A Civox nevű startup-vállalkozás MI-chatbotja, az Ashley a világon elsőként nyújt mesterséges intelligenciára épülő "telefonos politikai aktivista" szolgáltatást, vagyis a kampányok során telefonon hívja a listáján szereplő szavazókat, akikkel elbeszélget, hogy meggyőzze vagy megerősítse őket a választásokkal kapcsolatban. A robot a Reuters beszámolója alapján több mint 20 nyelven ért és beszél, gond nélkül felidézi az általa képviselt politikusok álláspontját a különféle kérdésekben, mondanivalóját az egyes emberek aggályaihoz és kérdéseihez szabva. A humán munkatársakkal ellentétben nem felejt el semmit, egy időben kommunikálhat több választóval, és idegösszeomlást sem kap, ha a dühös választópolgárok rendszeresen elküldik a francba.
Az alkalmazás a hírügynökség szerint már élesben is bevetette a demokrata Shamaine Daniels, aki a trumpista republikánus képviselő, Scott Perry kongresszusi mandátumára hajt Harrisburgben, az amerikai Pennsylvania állam székhelyén. A londoni és San Franciscó-i alapítású Civox rendszere a hétvégén már több ezer ottani szavazót hívott Daniels nevében, az év végére pedig napi több tízezer hívást kezdeményeznének, ami a választási hajrára akár hat számjegyűre emelkedhet. A Reuters egy helyi lakos véleményét is idézi az Ashley-ről, aki szerint nyilvánvaló volt, hogy nem egy emberrel beszél. Mégis odafigyelt rá, mert tetszett neki, hogy a robot nem próbálta becsapni, hanem azonnal mesterséges intelligenciaként azonosította magát.
Nem könnyű lelkesedni érte
Az Ashley ezzel konkrét példát szolgáltat rá, hogy a generatív MI hogyan nyithat új korszakot a politikai kampányokban is. Egyesek számára ez a magas színvonalú beszélgetések tömeges lebonyolítását ígéri, míg mások attól tartanak, hogy még tovább mélyíti a félretájékoztatást, ami már most is mindenfelé kamu felhasználókkal és mélyhamisított (deepfake) anyagokkal operál. A Civox egyik alapítója erről elmondta, hogy tisztában vannak a lehetséges hátrányokkal, ezért nem is vesznek igénybe olyan kockázatitőke-finanszírozást, ami a céget a profit felé irányítaná az etikával szemben. A vállalkozást az OpenAI-hoz hasonlóan egy különleges felhatalmazással rendelkező bizottság irányítja, és az Ashley-nek is direkt robotos hangot adtak.
A Civox nem hozta nyilvánosságra, hogy alkalmazásukhoz milyen generatív MI-modelleket használnak, csak annyit közölt, hogy több mint 20 különböző modellel dolgoznak, amelyek között vannak szabadalmaztatott és nyílt forráskódú megoldások is. A technológia fejlődésére mindenesetre jellemző, hogy az Ashley-t az egyik alapító szinte teljesen egyedül építette fel, ami néhány éve még egy ötvenfős mérnökcsapatnak is több évbe telt volna. Ugyanebből ered, hogy az MI használatának ezt a módját nem igazán szabályozza semilyen törvény, ugyanis a mesterséges intelligencia dinamikus és személyre szabott üzenetei nem minősülnek robothívásnak.
A szabályozás lehetőségét és szükségességét a Reuters szerint már az amerikai versenyhatóság és választási bizottság is vizsgálja, a Civox szerint még időben, mielőtt megjelennek a piacon a gátlástalanabb, valódi emberek hangját imitáló eszközök. A társaság vezetői elgondolkoztatónak nevezték, hogy milyen közel járunk a sci-fikben látott jövőhöz, ami nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte kezdi felkelteni a törvényhozók figyelmét is. Persze az új alkalmazásokat akár azonnal bevetheti bárki, nem sokat törődve a szabályozók piszmogásával, így a digitális tartalom valódiságában is egyre kevésbé lesz érdemes megbízni.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak