Vannak olyan pszichedelikus anyagok, például az Amazonas-vidéken használt varázsfőzetek dimetil-triptaminja (DMT) vagy sz LSD, melyek fogyasztása rendkívül erős vizuális élményt eredményez. Azt már eddig is tudták, hogy ezek az erős pszichoaktív anyagok szelektíven befolyásolják az idegrendszer szerotonin-receptorainak működését, és a kiváltott hatás ezzel függ össze. Arról azonban keveset tudunk, hogyan jön létre maga az élmény.
Kísérleti alanyok helyett gépek
A kutatást nehezíti, hogy eleve feltételez olyan kísérleti alanyokat, akik hajlandók ellenőrzött körülmények között a szerfogyasztásra. Egy Lisszabonban működő nemzetközi kutatócsoport most talált egy kerülőutat: mesterséges intelligenciával váltották ki az embereket: mintha a neurális hálózatnak adagolták volna a pszichedelikus molekulákat. (A csoport a Nature Communications-ben publikálta az eddigi eredményeit.)
A cél az agyműködés és a gondolkodás mélyebb megértése. Mint a csoport egyik vezető kutatója nyilatkozta, nem csupán a pszichoaktív anyagok hatását vizsgálják, hanem azon keresztül az emberi tudat működésének folyamatáról szeretnének többet megtudni. Az emberi agy a fizikai világ egyfajta belső modelljét tartalmazza, amit folyamatosan aktualizál az érzékszervektől kapott információk segítségével. Az, hogy ez a frissítés hogyan történik, és maga a modell hogyan épül-alakul, arról nagyon sokat elárulhat, amikor ebben a modellfrissítési folyamatban zavar keletkezik, például pszichoaktív anyagok hatására.
A kutatók lényegében az ún. deepfake képek előállításának folyamatával próbálják modellezni a pszichedelikus hatású molekulák működését. Arra építették a módszert, hogy feltűnő hasonlóságot találtak az emberi agy és a neurális hálózatok arcfelismerési módja között. Ha egy ilyen neurális hálózatot "megzavarnak", hasonló folyamat zajlik le, mint az emberi agyban például a DMT hatására, és így a neurális hálózat betekintést adhat az emberi agyban lezajló folyamatba.
Neurális hálózat az agy modellje
A kutatók szerint a mély neurális hálózatok kellően összetett modellt adnak az ember vizuális rendszerének vizsgálatához. Alkalmasak arra, hogy a pszichedelikus szerek hogyan zavarják meg az érzékszervi észlelést, és hogyan akadályozzák meg a fizikai világ agyban létező modelljének frissítését.
Az emberi tudat idegi folyamatiban még nagyon sok a felderítetlen elem. A kutatók azt remélik, hogy a neurális hálózatokkal folytatott kísérleteik közelebb visznek majd az agyban termelődő szerotonin pontos szerepének, és az érzékszervi információk feldolgozásának megértéséhez. Hosszú távon a pszichedelikus anyagok működésének megértése segíthet olyan egyre elterjedtebb problémák kezelésében, mint a depresszió vagy a szorongás.
Általánosságban pedig a kutatások közelebb vihetnek majd ahhoz, hogy jobban megismerjük az ember különböző tudatállapotainak neurobiológiai és fiziológiai hátterét.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak