Nagy növekedési potenciál helyett magas elbocsátási arány jellemzi mostanság a friss tőke nélkül maradt fiatal technológiai vállalkozásokat.

A koronavírus-járvány kirobbanása óta nem látott magasságokba emelkedett a leépítések száma a technológiai startupok körében. A témát monitorozó Layoffs.fyi oldal összesített adatai alapján április óta több mint 20 ezer elbocsátás történt világszerte ezeknél a vállalkozásoknál. A kéthavi adat súlyát mutatja, hogy az előző negyedévben ugyanez a mutató a 10 ezret sem érte el, az azt megelőző periódusokban pedig jellemzően 2-3 ezer fő körül ingadozott.

Belegebednek a növekedésbe

A Nikkei trendet vizsgáló beszámolója a Thrasio esetével indít példaként. A fogyasztási cikkeket értékesítő cégnél május elején érkezett a körlevél, miszerint stratégiát és működést érintő változásokra van szükség, ami természetesen nem más, mint a leépítés körülírása. Sajtóhírek szerint a bejelentés óta már a korábbi munkatársak ötödének felmondhattak.

Pedig a brandeket felvásárló és az azokhoz kötődő termékeket az Amazonon értékesítő Thrasio szinte tökéletes ütemben lépett alig négy évvel ezelőtt piacra. Az e-kereskedelemre koncentráló startuphoz ömlött a befektetői pénz, mivel a járvány miatt elrendelt korlátozások megsokszorozták a szegmens gyengének "békeidőben" sem nevezhető növekedését. A több körben összesen közel 3,5 milliárd dollár tőkét vonzó Thrasio 2021-ben öt komolyabb felvásárlással is hízlalta magát, értékelése pedig meghaladta a 10 milliárd dollárt.

Záródnak a pénzcsapok

Ahogy a globális számokból látszik, a Thrasio helyzete egyáltalán nem tekinthető egyedinek. A technológiai startupokba eddig valósággal ömlő pénzcsapokat hirtelen elzárták a világban látható kockázatoktól megrettent befektetők. Friss tőke nélkül azonban sok helyen tarthatatlanná vált a korábban csak egy újabb ugrópontnak tekintett méret.

A technológiai szektort ért sokkhatás jól látszik a Nasdaq ideji teljesítményén is, melynek indexe az eleje óta nagyjából 25 százalékot esett. Ezzel párhuzamosan látványosan bezuhant a tőzsdére lépő új cégek száma is. Becslések szerint az idei első negyedévben globálisan 50 százalékkal csökkent az IPO-k száma az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. Mindez természetszerűleg tovább szűkíti a startupok forrásbevonási lehetőségeit.

Sok startup komoly nevek igazolásával, jelentős javadalmazási csomagokkal igyekezett megerősíteni állományát a csodás kilátások fényében, ám ez a stratégia most látványos zsákutcába futott azzal, hogy a világgazdaság behúzta a féket.

A remény hal meg utoljára

Ugyanakkor a Nikkei beszámolója is azzal zárul, hogy végső soron a 2001-ben kipukkadt dotkomlufi után sem jött el a világvége. Bizonyos cégek kirostálódtak, de az elbocsátási hullámok hátán a helyüket kerső szakemberek új vállalkozásokat hoztak létre, amelyek közül ma nem egy már stabilan prosperáló nagyvállalattá nőtte ki magát. Valami hasonlóban lehet reménykedni azoknak is, akik mostanában kapják meg a szépnek nem nevezhető elbocsátó üzenetüket.

Közösség & HR

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.