Inkább geopolitikai, mint tudományos vagy katonai értelemben érdekes kutatási eredményekről számolt be egy csapat tudós Kínában. A Wuhan Egyetem munkatársai által jegyzett tanulmány szerint az Elon Musk birtokolta SpaceX-hez kötődő Starlink műholdjai felhasználhatók lehetnek arra, hogy olyan lopakodó technológiával felszerelt vadászgépeket lokalizáljanak, mint amilyen például az amerikai F–22-es.
A kutatás alapját egy már a második háború óta ismert és használt technológia adja, miszerint egy test helyzetének meghatározásához nem feltétlenül kell magával a tárggyal kapcsolatba lépni (mondjuk radarhullámok formájában). A lokáció ugyanis bizonyos esetekben kikövetkeztethető a környezetből kinyert információkból.
A kísérletben egy kereskedelmi forgalomban kapható drónt (DJI Phantom 4 Pro) küldtek Kuangtung tartomány közelében a tenger fölé. A Wuhan Egyetem munkatársai szerint ez a modell a radarjelek szempontjából nagyjából úgy viselkedik, mint egy F–22-es.
A gép hozzávetőleges helyét úgy tudták megállapítani, hogy a térségben lévő, szélessávú internetet biztosító Starlink műholdak által sugárzott jelek változását figyelték. Ahonnan a jelek visszaverődtek, ott kellett lennie a drónnak is.
A tanulmány szerint a "harmadik féltől származó sugárforrások" használata jelentősen javítja a radarrendszerek rejtőzködési képességét, ami természetesen nagyon jól jön egy közvetlen katonai konfliktus esetén.
Ahogy említettük, ez a fajta passzív radartechnológia semmiképpen nem újdonság, de a kínai csapat szerint a Starlink immár több ezer darabbal büszkélkedő flottája eddig nem tapasztalt "célpontbőséget" biztosít az ilyen jellegű kísérleteknél.
Nagyobb a füstje
Mint ahogy a témáról beszámoló The Register is megjegyzi: erősen kétséges, hogy a fentieknek bármiféle komolyabb hatása lenne a tudományra és a harcászatra. A teljes állami kontroll alatt tartott kutatási projektről ugyanis minden bizonnyal mélyen hallgatna Peking, amennyiben abból tényleges hasznot húzhatna.
Még ha el is fogadjuk azt tényként, hogy a módszerrel lehetséges lenne nagyjából meghatározni egy lopakodó vadászgép helyzetét, az nem jelenti azt, hogy a harceszköz rögtön megsemmisíthetővé válik. Ehhez ugyanis még a legmodernebb fegyverrendszerek esetében is lényegesen pontosabb információkkal kellene rendelkezni.
Ezek alapján a tanulmányt valószínűleg csak a világ nyugati felének elbizonytalanítása miatt publikálták Kínában.
(Fotó: Lockheed Martin)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak