Egyre több forrás szerint valós az a levél, amelynek szövege nemrég jelent meg vezető nemzetközi technológiai portálokon és magazinokban: Stephen Elop, a Nokia tavaly kinevezett vezetője gyakorlatilag "belső segítséget" kér, beismerve, hogy a finn vállalatnak szinte mindenben változnia kell az életben maradáshoz.
A Nokia dolgozóinak szóló belső körlevél, amely teljes egészében cikkünk végén elolvasható, egy hasonlattal indít. Egy olajfúrótornyon dolgozó munkásról beszél, aki arra ébred, hogy a torony felrobban és lángokban áll: el kell döntenie, hogy az elsőre biztonságosnak tűnő, de minden bizonnyal halálos megoldást választva a platformon marad, vagy a veszélyes és ismeretlen vízbe ugrik. Stephen Elop ezután így fogalmaz: "[a Nokiánál] egy ilyen égő platformon állunk, így el kell határoznunk, hogyan változtassunk a működésünkön".

A levél többi részében a vezérigazgató többször, határozottan rámutat: az Apple és a Google olyan szinten elhúzott a finn vállalat mellett az okostelefonok piacán, hogy az erősen megroggyant Nokia csak radikális változtatásokkal tud fennmaradni.


"Ekkora bakot lőttünk" - Stephen Elop egy tévéinterjún

Leállósávban "Az első iPhone-t 2007-ben mutatták be, és nekünk még mindig nincs olyan készülékünk, amely megközelíthetné. Az Android két éve lépett be a piacra, és ezen a héten elnyerték tőlünk az eddigi vezető pozíciónkat az okostelefonok eladott darabszáma alapján" - fogalmaz Elop. A Microsofttól 2010 őszén átigazolt vezetőnek sem az elemzők, sem a nemrég bejelentett pénzügyi eredmények alapján nem sikerült felülkerekednie az érkezésekor már érezhető belső válsághelyzeten, ez a körlevél pedig olyan tényeket szögez le, amelyek a keserű hangvétellel együtt alátámasztják: Elop csak az új utak keresésében látja a kiutat.

Bár szó szerint nincs leírva, ám a levél egyértelműen azt a kérdést feszegeti, érdemes-e továbbra is a Symbian operációs rendszert erőltetniük az iOS és az Android által dominált piacon. A fogalmazvány három nappal a finn vállalat éves befektetői és részvényesi rendezvénye előtt járta körbe a Nokia-dolgozók levelesládáit, előre vetítve azt, hogy az idei eseményen radikális változásokért kardoskodik majd a vezérigazgató.

Már az Android a legnagyobb hal a medencében
Lecsúszott, de még reménykedhet a Nokia
Nokia N8 teszt: Symbian harmadik nekifutásra

Mi lesz veled, Nokia? A finn vállalat túl sokáig várt egy igazi, csúcskategóriás okostelefon megjelentetésével, ráadásul a Symbian^3-mal felszerelt N8 nem hozta az elvárt eladási mennyiségeket. Bármennyire is próbálták trendire formálni az operációs rendszert, az időzítés miatt a piacra kerüléskor már mindenki iPhone-ra, vagy Androidra vágyott a leharcolt név helyett.

Bár az elkövetkező napokban bizonyosan pontosabb képet is kaphatunk a Nokia terveivel kapcsolatban (amelyekről már mindenféle spekuláciuó napvilágot látott a Microsofttal tervezett fúziótól az androidos Nokia készülékekig), a levélből kiragadott néhány további részleten addig is el lehet gondolkodni.

"Az Apple erősen megosztotta a piacot azzal, hogy újratervezte az okostelefon fogalmát, és a fejlesztőket egy zárt, ám erős ökoszisztémára szoktatta."
"Mertek megváltoztatni a játékszabályokat, és mára az Apple uralja a csúcskategóriát."
"A versenytársaink nem a készülékeikkel veszik el a piaci részesedésünket, hanem egy teljes ökoszisztémával."
"A Symbian egyre olyan környezetté vált, amelyben egyre bonyolultabb és nehezebb az egyre nagyobb felhasználói elvárásoknak megfelelő alkalmazásokat fejleszteni."
"Mi még több olajat öntöttünk a már égő platformunkra. Kevés volt a felelősségtudatunk és vezetői képességeink ahhoz, hogy átvezessük a vállalatot ezen a szétzüllesztő időszakon. Több hibát is elkövettünk. Nem voltunk képesek elég gyorsnak maradni az innováció terén. Képtelenek voltunk a belső együttműködésre. Nokia: a mi platformunk is ég."

A levél teljes szövege:

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.