Kutatók neurális hálózatok segítségével modellezik a pszichoaktív szerek által kiváltott vizuális élmények létrejöttét, hogy megértsék a pszichés betegségek neurobiológiai folyamatait.

Vannak olyan pszichedelikus anyagok, például az Amazonas-vidéken használt varázsfőzetek dimetil-triptaminja (DMT) vagy sz LSD, melyek fogyasztása rendkívül erős vizuális élményt eredményez. Azt már eddig is tudták, hogy ezek az erős pszichoaktív anyagok szelektíven befolyásolják az idegrendszer szerotonin-receptorainak működését, és a kiváltott hatás ezzel függ össze. Arról azonban keveset tudunk, hogyan jön létre maga az élmény.

Kísérleti alanyok helyett gépek

A kutatást nehezíti, hogy eleve feltételez olyan kísérleti alanyokat, akik hajlandók ellenőrzött körülmények között a szerfogyasztásra. Egy Lisszabonban működő nemzetközi kutatócsoport most talált egy kerülőutat: mesterséges intelligenciával váltották ki az embereket: mintha a neurális hálózatnak adagolták volna a pszichedelikus molekulákat. (A csoport a Nature Communications-ben publikálta az eddigi eredményeit.)

A cél az agyműködés és a gondolkodás mélyebb megértése. Mint a csoport egyik vezető kutatója nyilatkozta, nem csupán a pszichoaktív anyagok hatását vizsgálják, hanem azon keresztül az emberi tudat működésének folyamatáról szeretnének többet megtudni. Az emberi agy a fizikai világ egyfajta belső modelljét tartalmazza, amit folyamatosan aktualizál az érzékszervektől kapott információk segítségével. Az, hogy ez a frissítés hogyan történik, és maga a modell hogyan épül-alakul, arról nagyon sokat elárulhat, amikor ebben a modellfrissítési folyamatban zavar keletkezik, például pszichoaktív anyagok hatására.

A kutatók lényegében az ún. deepfake képek előállításának folyamatával próbálják modellezni a pszichedelikus hatású molekulák működését. Arra építették a módszert, hogy feltűnő hasonlóságot találtak az emberi agy és a neurális hálózatok arcfelismerési módja között. Ha egy ilyen neurális hálózatot "megzavarnak", hasonló folyamat zajlik le, mint az emberi agyban például a DMT hatására, és így a neurális hálózat betekintést adhat az emberi agyban lezajló folyamatba.

Neurális hálózat az agy modellje

A kutatók szerint a mély neurális hálózatok kellően összetett modellt adnak az ember vizuális rendszerének vizsgálatához. Alkalmasak arra, hogy a pszichedelikus szerek hogyan zavarják meg az érzékszervi észlelést, és hogyan akadályozzák meg a fizikai világ agyban létező modelljének frissítését.

Az emberi tudat idegi folyamatiban még nagyon sok a felderítetlen elem. A kutatók azt remélik, hogy a neurális hálózatokkal folytatott kísérleteik közelebb visznek majd az agyban termelődő szerotonin pontos szerepének, és az érzékszervi információk feldolgozásának megértéséhez. Hosszú távon a pszichedelikus anyagok működésének megértése segíthet olyan egyre elterjedtebb problémák kezelésében, mint a depresszió vagy a szorongás.

Általánosságban pedig a kutatások közelebb vihetnek majd ahhoz, hogy jobban megismerjük az ember különböző tudatállapotainak neurobiológiai és fiziológiai hátterét.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.