A most indult Epitopes.world mögött komoly szakmai csapat áll. A mesterséges intelligenciára épülő, interaktív platformmal azokat az ötleteket igyekeznek kiszúrni, amelyek jobb eséllyel vehetik fel a harcot a fél világot karanténba záró vírus ellen.

Egy gyógyszer vagy vakcina életútja normális körülmények között könnyen meghaladhatja a 10 évet is, amíg a felfedezéstől a széles körű használatig eljutunk. A rengeteg tesztelést, ellenőrzést és klinikai vizsgálatot igénylő procedúrát azonban a koronavírus okozta rendkívüli helyzet miatt mindenhol igyekeznek a lehető legrövidebbre szorítani. Ennek a küzdelemnek lehet egy hasznos eleme a nemrégiben indult Epitopes.world platform.

MI-vel hidalják át a hiányt

A kezdeményezés mögött igen széles repertoárral bíró szakértői csapat áll. A Harvard és az Université de Montréal kutatói között találunk gépi tanulásban, immunbiológiában és bioinformatikában jártas kutatókat. A mesterséges intelligenciára épülő, interaktív platform a CAMAP-nak hívott algoritmus segítségével képes olyan előrejelzéseket készíteni, ami segítheti az ellenszer hatékonyabb megtalálásában a világ számos pontján dolgozó kutatói csapatokat.

A CAMAP-ot eredetileg a rákkutatás előmozdítására dolgozta ki a mostani projektet vezető Dr. Tariq Daouda, ám úgy tűnik, a kód alkalmas lehet fegyvernek a koronavírus elleni harcban is. Az algoritmus feladata az immunrendszerekben fellelhető mintázatok kiszúrása, ami komoly segítséget jelent a vírus gyenge pontjainak felfedezésében.

Az ellenszeren dolgozó csoportok feladatát nagyon megnehezíti, hogy nincs elegendő "alapanyag" a vakcina kifejlesztéséhez elengedhetetlen tesztekhez, alapvető kutatási munkához. A Covid-19-cel megfertőződött egyéneknél ugyanis lecsökken az immunsejtek száma, ami megnehezíti, hogy elegendő fertőzött sejt kerüljön a laboratóriumokba - a kutatócsapatok tulajdonképpen egymással versenyeznek ezekért a fontos sejtekért.

Az Epitopes.world rendszere ugyan nem szintetizálja az oltóanyag-jelölteket a laborok helyett, de előrejelzései felhasználhatók arra, hogy a biológusok a lehető legígéretesebb célpontokon végezzenek teszteket.

Megfelelő epitópot keresnek

Az oldal nevét is adó epitópok az antigén-molekuláknak, jelen esetben a koronavírusnak az a része, amelyhez az antitest kötődik abból a célból, hogy elpusztítsa. Az előzetes tanítással felturbózott CAMAP-modell 1,5 millió lehetséges epitóp és ezek metaadatainak adatkészletére támaszkodik.

Az Epitopes.world segítségével vizualizációs anyagok is készíthetők, amelyek lehetővé teszik a kutatók számára az eredmények ábrázolását és felhasználását további kutatásokhoz. A szabadon felhasználható rendszert, amelynek API-ja is elérhető, Daouda csapata új eszközök és funkciók hozzáadásával igyekszik fejleszteni a közeljövőben.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.