A Facebook már a harmadik, az Egyesült Államokon kívül működő adatközpontját akarja felépíteni, ezúttal Dániában. A 184 ezer négyzetméteres létesítmény és az összességében 500 ezer négyzetméteres építési terület Odense városa mellett egy ipartelepen kap helyet, ahol előreláthatólag 1200 munkahelyet teremt. A nemrég bejelentett Új-Mexikói fejlesztéssel együtt ez lesz a vállalat nyolcadik saját adatközpontja.
A dániai komplexum a beszámolók szerint hasonló lesz a társaság Svédországban már 2013 óta működő kiszolgáló egységéhez (ez látható a fenti képen), illetve ahhoz az telephelyhez, amely éppen Írországban készül. Valamivel azonban mindkettőnél nagyobb szabású beruházásról van szó; pontos összegekről egyelőre nincs szó, de a nagyságrendet érzékelteti, hogy a svéd adatközpont 450 millió dollárból épült, az írországira pedig 220 milliót költenek.
Az új szerverek a Piacteret is ki fogják szolgálni
A Facebook mindezzel párhuzamosan új kereskedelmi szolgáltatást is indított Marketplace (magyarul Piactér) néven, amelynek segítségével a felhasználók adhatnak el és vehetnek egymástól különféle dolgokat, egyelőre lokális jelleggel. Az eBay vagy a Craigslist kvázi-konkurenciájának szánt Marketplace egyelőre az USA-ban, Nagy-Britanniában, Ausztráliában és Új-Zélendon érhető el, különféle szempontok szerint kereshetővé téve a közelben kínált árucikkeket.
Maga a közösségi oldal nem vesz részt a tranzakciók lebonyolításában, értve ez alatt a fizetési szolgáltatásokat, és részesedést sem kér a sikeres üzletek nyomán. Az Android és iOS platformon működő Piactér lényege egyelőre a felhasználói aktivitás és elérés növelése, ami közvetve komoly lökést adhat a Facebook hirdetési bevételeinek is.
A cég saját statisztikája szerint már korábban is havi 450 millió ember látogatta meg azokat a Facebook-csoportokat, amelyek valamilyen formában értékesítési csatornaként, tematikus bolhapiacként működtek. Erre építve már teszteltek olyan megoldásokat, amelyek később közvetlen vásárlási lehetőségeket biztosítanak a Facebook-alkalmazásokban.
A Marketplace állítólag külön moderátorcsoporttal működik, amire szükség is lesz, mert az új szolgáltatást rögtön elárasztották a felhasználási szabályzatot - esetenként pedig a büntető törvénykönyvet is - nagyvonalúan semmibe vevő ajánlatok.
Facebookot mindenkinek
Most mutatkozott be a Messenger alkalmazás Lite változata is, amely a fejlődő régiók olyan felhasználóit célozza, akik nem férnek hozzá az erőforrás-igényes funkciók zökkenőmentes működéséhez szükséges sávszélességhez. Ahogy magából a Facebook alkalmazásból is már létezik pehelysúlyú kiadás, úgy a Messenger Lite app is a magasabb szintű szolgáltatások - video- vagy hanghívások, online fizetés - nélkül teszi lehetővé az alapvető feladatokat, így a szöveges üzenetek, hivatkozások vagy képek küldését.
Az egyszerűsített appok kiadása a Facebook "Internetet mindenkinek" startégiájához tartozik, amelynek keretében például tucatnyi országban fut a cég Free Basics programja, korlátlan elérést biztosítva a világháló egy korlátozott szegmenséhez. Az "Internetet mindenkinek" szlogen természetesen minden esetben azt is jelenti, hogy "Facebookot mindenkinek", így a társaság sikeresen növelheti saját bázisát is a jövőbeni piaci növekedést katalizáló fejlődő országokban.
A Messenger Lite első körben Kenyában, Tunéziában, Malajziában, Sri Lankán és Venezuelában lesz elérhető az androidos készülékek tulajdonosainak.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak