A dolog nem szabálytalan, mert az aktuális szabályozás nem terjed ki az ilyesmire, az Ashley-nek nevezett MI pedig szorgalmasan hívogatja a pennsylvaniai szavazókat, hogy egy jót beszélgessen velük.

A Civox nevű startup-vállalkozás MI-chatbotja, az Ashley a világon elsőként nyújt mesterséges intelligenciára épülő "telefonos politikai aktivista" szolgáltatást, vagyis a kampányok során telefonon hívja a listáján szereplő szavazókat, akikkel elbeszélget, hogy meggyőzze vagy megerősítse őket a választásokkal kapcsolatban. A robot a Reuters beszámolója alapján több mint 20 nyelven ért és beszél, gond nélkül felidézi az általa képviselt politikusok álláspontját a különféle kérdésekben, mondanivalóját az egyes emberek aggályaihoz és kérdéseihez szabva. A humán munkatársakkal ellentétben nem felejt el semmit, egy időben kommunikálhat több választóval, és idegösszeomlást sem kap, ha a dühös választópolgárok rendszeresen elküldik a francba.

Az alkalmazás a hírügynökség szerint már élesben is bevetette a demokrata Shamaine Daniels, aki a trumpista republikánus képviselő, Scott Perry kongresszusi mandátumára hajt Harrisburgben, az amerikai Pennsylvania állam székhelyén. A londoni és San Franciscó-i alapítású Civox rendszere a hétvégén már több ezer ottani szavazót hívott Daniels nevében, az év végére pedig napi több tízezer hívást kezdeményeznének, ami a választási hajrára akár hat számjegyűre emelkedhet. A Reuters egy helyi lakos véleményét is idézi az Ashley-ről, aki szerint nyilvánvaló volt, hogy nem egy emberrel beszél. Mégis odafigyelt rá, mert tetszett neki, hogy a robot nem próbálta becsapni, hanem azonnal mesterséges intelligenciaként azonosította magát.

Nem könnyű lelkesedni érte

Az Ashley ezzel konkrét példát szolgáltat rá, hogy a generatív MI hogyan nyithat új korszakot a politikai kampányokban is. Egyesek számára ez a magas színvonalú beszélgetések tömeges lebonyolítását ígéri, míg mások attól tartanak, hogy még tovább mélyíti a félretájékoztatást, ami már most is mindenfelé kamu felhasználókkal és mélyhamisított (deepfake) anyagokkal operál. A Civox egyik alapítója erről elmondta, hogy tisztában vannak a lehetséges hátrányokkal, ezért nem is vesznek igénybe olyan kockázatitőke-finanszírozást, ami a céget a profit felé irányítaná az etikával szemben. A vállalkozást az OpenAI-hoz hasonlóan egy különleges felhatalmazással rendelkező bizottság irányítja, és az Ashley-nek is direkt robotos hangot adtak.

A Civox nem hozta nyilvánosságra, hogy alkalmazásukhoz milyen generatív MI-modelleket használnak, csak annyit közölt, hogy több mint 20 különböző modellel dolgoznak, amelyek között vannak szabadalmaztatott és nyílt forráskódú megoldások is. A technológia fejlődésére mindenesetre jellemző, hogy az Ashley-t az egyik alapító szinte teljesen egyedül építette fel, ami néhány éve még egy ötvenfős mérnökcsapatnak is több évbe telt volna. Ugyanebből ered, hogy az MI használatának ezt a módját nem igazán szabályozza semilyen törvény, ugyanis a mesterséges intelligencia dinamikus és személyre szabott üzenetei nem minősülnek robothívásnak.

A szabályozás lehetőségét és szükségességét a Reuters szerint már az amerikai versenyhatóság és választási bizottság is vizsgálja, a Civox szerint még időben, mielőtt megjelennek a piacon a gátlástalanabb, valódi emberek hangját imitáló eszközök. A társaság vezetői elgondolkoztatónak nevezték, hogy milyen közel járunk a sci-fikben látott jövőhöz, ami nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte kezdi felkelteni a törvényhozók figyelmét is. Persze az új alkalmazásokat akár azonnal bevetheti bárki, nem sokat törődve a szabályozók piszmogásával, így a digitális tartalom valódiságában is egyre kevésbé lesz érdemes megbízni.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.