizálására. Az amerikai vállalat azonban egy kicsit felturbózta a mesterséges intelligencia és a kiterjesztett valóság bevezetésével.

Ehhez először is a neurális hálózatokat úgy képezte ki, hogy azok képesek legyenek felismerni az emberi szövetről készített képeken a rákos sejteket. Ezt követően a szövet mikroszkóp alá helyezésével ugyanazt a képet, amit az ember a saját szemével lát, "megetetik" egy számítógéppel. A mesterséges intelligencia algoritmusai így képesek érzékelni a szövetben levő rákos sejteket (ha vannak), melyeket a rendszer hangsúlyosan körvonalaz (lásd nyitóképünket).

A fenti folyamat valós időben, a korábbi módszerekhez képest rettentő gyorsan, mégis hatékonyan zajlik. A patológus behelyezi a szövetmintát a mikroszkópba, majd nem sokkal később meg is kapja a mintafelismerésben jeleskedő MI-től az eredményt.

Túl a rákdiagnosztikán

A Google csapata eddig mell- és prosztatarákos szöveteken demonstrálta a módosított mikroszkóp képességeit, pontosságát. De a vállalat úgy véli, hogy ez korántsem jelenti a technika határait; megfelelő tanítás után képes lehet más ráktípusok vagy akár olyan fertőző betegségek felismerésére is, mint a tuberkulózis vagy a malária.

Sőt, még ennél is nagyobb távlatok állnak az eljárás előtt. A fénymikroszkópokat ugyanis nem csak a gyógyászatban, az egészségügyi diagnosztikában használják. A patológián túl más területeken is bevethető az egyelőre Augmented Reality Microscope nevet viselő eszköz, például az anyagtudományok területén. Ehhez természetesen kellő számú minta és tanítási folyamatok szükségesek.

Mindazonáltal a rendszer további fejlesztése elkerülhetetlen. A Google részletekbe mélyebben belemenő tanulmánya szerint mind a teljesítmény, mind a jelenlegi hiányosságok tekintetében van még min dolgozni.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.