A beetetésnek (bait-and-switch) nevezett technika egyre gyakoribbá válik a távoli állásinterjúk során, és már nem csak ismerősök vagy alkalmi ajánlatok révén terjed. Megjelentek azok a profi csalók is, akik saját webhelyeken hirdetik szabott díjakért a szolgáltatásaikat, sőt akár referenciavideókat is mutatnak az általuk korábban levezényelt, sikeres interjúkról – derül ki a Business Insider összeállításából. A lapnak nyilatkozó biztonsági szakember szerint a magasan jegyzett szélhámosok akár 150 dollárt is elkérnek óránként a jelentkezők helyettesítéséért, és a távmunka vagy a globális munkaerő-felvétel kiváló lehetőségeket teremt az üzletük futtatására.
A módszer lényege, hogy a pályázó valaki mást bérel fel, hogy őt megszemélyesítve vegyen részt az állásinterjúkon, amikor azonban a tényleges munka elkezdődik, természetesen a megrendelő lép munkába a kiválasztott vállalatnál. Az ötlet persze nem újkeletű, amennyiben már a felsőoktatásban is időtlen idők óta léteznek a pénzért vizsgákat vállaló magánzók. A távolról levezényelt felvételi eljárások azonban kifejezetten az ő malmukra hajtják a vizet, a kockázatok pedig nem merülnek ki magában a csalásban, hiszen egy-egy adott munkakörben az illetéktelenül odakerült alkalmazottak komoly károkat okozhatnak.
Nem mindenki az állást akarja
A cikk alapján a trend elsősorban a nem menedzsment jellegű és nem kreatív munkák esetében látványos, de az informatikai vonalon azzal járhat, hogy a csalók fontos információkhoz jutnak hozzá, amelyek révén direkt vagy indirekt módon megkárosíthatják a munkaadókat és azok ügyfeleit. Az új környezetben, a telefonon vagy videocseten lezavart interjúk révén a beetetés egyre könnyebb, ha valaki az alteregók segítségével próbálja kiküszöbölni a gyenge nyelvismeretét, lámpalázát, elégtelen szakmai ismereteit vagy más hendikepjét, és ha a pályázók alkalmatlansága utóbb nyilvánvalóvá válik, sokszor akkor is csak szélnek eresztik őket, de nem próbálják meg bizonyítani, hogy milyen trükkökkel szerezhették meg az állásokat.
A Business Insider arra is figyelmeztet, hogy az FBI júniusban kiadott figyelmeztetése alapján már azoknak az eseteknek a száma is növekszik, amikor lopott személyazonosságokkal és számítógéppel manipulált vagy generált arcmásokkal, mélyhamisítással (deepfake) próbálkoznak – vagyis az állásra jelentkező nem egyszerűan valaki más, hanem egyáltalán nem is valós személy. Mivel a távmunkában végezhető feladatok közül is sok foglal magában olyan informatikai funkciókat, amelyek hozzáférést biztosítanak az ügyfelek személyes adataihoz, pénzügyi információkhoz, vállalati adatbázisokhoz és védett anyagokhoz, a távoli állásinterjúkon az ilyesmire utazó bűnözök is megjelennek.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak