A Goldman Sachs ennyi pénzt akar elkölteni arra, hogy milliszekundumokat faragjon egy elektronikus tőzsdei tranzakció időigényéből.

Három év alatt 100 millió dollárból újítja meg tőzsdei informatikai rendszerét a Goldman Sachs. De mire elég ez a pénz? Mint az a CNBC beszámolójából kiderül, összességében arra, hogy milliszekundumokat faragjanak le egy-egy tőzsdei ügylet időigényéből. Az Atlas projektnek nevezett programot a cég elektronikus kereskedelmi részlegének technológiai igazgatója, Mike Blum vezényli le, akit két éve igazolt le a Goldman – írja a Bloomberg.

A gyorsaságon múlik a siker

A tőzsdei kereskedelemben gyilkos küzdelem folyik a különböző szereplők között. Mivel a kereskedés egyre inkább elektronikus csatornákra terelődik, az olyan hagyományos szereplők, mint a Goldman, a Morgan Stanley vagy J.P. Morgan komoly fejlesztésekre kényszerülnek. Mivel csökkennek a bevételeik a tőzsdei kereskedelemből (a három bank ebből származó bevétele például összességében 14 százalékkal volt kevesebb tavaly, mint 2018-ban), keményen küzdenek, hogy elcsábítsák egymástól a legnagyobb fedezeti alapokat, melyek kvantitatív befektetési stratégiát folytatnak. Ennél a stratégiánál ugyanis minden ezredmásodperc számít: a kereskedéshez nagy mennyiségű pénzügyi adatot elemeznek rövid idő alatt, majd az így nyert információt azonnal megpróbálják pénzre váltani a tőzsdei ügyletekben.

A Goldman a fejlesztéseivel elsősorban az ilyen startégiát követő, ún. quant fundok igényeit próbálják kielégíteni. Mike Blum szerint ugyanis ha ők elégedettek a rendszerrel, akkor bármilyen típusú fedezeti alap vagy eszközkezelő elvárásainak meg tud felelni a Goldman rendszere.

Az ügyfelek a fejlesztésekből szabad szemmel persze nem sokat tapasztalnak majd, de ha bejön, a pénztárcájukon keresztül annál inkább. Amióta ugyanis megjelent az ún. nagyfrekvenciás kereskedés, ahol algoritmusok számolnak és döntenek vételről-eladásról, még inkább felértékelődött sebesség. Az nyerhet ugyanis nagyot, aki gyorsabban lép (persze ez a vesztésre is igaz).

A Glodman Sachs fejlesztései is elsősorban az ilyen rövid távú megbízások kezelésének a gyorsítását célozzák. Ezek jellemzően néhány mikroszekundumtól (a másodperc milliomod része!) harminc másodpercig élő megbízások. Ha minden összejön, akkor a fejlesztések következtében bizonyos esetekben a több száz milliszekundumot igénylő ügyletek időigénye akár 100 mikroszekundum alá is vihető – állította a CNBC-nek Mike Blum. Ehhez az algoritmusaikat is alapjaiban újragondolják, amihez minden eddiginél több kutatós és elemzőt alkalmaznak majd.

Blum egyébként a technológiáról is elárult annyit, hogy alapvetően mikroszervizekre épül a rendszer, amitől a rugalmas és gyors módosítások lehetőségét várják.

Mennyit számít egy mikroszekundum?

Hogy a világ pénzügyi rendszereiben mennyit számítanak a mikroszekundumok, arról jó képet adott 2015. június 30-án egy szökőmásodperc miatt idegeskedhettek az ilyen rendszerek üzemeltetői. Akkor a Bloomberg összegyűjtötte, hogy mi minden történik 1 másodperc alatt: csak az USA tőzsdéin kb. 1,4 millió megbízási üzenetet küldenek ennyi idő alatt, és világszinten sokmilliárd dollárra rúg a tőzsdei forgalom.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.