Az Európai Unió területére jelenleg 150 euró értékküszöb alatt vámmentesen lehet behozni árut bármely nem EU-s országból. Ez főleg az Unió piacát filléres – és sokszor kétes minőségű – termékekkel elárasztó kínai e-kereskedelmi platformok, az AliExpress, a Temu és a Shein piacszerzését segítette. A Financial Times értesülése szerint azonban ennek hamarosan vége lehet.
Amint feláll az új Európai Bizottság, azonnal benyújt egy javaslatot a vámértékküszöb lenullázására. Az intézkedés legfőképpen a három kínai kereskedő további térnyerését lenne hivatott akadályozni, állította egy a brit lapnak névtelenül nyilatkozó EU-s tisztviselő. A rendelkezés minden olyan online kiskereskedőre vonatkozna, amely közvetlenül az EU-n kívülről szállít uniós ügyfeleknek. A vámtörvény módosítása az Amazont nem érintené hátrányosan, mert bár székhelye az USA-ban van, az európai vásárlóit helyi cégeken keresztül szolgálja ki.
Duplázódott a kívülről érkező termékek mennyisége
Egyre többen és egyre többet vásárolnak az Unióban kínai e-kereskedőktől. Az Európai Bizottság szerint tavaly mintegy 2,3 milliárd darab termék érkezett vámmentesen az EU-ba (azaz ennyinek az értéke nem érte el a 150 eurót), kétszer annyi, mint az azt megelőző évben. A jelenlegi rendszer olyannyira kedvező feltételeket biztosít harmadik országok kereskedőinek, hogy még Kínából is megéri repülővel szállítani Európába a termékeket.
Az EB emellett szeretné elérni, hogy a nagy e-kereskedelmi platformoknak ugyanúgy kötelező legyen értéktől függetlenül minden értékesített termék után az EU elektronikus áfarendszerére csatlakozva megfizetni az áfát, ahogy az uniós cégeknek.
A javaslat nem új, az EB már tavaly tavasszal felvetette a vámküszöb eltörlésének lehetőségét egy átfogó vámreform részeként, de most talán kedvezőbbek a körülmények az elfogadtatására, mert egyre több tagállamot zavar az olcsó import.
Ez az optimista forgatókönyv. Mások szerint ugyanis a technikai kivitelezés nehézségei miatt (a vámrendszer minden tagállamban eléggé leterhelt) nem lesz könnyű elérni, hogy a tagállamok támogassák a javaslatot.
Nem kizárólag az olcsóság a baj
Az EU-nak nemcsak a vámmentességgel megtámogatott dömpingárakkal van baja, hanem a termékek minőségével is. 2022 és 2023 között több mint 50 százalékkal nőtt azoknak a termékeknek a száma, amelyeket a különböző fogyasztóvédelmi hatóságok veszélyesnek minősítettek. Főleg kozmetikai cikkekről, játékokról, elektromos berendezésekről és ruhákról derült ki, hogy nem felelnek meg az EU-s szabványoknak és/vagy veszélyesek. A Toy Industries of Europe nevű iparági szervezet ezt próbavásárlásokkal is alátámasztotta: a Temutól vettek 19 játékot, melyek egyike sem felelt meg az uniós szabványoknak, 18 játék pedig szerintük kifejezetten veszélyt jelent a gyermekekre. (A Temu szerint már egyik terméket sem forgalmazzák az EU-ban.)
A magyar Országos Kereskedelmi Szövetséget is tagjai között tudó EuroCommerce nevű iparági szervezet vezetője, Christel Delberghe szerint egyébként az e-kereskedelem jelenlegi szabályozása teljesen kielégítő, csak épp hatékony és határokon átnyúló módon kellene bevasalni azok betartását minden szereplőtől, amely EU-s polgároknak értékesít.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak