A Microsoft szép csendben jelentette be, hogy márciusban érkezik a "folyamatos innováció". Új kihívás az üzemeltetőknek.

Márciustól akár minden hónapban kaphat új funkciót a Windows 11. Mint az erről szóló posztból kiderül, a Microsoft módosítja a Windows 11 funkciókiadási ütemezését.

A posztot jegyző Harjit Dhaliwal termékmarketing-menedzser hangsúlyozza: a cég alapvetően továbbra is évente ad ki funkciófrissítést a Windows 11-hez – ez a nagy csomag minden év második felében jelenik meg. De emellett havonta is megjelen(het)nek ún. "minőségi frissítések". Ezek közül néhány, köztük a Bing Chatbot már meg is jelent.

Nem települnek automatikusan

A havi újdonságok annyiban különböznek az éves frissítő csomagtól, hogy telepítésüknél a Microsoft meghagyja a felhasználó felülbírálási jogát. Mint Dhaliwal ismertetőjéből kiderül, ha egy szervezet a Windows Update for Business vagy a WSUS (Windows Server Update Services) segítségével menedzseli a "javító keddek" telepítéseit, egy új házirenddel az új funkciókra is kiterjesztheti a szabályozást. Egy korábbi posztban a Microsoft részletesen bemutatta, hogy milyen módon lehet a folyamatos innovációhoz igazodó házirendeket kialakítani. A tiltás azonban csak ideiglenes: a következő éves nagy frissítőcsomaggal települni fog minden addig felhalmozódó, de nem engedélyezett új funkció.

A folyamatos frissítések bevezetése nem módosítja a Microsoft nevezéktanát: a Windows 11 aktuális verziója továbbra is 22H2, és feltételezhetően az idén érkező nagy funkciófrissítő csomaggal utódjára 23H2-ként kell majd hivatkozni.

Dhaliwal megosztott néhány újdonságot, ami a március 14-én esedékes havi javító (illetve mostantól: frissítő) csomaggal érkezik.

– Új akadálymentesítési funkciók látássérülteknek: zökkenőmentes lesz a váltás a Narrator és más képernyőolvasók között Braille-kijelző használatakor, valamint a hangparancsok használhatók lesznek az alkalmazásokban és a File Explorerben.

– Gazdagabb lesz az energiamenedzsment-eszköztár: a felhasználó nagyobb kontrollt kap az alapértelmezett beállítások felett, valamint új energiatakarékossági javaslatok érkeznek.

– Bővül a Snipping Tool: jön a beépített képernyőfelvevő automatikus mentési funkcióval.

– Új Windows Studio Effects-funkció: gyors beállítások keresése és beállítása közvetlenül a tálcáról.

Ezek közül egyik sem tűnik kockázatosnak, egyedül az automatikus mentéssel dolgozó "képernyőfotózás" lehetősége jelenthet adatbiztonsági kockázatot. Ám mostantól a frissítésekért felelős rendszergazdáknak nem csak ilyen jellegű kockázatokkal kell számolniuk, hanem például azzal is, hogy az új funkciók telepítése miatt az operációs rendszer összeakadhat third-party szoftverekkel. Ezért igencsak megfontolandó olyan házirend kialakítása, amely tiltja, hogy ezek a havi újdonságok automatikusan aktívvá váljanak.

Piaci hírek

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.