Ezen kívül kihozták a Messenger lebutított változatát is azoknak, akiknek nem valamilyen sokadik generációs hálózaton hasít az okostelefonja.

A Facebook már a harmadik, az Egyesült Államokon kívül működő adatközpontját akarja felépíteni, ezúttal Dániában. A 184 ezer négyzetméteres létesítmény és az összességében 500 ezer négyzetméteres építési terület Odense városa mellett egy ipartelepen kap helyet, ahol előreláthatólag 1200 munkahelyet teremt. A nemrég bejelentett Új-Mexikói fejlesztéssel együtt ez lesz a vállalat nyolcadik saját adatközpontja.

A dániai komplexum a beszámolók szerint hasonló lesz a társaság Svédországban már 2013 óta működő kiszolgáló egységéhez (ez látható a fenti képen), illetve ahhoz az telephelyhez, amely éppen Írországban készül. Valamivel azonban mindkettőnél nagyobb szabású beruházásról van szó; pontos összegekről egyelőre nincs szó, de a nagyságrendet érzékelteti, hogy a svéd adatközpont 450 millió dollárból épült, az írországira pedig 220 milliót költenek.

Az új szerverek a Piacteret is ki fogják szolgálni

A Facebook mindezzel párhuzamosan új kereskedelmi szolgáltatást is indított Marketplace (magyarul Piactér) néven, amelynek segítségével a felhasználók adhatnak el és vehetnek egymástól különféle dolgokat, egyelőre lokális jelleggel. Az eBay vagy a Craigslist kvázi-konkurenciájának szánt Marketplace egyelőre az USA-ban, Nagy-Britanniában, Ausztráliában és Új-Zélendon érhető el, különféle szempontok szerint kereshetővé téve a közelben kínált árucikkeket.

Maga a közösségi oldal nem vesz részt a tranzakciók lebonyolításában, értve ez alatt a fizetési szolgáltatásokat, és részesedést sem kér a sikeres üzletek nyomán. Az Android és iOS platformon működő Piactér lényege egyelőre a felhasználói aktivitás és elérés növelése, ami közvetve komoly lökést adhat a Facebook hirdetési bevételeinek is.
 


A cég saját statisztikája szerint már korábban is havi 450 millió ember látogatta meg azokat a Facebook-csoportokat, amelyek valamilyen formában értékesítési csatornaként, tematikus bolhapiacként működtek. Erre építve már teszteltek olyan megoldásokat, amelyek később közvetlen vásárlási lehetőségeket biztosítanak a Facebook-alkalmazásokban.

A Marketplace állítólag külön moderátorcsoporttal működik, amire szükség is lesz, mert az új szolgáltatást rögtön elárasztották a felhasználási szabályzatot - esetenként pedig a büntető törvénykönyvet is - nagyvonalúan semmibe vevő ajánlatok.

Facebookot mindenkinek

Most mutatkozott be a Messenger alkalmazás Lite változata is, amely a fejlődő régiók olyan felhasználóit célozza, akik nem férnek hozzá az erőforrás-igényes funkciók zökkenőmentes működéséhez szükséges sávszélességhez. Ahogy magából a Facebook alkalmazásból is már létezik pehelysúlyú kiadás, úgy a Messenger Lite app is a magasabb szintű szolgáltatások - video- vagy hanghívások, online fizetés - nélkül teszi lehetővé az alapvető feladatokat, így a szöveges üzenetek, hivatkozások vagy képek küldését.
 


Az egyszerűsített appok kiadása a Facebook "Internetet mindenkinek" startégiájához tartozik, amelynek keretében például tucatnyi országban fut a cég Free Basics programja, korlátlan elérést biztosítva a világháló egy korlátozott szegmenséhez. Az "Internetet mindenkinek" szlogen természetesen minden esetben azt is jelenti, hogy "Facebookot mindenkinek", így a társaság sikeresen növelheti saját bázisát is a jövőbeni piaci növekedést katalizáló fejlődő országokban.

A Messenger Lite első körben Kenyában, Tunéziában, Malajziában, Sri Lankán és Venezuelában lesz elérhető az androidos készülékek tulajdonosainak.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.