Meglehet, hamarosan Coinbase-maffiáról beszél a világ (a PayPal-maffia nyomán), amely a Coinbase tőzsdére lépésén kaszálhat nagyot - állítja a Bloomberg összeállítása. Az üzleti portál a legnagyobb kriptovaluta-tőzsde nyilvános részvénykibocsátása kapcsán kereste meg a fontosabb befektetőket.
Az összeállítás első helyen Brian Armstrongot, a Coinbase jelenlegi vezérigazgatóját, valamint a platform társalapítóját, Fred Ehrsamot említi. Utánuk jönnek a nagy befektetők: Fred Wilson milliárdos a Union Square Venturestől, valamint az Andreessen Horowitz munkatársa, Chris Dixon. Jelentős szereplő még Dan Morehead, a Pantera Capital Management alapítója, aki többek között arról nevezetes, hogy 2013-ban ő hozta létre az első amerikai kriptovaluta-befektetési alapot. Ott van még a cég körül Barry Silbert, a Digital Currency Group alapítója, amely a kriptovaluta minden aspektusával foglalkozik, valamint a Winklevoss-testvérek, Cameron és Tyler, akik korábban a Facebookot is finanszírozták, illetve létrehozták az első olyan kriptovaluta-céget (Gemini Trust), melyet New York állam pénzügyi felügyelete is megbízhatónak minősített.
Szűkül a vagyon megoszlása
A legtöbb nagy játékosban közös, hogy már akkor komolyan foglalkoztak a bitcoinnal, amikor a kriptovalutát még pár dollárért adták-vették. A Coinbase-alapító Ehrsam (aki egyébként informatikát tanult a Duke Egyetemen) a Goldman Sachsnál volt devizakereskedő, de mivel unatkozott munka közben, elkezdett komolyabban foglalkozni a bitcoinnal. Voltaképpen a Coinbase ötletét is az adta, hogy akkoriban nagyon nehézkes volt kereskedni a kriptovalutával.
Dan Morehead szintén korai beszálló, az évtized első felében 2 millió dollárt fektetett bitcoinba. Ő eleve kockázatos üzletekben utazott, így nem volt tőle idegen, hogy valami merőben újba kezdjen. De mint a Bloombergnek mondta, meg kellett küzdenie azzal, hogy a bitcoin az anonimitása miatt gyorsan a feketepiac egyik kedvelt fizetőeszközévé vált (drog- és fegyverkereskedelem, kiberbűnözés stb.).
A parkettre készülő kriptovaluta-tőzsde tavaly nagyot ment, a bitcoin szárnyalása miatt felhasználóinak száma 34 százalékkal nőtt, így jelenleg 43 millióan kergetik ott a szerencséjüket. Közülük azonban kevesen csinálnak nagy üzletet, a bitcoin árfolyamának brutális emelkedése ugyanis további piaci koncentrációt eredményezett. A Flipside Crypto kutatócég szerint a blokklánc-tranzakciók alapján valószínűsíthető, hogy a bitcoin-számlák kevesebb mint 2 százalékán van az összes bitcoin 95 százaléka. Ez bizonyos értelemben érthető is, a jelentős befektetők – köztük a Coinbase befektetői, akik akkor is nagyban utaznak, ha bitcoinról van szó – mind akkor kezdtek foglalkozni kriptovalutával, amikor még kevesen hittek benne.
Mennyit ér az a cucc?
Azt tudjuk, hogy a bitcoin jelenleg óriási értéket képvisel. De hogy a kriptovaluta-őrületet a Coinbase is meg tudja-e lovagolni, kérdés. Mint általában a stratupokról, a Coinbase-ről sem lehet tudni, hogy mennyit ér. Mint a Forbes írja, az utolsó hivatalos értékelése 2018-ban volt, akkor egy tőkebevonás kapcsán 8 milliárd dollárra becsülték. A Bloombergnek egy névtelen informátor viszont azt állította, hogy a közelmúltban voltak olyan jelentős magán részvénycserék, melyek alapján a kriptovaluta-tőzsde közel 100 milliárd dollárt érhet. Már csak az a kérdés, kinek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak