A korai befektetők a bitcoinon már kaszáltak. Kérdés, hogy a legnagyobb amerikai kriptovaluta-tőzsdén is fognak-e.

Meglehet, hamarosan Coinbase-maffiáról beszél a világ (a PayPal-maffia nyomán), amely a Coinbase tőzsdére lépésén kaszálhat nagyot - állítja a Bloomberg összeállítása. Az üzleti portál a legnagyobb kriptovaluta-tőzsde nyilvános részvénykibocsátása kapcsán kereste meg a fontosabb befektetőket.

Az összeállítás első helyen Brian Armstrongot, a Coinbase jelenlegi vezérigazgatóját, valamint a platform társalapítóját, Fred Ehrsamot említi. Utánuk jönnek a nagy befektetők: Fred Wilson milliárdos a Union Square Venturestől, valamint az Andreessen Horowitz munkatársa, Chris Dixon. Jelentős szereplő még Dan Morehead, a Pantera Capital Management alapítója, aki többek között arról nevezetes, hogy 2013-ban ő hozta létre az első amerikai kriptovaluta-befektetési alapot. Ott van még a cég körül Barry Silbert, a Digital Currency Group alapítója, amely a kriptovaluta minden aspektusával foglalkozik, valamint a Winklevoss-testvérek, Cameron és Tyler, akik korábban a Facebookot is finanszírozták, illetve létrehozták az első olyan kriptovaluta-céget (Gemini Trust), melyet New York állam pénzügyi felügyelete is megbízhatónak minősített.

Szűkül a vagyon megoszlása

A legtöbb nagy játékosban közös, hogy már akkor komolyan foglalkoztak a bitcoinnal, amikor a kriptovalutát még pár dollárért adták-vették. A Coinbase-alapító Ehrsam (aki egyébként informatikát tanult a Duke Egyetemen) a Goldman Sachsnál volt devizakereskedő, de mivel unatkozott munka közben, elkezdett komolyabban foglalkozni a bitcoinnal. Voltaképpen a Coinbase ötletét is az adta, hogy akkoriban nagyon nehézkes volt kereskedni a kriptovalutával.

Dan Morehead szintén korai beszálló, az évtized első felében 2 millió dollárt fektetett bitcoinba. Ő eleve kockázatos üzletekben utazott, így nem volt tőle idegen, hogy valami merőben újba kezdjen. De mint a Bloombergnek mondta, meg kellett küzdenie azzal, hogy a bitcoin az anonimitása miatt gyorsan a feketepiac egyik kedvelt fizetőeszközévé vált (drog- és fegyverkereskedelem, kiberbűnözés stb.).

A parkettre készülő kriptovaluta-tőzsde tavaly nagyot ment, a bitcoin szárnyalása miatt felhasználóinak száma 34 százalékkal nőtt, így jelenleg 43 millióan kergetik ott a szerencséjüket. Közülük azonban kevesen csinálnak nagy üzletet, a bitcoin árfolyamának brutális emelkedése ugyanis további piaci koncentrációt eredményezett. A Flipside Crypto kutatócég szerint a blokklánc-tranzakciók alapján valószínűsíthető, hogy a bitcoin-számlák kevesebb mint 2 százalékán van az összes bitcoin 95 százaléka. Ez bizonyos értelemben érthető is, a jelentős befektetők – köztük a Coinbase befektetői, akik akkor is nagyban utaznak, ha bitcoinról van szó – mind akkor kezdtek foglalkozni kriptovalutával, amikor még kevesen hittek benne.

Mennyit ér az a cucc?

Azt tudjuk,  hogy a bitcoin jelenleg óriási értéket képvisel. De hogy a kriptovaluta-őrületet a Coinbase is meg tudja-e lovagolni, kérdés. Mint általában a stratupokról, a Coinbase-ről sem lehet tudni, hogy mennyit ér. Mint a Forbes írja, az utolsó hivatalos értékelése 2018-ban volt, akkor egy tőkebevonás kapcsán 8 milliárd dollárra becsülték. A Bloombergnek egy névtelen informátor viszont azt állította, hogy a közelmúltban voltak olyan jelentős magán részvénycserék, melyek alapján a kriptovaluta-tőzsde közel 100 milliárd dollárt érhet. Már csak az a kérdés, kinek.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.