Legalábbis erre jutott egy állami támogatással működő kínai kutatócsoport. A bejelentéssel kapcsolatban azonban erős kérdőjelek sorakoznak.

Inkább geopolitikai, mint tudományos vagy katonai értelemben érdekes kutatási eredményekről számolt be egy csapat tudós Kínában. A Wuhan Egyetem munkatársai által jegyzett tanulmány szerint az Elon Musk birtokolta SpaceX-hez kötődő Starlink műholdjai felhasználhatók lehetnek arra, hogy olyan lopakodó technológiával felszerelt vadászgépeket lokalizáljanak, mint amilyen például az amerikai F–22-es.

A kutatás alapját egy már a második háború óta ismert és használt technológia adja, miszerint egy test helyzetének meghatározásához nem feltétlenül kell magával a tárggyal kapcsolatba lépni (mondjuk radarhullámok formájában). A lokáció ugyanis bizonyos esetekben kikövetkeztethető a környezetből kinyert információkból.

A kísérletben egy kereskedelmi forgalomban kapható drónt (DJI Phantom 4 Pro) küldtek Kuangtung tartomány közelében a tenger fölé. A Wuhan Egyetem munkatársai szerint ez a modell a radarjelek szempontjából nagyjából úgy viselkedik, mint egy F–22-es.

A gép hozzávetőleges helyét úgy tudták megállapítani, hogy a térségben lévő, szélessávú internetet biztosító Starlink műholdak által sugárzott jelek változását figyelték. Ahonnan a jelek visszaverődtek, ott kellett lennie a drónnak is.

A tanulmány szerint a "harmadik féltől származó sugárforrások" használata jelentősen javítja a radarrendszerek rejtőzködési képességét, ami természetesen nagyon jól jön egy közvetlen katonai konfliktus esetén.

Ahogy említettük, ez a fajta passzív radartechnológia semmiképpen nem újdonság, de a kínai csapat szerint a Starlink immár több ezer darabbal büszkélkedő flottája eddig nem tapasztalt "célpontbőséget" biztosít az ilyen jellegű kísérleteknél.

Nagyobb a füstje

Mint ahogy a témáról beszámoló The Register is megjegyzi: erősen kétséges, hogy a fentieknek bármiféle komolyabb hatása lenne a tudományra és a harcászatra. A teljes állami kontroll alatt tartott kutatási projektről ugyanis minden bizonnyal mélyen hallgatna Peking, amennyiben abból tényleges hasznot húzhatna.

Még ha el is fogadjuk azt tényként, hogy a módszerrel lehetséges lenne nagyjából meghatározni egy lopakodó vadászgép helyzetét, az nem jelenti azt, hogy a harceszköz rögtön megsemmisíthetővé válik. Ehhez ugyanis még a legmodernebb fegyverrendszerek esetében is lényegesen pontosabb információkkal kellene rendelkezni.

Ezek alapján a tanulmányt valószínűleg csak a világ nyugati felének elbizonytalanítása miatt publikálták Kínában. 

(Fotó: Lockheed Martin)

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.