Iparági csoportok sürgetik a Biden-kormányzatot, hogy tartózkodjon az új szabályozás utolsó pillanatban való kibocsátásától, amelyben az amerikai érdekekre nézve is kockázatokat látnak a mesterséges intelligencia területén.

A Reuters december közepén számolt be exkluzív riportjában az amerikai kereskedelmi minisztérium legújabb tervéről a mesterségesintelligencia-csipek exportjának szabályozásában. Ezzel korlátoznák a fejlett komponensek értékesítését a világ bizonyos részein, amivel elsősorban a kínai hozzáférést és katonai képességek fejlesztését akadályoznák, de szükségszerűen összeütközésbe kerülnének akár saját szövetségeseikkel is, amelyek nem feltétlenül lelkesednek majd azért az ötletért, hogy beszerzéseiket Washingtonból mikromenedzseljék – olvasható a The Wall Street Journal értékelésében.

A hírügynökség szerint az úly szabályok szigorú megfelelőségi követelményeket támasztanának az MI-kapuőrré (AI gatekeeper) avanzsáló cégekkel, így a Google-lel vagy a Microsofttal szemben, amelyek a kínai hozzáférés blokkolása vagy a kulcsfontosságú információkra vonatkozó jelentési kötelezettségek mellett külön engedély nélkül is kínálhatnának cloud alapú MI-szolgáltatásokat a tengerentúlon. Mindez egy szeptemberben bemutatott programra épülne, ami az ottani adatközpontoknak bizosíthat külön engedély nélkül is fejlett MI-csipeket a hozzáférési, üzleti és kiberbiztonsági jelentésekért cserébe.

A korlátozások alól állítólag 19 szövetséges ország, például Hollandia, Japán vagy Tajvan mentesülne, a jelenleg is embargó alatt álló országok (mint Kína mellett Oroszország, Irán vagy Venezuela) pedig értelemszerűen tiltólistán maradnak. A változtatások ugyanakkor az iparági vélemények szerint így is drámaian kiterjesztenék az exportellenőrzések körét, és jelentős globális következményekkel járnának. Legutóbb az Information Technology Industry Council szólította fel az amerikai kormányzatot, hogy tartózkodjon az éppen lejáró elnöki ciklus végén a komplex szabályozás elsietett bevezetésétől.

Tapasztalható némi fejetlenség

Ennek kapcsán egyrészt hiányolják az iparági konzultációt, másrészt arra figyelmeztetnek, hogy a korlátozások veszélybe sodorhatják az Egyesült Államok vezető szerepét is a mesterséges intelligencia területén. Az Amazont, a Microsoftot, a Google-t, a Metát, az AMD-t és más meghatározó cégeket képviselő szervezet úgy látja, hogy a már pénteken megjelenő rendelkezések önkényesen korlátozzák az amerikai vállalatok számítástechnikai rendszereinek tengerentúli értékesítését, ami valós kockázatot jelent abban a tekintetben, hogy helyzetbe hozza az érintett cégek versenytársait a globális piacon.

A várható szabályozással szembeni ellenállás egyébként a nyilvánosság előtt is egyre látványosabbá válik: a Reuters friss tudósítása szerint hétfő este a Semiconductor Industry Association félvezetőipari érdekvédelmi szervezet is kiadta a maga közleményét, az Oracle ügyvezető alelnöke pedig arról írt egy blogbejegyzésben, hogy a korlátozással nem az aggodalomra okot adó tevékenységeket célozzák majd, hanem világszerte beletérdelnek a kereskedelmi felhőszolgáltatásokba, és ezt az eddig legpusztítóbb tervezetnek nevezte, ami valaha is sújtotta az Egyesült Államok technológiai iparát.

Ahogy a Reuters írja, az új keretek között a kapuőr státusszal rendelkező vállalatokon túl minden más cégnek versenyeznie kellene a licencekért, hogy akár kisebb mennyiségben is importálhassa az Nvidia vagy AMD csúcskategóriás MI-csipjeit egyes országokba. Ugyanakkor az sem világos, hogy az új Trump-kormányzat milyen politikát követ majd: a megválasztott elnök bejelentette, hogy második ciklusában az "MI-fegyverkezési verseny" megnyerésére fog koncentrálni Kínával szemben, de arra is utalt, hogy fontolóra venné az eddigi korlátozások enyhítését is egy Kínával kötött "nagy üzlet" részeként.

Piaci hírek

A bűnözőket is nagyon érdekli, hogy kinek van kiberbiztosítása

Egy éve elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.