A Microsoft szép csendben jelentette be, hogy márciusban érkezik a "folyamatos innováció". Új kihívás az üzemeltetőknek.

Márciustól akár minden hónapban kaphat új funkciót a Windows 11. Mint az erről szóló posztból kiderül, a Microsoft módosítja a Windows 11 funkciókiadási ütemezését.

A posztot jegyző Harjit Dhaliwal termékmarketing-menedzser hangsúlyozza: a cég alapvetően továbbra is évente ad ki funkciófrissítést a Windows 11-hez – ez a nagy csomag minden év második felében jelenik meg. De emellett havonta is megjelen(het)nek ún. "minőségi frissítések". Ezek közül néhány, köztük a Bing Chatbot már meg is jelent.

Nem települnek automatikusan

A havi újdonságok annyiban különböznek az éves frissítő csomagtól, hogy telepítésüknél a Microsoft meghagyja a felhasználó felülbírálási jogát. Mint Dhaliwal ismertetőjéből kiderül, ha egy szervezet a Windows Update for Business vagy a WSUS (Windows Server Update Services) segítségével menedzseli a "javító keddek" telepítéseit, egy új házirenddel az új funkciókra is kiterjesztheti a szabályozást. Egy korábbi posztban a Microsoft részletesen bemutatta, hogy milyen módon lehet a folyamatos innovációhoz igazodó házirendeket kialakítani. A tiltás azonban csak ideiglenes: a következő éves nagy frissítőcsomaggal települni fog minden addig felhalmozódó, de nem engedélyezett új funkció.

A folyamatos frissítések bevezetése nem módosítja a Microsoft nevezéktanát: a Windows 11 aktuális verziója továbbra is 22H2, és feltételezhetően az idén érkező nagy funkciófrissítő csomaggal utódjára 23H2-ként kell majd hivatkozni.

Dhaliwal megosztott néhány újdonságot, ami a március 14-én esedékes havi javító (illetve mostantól: frissítő) csomaggal érkezik.

– Új akadálymentesítési funkciók látássérülteknek: zökkenőmentes lesz a váltás a Narrator és más képernyőolvasók között Braille-kijelző használatakor, valamint a hangparancsok használhatók lesznek az alkalmazásokban és a File Explorerben.

– Gazdagabb lesz az energiamenedzsment-eszköztár: a felhasználó nagyobb kontrollt kap az alapértelmezett beállítások felett, valamint új energiatakarékossági javaslatok érkeznek.

– Bővül a Snipping Tool: jön a beépített képernyőfelvevő automatikus mentési funkcióval.

– Új Windows Studio Effects-funkció: gyors beállítások keresése és beállítása közvetlenül a tálcáról.

Ezek közül egyik sem tűnik kockázatosnak, egyedül az automatikus mentéssel dolgozó "képernyőfotózás" lehetősége jelenthet adatbiztonsági kockázatot. Ám mostantól a frissítésekért felelős rendszergazdáknak nem csak ilyen jellegű kockázatokkal kell számolniuk, hanem például azzal is, hogy az új funkciók telepítése miatt az operációs rendszer összeakadhat third-party szoftverekkel. Ezért igencsak megfontolandó olyan házirend kialakítása, amely tiltja, hogy ezek a havi újdonságok automatikusan aktívvá váljanak.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.