A koronavírus-járvány kirobbanása óta nem látott magasságokba emelkedett a leépítések száma a technológiai startupok körében. A témát monitorozó Layoffs.fyi oldal összesített adatai alapján április óta több mint 20 ezer elbocsátás történt világszerte ezeknél a vállalkozásoknál. A kéthavi adat súlyát mutatja, hogy az előző negyedévben ugyanez a mutató a 10 ezret sem érte el, az azt megelőző periódusokban pedig jellemzően 2-3 ezer fő körül ingadozott.
Belegebednek a növekedésbe
A Nikkei trendet vizsgáló beszámolója a Thrasio esetével indít példaként. A fogyasztási cikkeket értékesítő cégnél május elején érkezett a körlevél, miszerint stratégiát és működést érintő változásokra van szükség, ami természetesen nem más, mint a leépítés körülírása. Sajtóhírek szerint a bejelentés óta már a korábbi munkatársak ötödének felmondhattak.
Pedig a brandeket felvásárló és az azokhoz kötődő termékeket az Amazonon értékesítő Thrasio szinte tökéletes ütemben lépett alig négy évvel ezelőtt piacra. Az e-kereskedelemre koncentráló startuphoz ömlött a befektetői pénz, mivel a járvány miatt elrendelt korlátozások megsokszorozták a szegmens gyengének "békeidőben" sem nevezhető növekedését. A több körben összesen közel 3,5 milliárd dollár tőkét vonzó Thrasio 2021-ben öt komolyabb felvásárlással is hízlalta magát, értékelése pedig meghaladta a 10 milliárd dollárt.
Záródnak a pénzcsapok
Ahogy a globális számokból látszik, a Thrasio helyzete egyáltalán nem tekinthető egyedinek. A technológiai startupokba eddig valósággal ömlő pénzcsapokat hirtelen elzárták a világban látható kockázatoktól megrettent befektetők. Friss tőke nélkül azonban sok helyen tarthatatlanná vált a korábban csak egy újabb ugrópontnak tekintett méret.
A technológiai szektort ért sokkhatás jól látszik a Nasdaq ideji teljesítményén is, melynek indexe az eleje óta nagyjából 25 százalékot esett. Ezzel párhuzamosan látványosan bezuhant a tőzsdére lépő új cégek száma is. Becslések szerint az idei első negyedévben globálisan 50 százalékkal csökkent az IPO-k száma az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. Mindez természetszerűleg tovább szűkíti a startupok forrásbevonási lehetőségeit.
Sok startup komoly nevek igazolásával, jelentős javadalmazási csomagokkal igyekezett megerősíteni állományát a csodás kilátások fényében, ám ez a stratégia most látványos zsákutcába futott azzal, hogy a világgazdaság behúzta a féket.
A remény hal meg utoljára
Ugyanakkor a Nikkei beszámolója is azzal zárul, hogy végső soron a 2001-ben kipukkadt dotkomlufi után sem jött el a világvége. Bizonyos cégek kirostálódtak, de az elbocsátási hullámok hátán a helyüket kerső szakemberek új vállalkozásokat hoztak létre, amelyek közül ma nem egy már stabilan prosperáló nagyvállalattá nőtte ki magát. Valami hasonlóban lehet reménykedni azoknak is, akik mostanában kapják meg a szépnek nem nevezhető elbocsátó üzenetüket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak