A gödör aljára csúszott a blokklánc-technológia a Gartner hype-görbéjén, a kiábrándulás fázisa után elvileg kezdődika fellendülés szakasza.

A blockchain technológiákat, a Bitcoin és a legtöbb kriptovaluta mögött is működő elosztott főkönyvi rendszereket már jó ideje úgy promózzák, mint a szerződések, tulajdoni bejegyzések, szerzői jogi kifizetések vagy általában az ellátási láncok működését megváltoztató újításokat. A globálisan egymáshoz kapcsolódó és kölcsönös függőségi viszonyban lévő üzletekben valóban szükség van a kevéssé hatékony folyamatok költségeinek és kockázatainak csökkentésére, ehhez pedig a blokkánc alapú rendszerek azért tűnnek alkalmasnak, mert úgy hagyják meg a régi gyakorlatok továbbvitelének lehetőségét, hogy eközben javítják azok eredményességét.

Ahogy februárban a KPMG egyik előrejelzése kapcsán is írtuk, sokan évtizedes problémák megoldását várják az új technológiától, de az egyik legfontosabb technológiai trenden, a tárgyak interenetén (IoT) belül is itt keresik a választ a nyilvánvaló biztonsági kérédésekre. Ahogy azonban a KPMG anyaga is megállapítja, a blokklánc lehetőségeinek és diszruptív hatásainak elismerése mellett is a bevezetések akadályának tartják, hogy az alkalmazások üzleti hozadéka eddig csak kis számú esetben nyert egyértelmű bizonyítást, még a kifejezetten technológiai kötődésű cégek esetében is.

A kutatásban persze azt is megjegyzik, hogy a felhasználási esetek szaporodásával a következő három évben egyre több online termelési rendszer áll majd üzembe, miközben azoknak az eseteknek a leválogatása zajlik, amelyeknél a blokklánc felhasználásának egyáltalán értelme lehet. Az IDC márciusi előrejelzése ezt a folyamatot számszerűsített előrejelzésekkel is illusztrálta: a piackutató szerint a blockchain-technológiák piaca az idén 2,9 milliárd dollárosra bővül, három év múlva pedig eléri a 12,4 milliárd dolláros forgalmat. A 2018 és 2022 közötti 76 százalékos átlagos éves növekedési ütem az IDC olvasatában is azt feltételezi, hogy mostanában sikerül túllépni a kísérleti projekteken.

Idáig tartott a kezdeti lendület

A kevésbé optimista vélemények szerint azonban a blokklánc általában véve olyan megoldásnak tűnik, amihez lázasan keresik a hozzá illő problémákat – más szóval, mindenki beszél róla, de igazából senki sem biztos benne, hogy igazából hogy működik a dolog. Nem véletlen, hogy a vállalati szegmensben pont azért futnak annyi szálon a blokklánc-pilotok, mert a szervezeteknél már az is problémákat okoz, hogy azonosítsák a technológiát hasznosítani képes projekteket. Mindehhez hozzájárul a konfúz szállítói közeg és a készen kapható, "dobozos" megoldások hiánya.

A Gartner egyik vezető kutatója szerint az ellátási láncban a blokklánc-projektek célja legnagyobb részt az eredetigazolás, a hatékonyabb visszakövetés és láthatóság, illetve a tranzakciós bizalom megerősítése. Ezzel együtt a projektek túlnyomó többsége megrekedt a pilot szintjén a technológia kiforratlansága, a szabványok hiánya, a túlságosan ambiciózus scope-ok vagy a blokklánc-technológiák lehetőségeinek és alkalmazhatóságának félreértése miatt. Mindez azt eredményezi, hogy ezen a piaci szegmensen belül éppen kimerülni látszik a lendület a blockchain alapú megoldások bevezetésével kapcsolatban.

Ennek alapján nem meglepő, hogy a Gartner hype-görbéjének szekciói közül a blokkláncot éppen a kiábrándulás fázisához rendelik, ami a rendszer meghatározása szerint a felfokozott várakozásokat követő negatív trend eredménye. A hullámvölgyet aztán rendszerint egy konszolidációs periódus követi, amikor a folyamatos fejlesztések nyomán egyre jobb eredmények születnek, és lassan a bizalom is helyreáll. A technológiák iránti érdeklődés ilyenkor a kezdeti felfutásnál sokkal lassabb ütemben, de ismét növekedésnek indul, hogy aztán a valós produktivitással a figyelem és bizalom is egyenletes maradjon.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.