Egyre-másra érkeznek azok a hírek, amelyek alátámasztják, hogy a mobilpiac eddig egymással versengő vállalatai készek összefogni a "közös ellenség" legyőzése érdekében.

Az okostelefonok piaca nem éppen a kéz a kézben típusú barátságról és a békés egymás mellett élésről szól. Az iPhone annak idején turbó sebességre kapcsolta az addig útkereső piaci szegmenst, és bár azóta folyamatosan bővül a piac, az Apple továbbra is vasakarattal halad egy olyan úton, amely az okostelefon-biznisz összes többi résztvevőjét egyre jobban irritálja.

Fenn, héjazás | Steve Jobs és csapata természetesen nem nézi ölbe tett kézzel, hogy lassacskán minden telefongyártó és alternatív operációs rendszer az Almát harapdálja a mobilpiacon, így minden lehetőséget megragadnak a versenytársak bosszantására. Pár hónapja például beperelték a HTC-t, mivel a tajvani gyártó a vádak szerint húsznál is több iPhone-ban használt szabványt alkalmazott saját készülékeikben. Bár alperesként a HTC neve szerepel, a szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy az Apple nem is annyira a készülékgyártó, mint az Android mobil operációs rendszer sikereit próbálja nyesegetni.

Jobs máskülönben egyre lazább (mások szerint közönségesebb) módon reagál saját készülékük és a versenytársak megoldásainak viszonyára. Egyre többen vetik az Apple szemére például a merev elzárkózást az Adobe Flash technológiája elől, és a hivatalos iPhone alkalmazásokat összegyűjtő AppStore túlzottan szigorú cenzúrázását is sok kritika éri. Ezekre a felvetésekre a garbót újból divatba hozó Apple-vezér kifejtette, hogy morális kötelességük a kétes tartalmak távol tartása, majd így összegezte véleményét: "Aki pornót akar, vegyen Androidos telefont".

Az ellenségem ellensége a barátom | Szép lassan azonban a piac többi szereplője is megelégeli az Apple egyre nyilvánvalóbb arroganciáját. A Microsoft például nyilvánosságra hozta, hogy újfajta szövetséget köt a HTC-vel - ez önmagában nem lenne nagy hír, hiszen a távol-keleti gyártónak jó pár Windows Mobile alapú készüléke van. A lényeg a bejelentés egyik mondatában rejtőzik: "A Microsoft és a HTC a szabványok terén köt új megállapodást, mely szerint a Microsoft felhasználhatóvá teszi szabványait a HTC Androidos telefonjai számára". Vagyis a Microsoft egyfajta eszközként vagy közvetítőként használja a HTC-t, mert még a nagy ellenséggel, a Goolge-lal is képes egységfrontot alkotni, ha az Apple bosszantásáról van szó.

A Google egyébként más fronton is támad, hiszen Andy Rubin, a vállalat alelnöke hivatalosan is bejelentette, hogy az Android új, 2.2 verziójában teljes körű Flash 10.1 támogatás lesz. Rubin kiemelte, hogy bár az Apple szerint a HTML5 a jövő technológiája, a Google a jelent sem hagyja figyelmen kívül. Azzal együtt, hogy a vállalat minden megoldását felkészíti a HTML5-re, a Flash jelenlegi elterjedtségét és népszerűségét nem hagyhatja ki a számításból. Ez szintén üzenet, mégpedig a hezitáló okostelefon-felhasználóknak: az Apple merev és elzárkózó, az Android viszont nyitott, és valóban azt nyújtja a felhasználóknak, amit használni szeretnének.
 

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.