Az AmCham China és a Európai Kereskedelmi Kamara is megkérdezte Kínában dolgozó tagjait erről.

A közelmúltban Kínának sikerült még egy szintet ráépítenie a Nagy Kínai Tűzfalra, amellyel a határain túlra irányuló internetforgalmat tudja korlátozni. Január második felében jelentették be, hogy sikerült megoldani a VPN-ek (Virtual Private Network – virtuális magánhálózat) szűrését is.

Arra már a korlátozás bejelentéskor figyelmeztettek a szakértők, hogy ez a kínai kormányzat által sikerként elkönyvelt lépés nagyon nehéz helyzetbe sodorhatja az országban dolgozó külföldi cégeket, illetve azokat a szakembereket, akiknek a munkájához létszükséglet a folyamatos internetkapcsolat a külvilággal. A gyártók sok esetben ugyanis csak VPN-szolgáltatókon keresztül tudtak például kommunikálni az anyavállalattal, és tudtak úgy adatokat cserélni, hogy arra a kínai kormánynak ne legyen rálátása.

Visszaveti a beruházásokat

A Kínában működő European Chamber of Commerce január végétől végzett egy gyors felmérését a Kínában is működő európai cégek körében a hatásokról. A több mint száz megkérdezett cég 86 százaléka számolt be arról, hogy a kínai cenzúra működése negatívan befolyásolta az üzleti tevékenységét.

Az AmCham China mintegy 500 vállalkozás körében végzett felmérése sem mutat szebb képet. Az amerikaiak 83 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a korlátozások miatt üzleti veszteségek is érték. Ráadásul a cégek nem érzik biztonságban az üzleti és technikai információikat. Vannak azonban a mindennapokat is nehézzé tevő következményei is a magasabb falnak: a legtöbben a kicsi sávszélességre és az információktól való elzártságra panaszkodtak.

Érthetően a legérzékenyebben a technológiai vállalatok érinti érzékenyen a szabályozás. A vállalatok összefogtak, és levélben kérték az amerikai kormányt: gyakoroljon nyomást Kínára, hogy  hozzon olyan új szabályozást, amely garantálja a technológiai cégek érzékeny informácóinak a biztonságát.

Elhalasztott K+F beruházások

Az Európai Kereskedelmi Kamara vezetője, Jörg Wuttke azt nyilatkozta a Wall Street Journalnak, hogy a felmérésük szerint a megkérdezett vállalatok 13 százaléka halasztotta el a tervezett K+F beruházásait a januárban életbe léptetett szigorítások miatt. Ez Wuttke a korlátozások a munkaerő-piacra is kihatnak, ugyanis a kommunikációs korlátok miatt egyre nehezebb tehetséges fiatalokat Kínába hívni.

A kínai kormányzat ugyanakkor arra hivatkozik, hogy a szabályozással védik a kínai kibertér szuverenitását, amely segít a kínai technológiai cégeknek is megvédeni értékeiket.

A külföldiek azonban mást tapasztalnak. Wuttke utalt arra, hogy magánbeszélgetésekben a kínai cégek – független attól hogy állami vagy magánkézben vannak – elégedetlenek a szabályozással, hiszen az az ő fejlődésüket is korlátozza.

A VPN-ek jelentette kiskapu lezárása éppen azért fájdalmas, mert gyakorlatilag ez volt az egyetlen csatorna a gyors netes információcserére. A Google már szinte teljesen kiszorult az országból, a Google keresője, valamint a Mail és a Maps gyakorlatilag éppúgy elérhetetlen, mint az egyéb felhős szolgáltatásai, de a Twitter és a Facebook sincs jobb helyzetben.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.